Երբ նորից #սա ուրիշ բան է Caliber.Az-ի YouTube-ալիքի տեսանյութ
Caliber.Az-ի YouTube-ալիքը պատրաստել է հերթական տեսանյութ՝ այն նվիրելով Ադրբեջանի նկատմամբ Արևմուտքի, մասնավորապես Եվրոպայի երկակի չափանիշներին։
Նրանում նշվել է, որ Արևմուտքի երկակի չափանիշների մասին ասվում է արդարացի, և քիչ չի ասվում։
«Ամեն անգամ, երբ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի մասին՝ ցանկացած գործողությունները և նախաձեռնությունները ընկալվում են, մեկնաբանվում և ներկայացվում են վերահսկվող մամուլի միջոցով, դիտավորյալ բացասական երանգներով։ Բայց երբ նմանատիպ հարցերում գործը հենց նրանց է վերաբերվում, ապա, ինչպես ասում են, դա ուրիշ բան է։
Երբ անցյալ տարվա դեկտեմբերին ադրբեջանական հասարակությունը վրդովված էր Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ժամանակավոր տեղակայման գոտում օգտակար հանածոների ապօրինի և գիշատիչ արդյունահանումից, այո և ծովահեն ընկերության կողմից նույնիսկ առանց շրջակա միջավայրի պահպանության տարրական կանոնների պահպանմամբ՝ արևմտյան, դե նաև, բնական է, հայկական մամուլում, ճանապարհի վրա դուրս եկած բնապահպաններին արհամարհական ու լկտիաբար անվանել են «այսպես կոչվածներ»։
Կասկածելի համբավով և քրեական անցյալով որոշ խայտառակ լրագրողները սոցիալական ցանցերում իրենց էջերի միջոցով գրեթե ամեն օր հրապարակում են ակցիայի առանձին մասնակիցների լուսանկարներ, որոնցում նրանք երբեմն հայտնվում են զինվորական համազգեստով, նրանց ներկայացնելով որպես զինվոր։ Կարծես թե ժամանակին բանակում ծառայած ադրբեջանցի երիտասարդները չեն կարող անհանգստանալ շրջակա միջավայրի համար և սրտով լինել բնապահպան։ Ինչպիսի՜ սենսացիա։ Ակցիայի մասնակիցը երբեմն զինվորական համազգեստ է կրել։
Խեղկատակի գաղտնիքի մեկ այլ բացահայտում է դարձել հաղորդումն այն մասին, որ ակցիայի մասնակիցները հերթափոխով գիշերում են «Խարը Բյուլբյուլ» հյուրանոցում և դրանով հանդերձ նրանց ապահովում են սննդով։ Արևմտյան վճարովի բլոգերներն արդեն չգիտեն, թե ինչպես վարկաբեկել ակցիան և նրա մասնակիցներին։ Մնում է միայն վրդովվել, որ բնապահպանների մազերը կոկիկ խուզված են, բոբիկ չեն, իսկ աղջիկները մանիկյուր ունեն։
Հավանաբար, Արևմուտքում ընդունված է, որ էկոլոգը լինի գզգզված մազերով, ոտաբոբիկ ու քրքրված, գարշահոտի մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա... Բայց ադրբեջանցի բնապահպանը մտադիր չէ հրաժարվել անձնական հիգիենայից, որպեսզի նմանվի իր արևմտյան գործընկերներին։ Մի խոսքով, ամեն ինչ արվում է, որպեսզի ԶԼՄ-ներում նսեմացնեն Լաչինի ճանապարհի բազմօրյա ակցիայի մասնակիցներին։
Միևնույն ժամանակ, Գերմանիայի Դյուսելդորֆից հարավ-արևմուտք գտնվող Լյուցերատ գյուղում գերմանացի բնապահապանների երկուշաբթի օրվանից բողոքի ակցիայի նկատմամբ վերաբերվում են կարեկցանքով, ըմբռնումով և նույնիսկ համակրանքով։ Այս վայրում պլանավորում են վերսկսել դարչնագույն ածխի արդյունահանումը։ Եվ ահա բնապահապանները տեղավորվել էին դատարկ տներում, ովքեր նախ բարիկադներ են կանգնեցրել, իսկ հետո հրկիզել են դրանք։ Այնուհետև նրանք եռոտանիներ տեղադրեցին այրվող բարիկադների հետևում գտնվող մուտքի ճանապարհներին:
Ի դեպ, գյուղ տանող ճանապարհն այժմ ամբողջությամբ փակված է, բնապահապանները շրջափակել են դեպի այնտեղ մուտքը։ Եվ նկատեք, ոչ ոք աշխարհում չի բղավում շրջափակման, հումանիտար աղետի մասին։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև «Սա ուրի՜շ բան է»։ Ակտիվիստներից մեկը նույնիսկ խորհրդանշական կերպով իր ձեռքը սոսնձել է ճանապարհի ասֆալտին, մյուսը նստել է եռոտանի գլխին։ Գերմանական ոստիկանությունը հայտնել է, որ բնակիչների տարհանում չի նախատեսվում, սակայն անհրաժեշտության դեպքում պետք է մաքրվեն մուտքի ճանապարհները, որպեսզի էներգետիկ ընկերությունը բերի իր շինարարական տեխնիկան, սարքավորումներն ու մատակարարումները։
Դա հիմա տեղի է ունենում նաև Լաչինի ճանապարհին՝ մարդասիրական բեռներով մեքենաներն անարգել անցնում են ակցիայի մասնակից ադրբեջանցի բնապահպանների մոտով։ Գերմանիայում հանքերը պատկանում են էներգետիկ ընկերությանը։ Եվ Ղարաբաղում էլ հանքերը պատկանում են Ադրբեջանին, մեր պետությանը։ Իսկ ինչո՞ւ, մեր դեպքում, Եվրոպան չի հիշում օրենքի մասին։ Եվ տարահանման միջոցները չի անվանում «էթնիկ զտում», «բռնի տեղահանում», «սեփականության իրավունքի խախտում»։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև «Սա ուրիշ բան է», - ասվում է թողարկման մեջ:
Խանքենդի-Լաչին ճանապարհի ակտիվիստներին զրպարտելու փորձ անող արևմտյան լրատվամիջոցների երկակի ստանդարտների մասին ավելի մանրամասն տեղեկություն կարելի է ստանալ Caliber.Az-ի սյուժեում։

Когда вновь #этодругое Видео YouTube-канала Caliber.Az
YouTube-канал Caliber.Az подготовил очередное видео, посвятив его двойным стандартам Запада, в частности Европы, по отношению к Азербайджану.
В нем отмечено, что о двойных стандартах Запада справедливо говорилось и говорится немало.
«Каждый раз, когда речь заходит об Азербайджане или Турции, любые действия и инициативы воспринимаются, интерпретируются и преподносятся через подконтрольную прессу непременно в негативных оттенках. Но когда по аналогичным вопросам дело касается самих себя, то, как говорится, это другое.
Когда в декабре минувшего года азербайджанская общественность возмутилась незаконной и хищнической добычей полезных ископаемых в зоне временного размещения российского миротворческого контингента в Карабахском экономическом регионе Азербайджана, да еще и без соблюдения фирмой-пиратом элементарных правил охраны окружающей среды, в западной, ну и, естественно, в армянской прессе вышедших на дорогу экологов пренебрежительно и высокомерно назвали «так называемыми».
Некоторые оскандалившиеся журналисты с сомнительной репутацией и уголовным прошлым через свои аккаунты в соцсетях чуть ли не каждый день публикуют фотографии отдельных участников акции, на которых те иногда фигурируют в военной форме, выдавая их за солдат. Будто бы азербайджанские юноши, когда-то отслужившие в армии, не могут переживать за окружающую среду и быть в душе экологом. Какая сенсация! Участник акции когда-то носил армейскую форму!
Еще одним разоблачением секрета Полишинеля стало сообщение о том, что участники акции посменно ночуют в гостинице «Хары Бюльбюль» и их при этом снабжают едой. Проплаченные западные блогеры уже не знают, как дискредитировать акцию и ее участников. Осталось только возмутиться, что экологи пострижены, обуты, а у девушек есть маникюр.
Наверное, на Западе принято, чтобы эколог был в лохмотьях, босым и оборванным, смердел за километр… Но азербайджанский эколог не намерен отказываться от личной гигиены, чтобы походить на своих западных единомышленников. Словом, делается все, чтобы принизить в СМИ участников многодневной акции на Лачинской дороге.
В то же время к нынешней акции немецких экологов, протестующих с понедельника в деревне Лютцерат, что к юго-западу от Дюссельдорфа, в Германии относятся с сочувствием, пониманием и даже с симпатией. В этом местечке планируют возобновить добычу бурого угля. И вот в пустующих домах поселились экоактивисты, которые вначале возвели баррикады, а затем подожгли их. Следом на подъездных дорогах они установили треноги, расположившись за горящими баррикадами.
К слову, путь в деревню теперь полностью перекрыт, экоактивисты блокируют туда доступ. И заметьте, никто в мире не кричит о блокаде, о гуманитарной катастрофе. Почему? Потому что «Это Другое»! Один из активистов даже символично приклеил свою руку к асфальту дороги, другой расселся на вершине треноги. Немецкая полиция сообщила, что эвакуация жителей не планируется, однако в случае необходимости придется расчистить подъездные пути, чтобы энергетическая компания подвезла свою стройтехнику, оборудование и снабжение.
Это происходит сейчас и на Лачинской дороге – машины с гуманитарным грузом беспрепятственно проезжают мимо азербайджанских экологов – участников акции. В Германии рудники принадлежат энергетической компании. И в Карабахе рудники принадлежат Азербайджану, нашему государству. Почему же в нашем случае Европа не вспоминает о законе? И меры по эвакуации не называет «этническими чистками», «насильственным выселением», «нарушением права собственности». Почему? Потому что «Это Другое!», - говорится в выпуске.
Подробнее о двойных стандартах западных СМИ, которые пытаются очернить активистов на дороге Ханкенди - Лачин, смотрите в сюжете Caliber.Az