ԱԳՆ. Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը աչք չփակել Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների խախտման վրա
16 Մարտի 2023 17:18
Մարտի 16-ին Աղդամի շրջանում ականի պայթյունի հետևանքով 2 խաղաղ բնակիչ է զոհվել։ Այսպիսով, 2020 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո մինչ օրս, ընդհանուր առմամբ, ականների պայթյունի զոհ է դարձել 286 մարդ, որից 48-ը մահացել է։
Ինչպես Сaliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ում, Աղդամում տեղի ունեցած ականի միջադեպը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Հայաստանի հիմնական նպատակը, որն այդպես էլ ականադաշտերի հուսալի քարտեզներ չտրամադրեց Ադրբեջանին, որը կոպտորեն խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը՝ շարունակելով ռազմական գործողությունները Ադրբեջանի տարածքում, ականների փոխադրումը և տեղադրումը, կայանում է նրանում, որ խոչընդոտի Ադրբեջանի կողմից հետկոնֆլիկտային շրջանում իրականացված լայնածավալ վերականգնողական և շինարարական աշխատանքներին, ներքին տեղահանվածների վերադարձին և իրենց հողում խաղաղ ապրելուն:
«Հայաստանի այս գործողությունները շարունակում են մնալ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հիմնական խոչընդոտը։ Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը աչք չփակել Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների խախտման վրա և պահանջել Հայաստանից կատարել իր պարտավորությունները»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարությունում։

МИД: Призываем международное сообщество не закрывать глаза на нарушение Арменией ее обязательств
16 марта в результате взрыва мины в Агдамском районе погибли 2 мирных жителя. Таким образом, после Отечественной войны 2020 года по настоящее время жертвами минных взрывов стали в общей сложности 286 человек, из которых 48 погибли.
Как заявили Caliber.Az в МИД, минный инцидент в Агдаме еще раз показывает, что главная цель Армении, которая так и не предоставила Азербайджану достоверные карты мин, грубо нарушает пункт 6 трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, продолжая военную деятельность, транспортировку и размещение мин на территории Азербайджана, заключается в том, чтобы препятствовать широкомасштабным восстановительно-строительным работам, проводимым Азербайджаном в постконфликтный период, возвращению вынужденных переселенцев и их мирному проживанию на своих землях.
«Эти действия Армении продолжают оставаться главным препятствием миру и безопасности в регионе. Призываем международное сообщество не закрывать глаза на грубое нарушение Арменией своих международных обязательств, в том числе на ее политику целенаправленного размещения мин, и потребовать от Армении выполнить взятые на себя обязательства», - заявили в МИД.