Ռուս խաղաղապահները շատ բան չե՞ն վերցնում իրենց վրա Caliber.Az-ի YouTube ալիքի տեսանյութը
Այս տարեսկզբի իրադարձությունները՝ նախ Լաչինի ճանապարհին, իսկ հետո՝ Գըզըլբուլագի ոսկու հանքավայրի և Դեմիրլիի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի մուտքի դիմաց, իսկ ավելի ճիշտ՝ այն փաստը, թե որքան տարբեր եղավ այստեղ ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերի պահվածքը այս երկու նմանատիպ իրավիճակներում, արդիականացրեց մի հարց, որի մասին ոչ բոլորն էին մտածում մինչև վերջերս. իսկ որո՞նք են այս զորախմբի իրական գործառույթները: Ո՞ր փաստաթղթում է ամրագրված նրանց իրավունքները, լիազորությունները և պարտականությունները:
Այս մասին ասվում է Caliber.Az-ի YouTube ալիքի հերթական թողարկումում։
«Եկեք հիշենք, թե ինչպես տեղի ունեցավ ՌԽԶ-ի տեղակայումը։ Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ նրանց առաջխաղացումը դեպի Ղարաբաղի մարզ տեղի է ունեցել նախքան 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի գիշերը Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից եռակողմ հայտարարության ստորագրումը։ Ի՞նչ իրավական հիմքով է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը սկսել շարժվել դեպի Ադրբեջանի սահմաններ, եթե կողմերը դեռ իրենց ստորագրությունը չէին դրել փաստաթղթի տակ։ Չէ՞ որ տեսականորեն համաձայնագիրը կարող էր վերջին պահին չստորագրվեր …»,- ասվում է տեղեկատվության մեջ։
Հարց է առաջանում՝ ինչի՞ հիման վրա են ռուս խաղաղապահները խոչընդոտում ադրբեջանցի լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը։ Իսկ ի՞նչ է նշանակում նրանց «Այնտեղ Ադրբեջան է» խոսքերը։ Լրագրողները ցույց տվեցին, որ գտնվում են իրենց տանը։ Ի վերջո, և Խանքենդին է Ադրբեջան, և Խոջալուն։ Միգուցե Մարսելի մերձակայքում «Արցախի» համար ինչ-որ տեղ կգտնվի, բայց Ադրբեջանում այդ քվազի-կառույցի համար տեղ չկա։
«Ադրբեջանական կողմը գեներալ Վոլկովին հիշեցնում է, որ համատեղ հայտարարությունը նախատեսում է միայն խաղաղապահների տեղակայում և վերահսկողության իրականացում։ Մի կոպտեք, մի ստանձնեք լիազորություններ ու գործառույթներ, որոնք ոչ մի տեղ չեն քննարկվել ու համաձայնեցված չեն։ Իսկ վրանները կկանգնեն Լաչինի ճանապարհին այնքան ժամանակ, մինչև խաղաղապահները չհասկանան, որ և այստեղ, և այնտեղ Ադրբեջան է, և պետք է հարգել նրա օրենքները, որոնք գործում են մեր երկրի ողջ տարածքում։ Ժամացույցը թրթռում է, և 2025 թվականն անխուսափելիորեն մոտենում է»,- ասվում է թողարկումում։

Не много ли на себя берут российские миротворцы?
События начала текущего года - сперва на лачинской дороге, а затем перед входом на объекты золоторудного месторождения «Гызылбулаг» и медномолибденового рудника «Дямирли», а точнее – то, как неодинаково в этих двух похожих ситуациях повели себя временно размещенные здесь российские миротворческие силы, актуализировали вопрос, о котором до недавнего времени задумывались не все: а каковы, собственно, функции этого контингента? В каком документе обговорены их права, полномочия и обязанности?
Об этом говорится в очередном выпуске YouTube-канала Caliber.Az.
«Давайте вспомним, как происходил ввод РМК. Ни для кого не секрет, что их выдвижение в сторону Карабахского региона произошло еще до подписания в ночь на 10 ноября 2020 года лидерами Азербайджана, России и Армении Трехстороннего заявления. На каком правовом основании начал российский миротворческий контингент движение в сторону границ Азербайджана, если подписи сторон еще не были поставлены? Ведь теоретически соглашение могло в последний момент и не быть подписано…», - отмечается в информации.
В выпуске задаётся вопрос – на каком основании российские миротворцы препятствуют профессиональной деятельности азербайджанских журналистов? И что значат их слова «Там Азербайджан!». Журналисты показали, что они у себя дома. Ведь и Ханкенди – это Азербайджан, и Ходжалы – это Азербайджан. Может, где-то в окрестностях Марселя и найдется место для «арцаха», но в Азербайджане этому квазиобразованию места нет.
«Азербайджанская сторона напоминает генералу Волкову, что в совместном заявлении за миротворцами предусмотрено лишь размещение и контроль. Не хамите, не берите на себя полномочия и функции, которые нигде не обговорены и согласованы. А палатки теперь будут стоять на лачинской дороге до тех пор, пока миротворцы не поймут, что Азербайджан и там и тут, и надо уважать его законы, которые действуют на всей территории нашей страны. Часики тикают и неумолимо приближают 2025 год», - говорится в передаче.