Ալեքբերլի. Արևմտյան Ադրբեջան հայրենակիցների վերադարձը կարևոր դեր կխաղա տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում
Քաղաքականություն  31 Հունվարի 2023 - 14:02
Ադրբեջանցիների վերադարձը Արևմտյան Ադրբեջան կարևոր դեր կխաղա տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի նախագահ Ազիզ Ալեքբերլին։
Նրա խոսքով, համայնքի հիմնական խնդիրն է՝ կազմակերպել վերջին 200 տարվա ընթացքում պատմական հողերից վտարված հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությունը. «Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձի հայեցակարգը կոչված է ապահովելու այդ մարդկանց խաղաղ վերադարձը իրենց հողեր՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան: Քննարկվող փաստաթուղթը կարելի է համարել Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալու շրջանակային փաստաթուղթ, և այն բաղկացած է 5 բաժնից և 10 ենթաբաժնից։ Այս փաստաթղթում պարունակվող բոլոր դրույթները մշակվել են՝ հաշվի առնելով միջազգային կոնվենցիաները, արձանագրությունները, ինչպես նաև մարդու իրավունքների փաստաթղթերը»։
Անդրադառնալով՝ միջազգային մակարդակով հայրենակիցների անվտանգությունն ապահովելու հայեցակարգում արտացոլված հիմնական պահանջին, կազմակերպության նախագահը նշել է, որ հայերը վերջին 200 տարիների ընթացքում անթիվ հանցագործություններ են կատարել ադրբեջանական ժողովրդի դեմ, և երաշխիքներ չկան, որ հայկական կողմը որևէ անօրինական գործողություններ չի ձեռնարկի այդ հողեր վերադարցող ադրբեջանցիների նկատմամբ. «Մենք կարծում ենք, որ Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալուց առաջ, այն պետությունները, որոնց վստահում է Ադրբեջանը, պետք է միջազգային առաքելություն ուղարկեն և ապահովեն այնտեղ վերադարձող մարդկանց անվտանգությունը»։

Азиз Алекберли: Возвращение соотечественников в Западный Азербайджан сыграет важную роль в установлении мира в регионе
ПОЛИТИКА  31 Января 2023 - 11:42
Возвращение азербайджанцев в Западный Азербайджан сыграет важную роль в установлении мира в регионе.
Об этом Report заявил председатель общины Западного Азербайджана Азиз Алекберли.
По его словам, основной задачей общины является организация защиты прав соотечественников, изгнанных с исторических земель за последние 200 лет: «Концепция возвращения в Западный Азербайджан предназначена для обеспечения мирного возвращения этих людей на их земли в соответствии с международным правом. Рассматриваемый документ можно считать рамочным документом возвращения в Западный Азербайджан, и он состоит из 5 разделов и 10 подразделов. Все положения, содержащиеся в этом документе, разработаны с учетом международных конвенций, протоколов, а также документов по правам человека».
Касаясь отраженного в концепции основного требования об обеспечении безопасности соотечественников на международном уровне, председатель организации отметил, что армяне совершили бесчисленные преступления против азербайджанского народа за последние 200 лет и нет никаких гарантий, что армянская сторона не будет предпринимать каких-либо противоправных действий против азербайджанцев, которые вернутся на эти земли: «Мы считаем, что прежде чем вернуться в Западный Азербайджан, государства, которым Азербайджан доверяет, должны направить международную миссию и обеспечить безопасность возвращающихся туда людей».