Էրդողան. ՀԳՄ-ի շնորհիվ թյուրքական պետությունները կարևոր դեր են խաղում Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում
16 Մարտի 2023 18:10
Մինչ օրս մենք թյուրքական աշխարհի երկրների հետ հաջողությամբ խոշոր նախագծեր ենք իրականացրել Կասպից ծովի ավազանում նավթի, բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի ոլորտում:
Այս մասին, ըստ «Ազերթաջ»-ի, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը մարտի 16-ին Անկարայում կայացած Թյուրքական պետությունների կազմակերպության արտահերթ գագաթնաժողովում:
«Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարն արդեն 16 տարի է Ադրբեջանից, Թուրքմենստանից և Ղազախստանից նավթ է մատակարարում համաշխարհային շուկաներ։ Հարավային գազային միջանցքի (ՀԳՄ) շնորհիվ, որի առանցքային տարրն է TANAP-ը, թյուրքական պետությունները կարևոր դեր են խաղում Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган: Благодаря ЮГК тюркские государства играют важную роль в обеспечении энергобезопасности Европы
ПОЛИТИКА  16 Марта 2023 - 15:27
На сегодняшний день мы со странами тюркского мира успешно реализовали крупномасштабные проекты в области нефти, природного газа и электроэнергии в Каспийском бассейне.
Как сообщает Азертадж, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своем выступлении на внеочередном Саммите Организации тюркских государств, проходящем 16 марта в Анкаре.
«Трубопровод Баку – Тбилиси – Джейхан вот уже 16 лет бесперебойно доставляет нефть из Азербайджана, Туркменистана и Казахстана на мировые рынки. Благодаря Южному газовому коридору, ключевым элементом которого является TANAP, тюркские государства играют важную роль в обеспечении энергетической безопасности Европы», - подчеркнул президент Турции.