Փաշինյանը։ Թարմ և հնացած
Այսօր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության (2021-2026 թթ.) ծրագրի 2022 թվականի ընթացքի և արդյունքների մասին» հաշվետվության ներկայացման համար հանդես է եկել Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորների առջև։
Ինչպես և սպասվում էր, ելույթի զգալի մասը նվիրված է հայ-ադրբեջանական կարգավորման խնդիրներին։ Սովորականի պես, Հայաստանի վարչապետը իրեն ցույց է տվել մի շարք փոխադարձաբար բացառող ասույթներով։ Այնուամենայնիվ, սկսենք համապարփակ խաղաղության տեսակետից կառուցողական մի հայտարարությունից. «Խաղաղությունը հնարավոր է, եթե մենք մեր միջազգային հարաբերություններում, ոչ միայն այսօրվա, այլ նաև ապագայի համար ամրագրենք, որ Հայաստանի համար ճանաչում ենք 29,8 հազար քառ. կիլոմետրը, իսկ ավելի ճիշտ՝ Հայաստանի ԽՍՀ-ի տարածքը, որի շրջանակներում մենք ստացել ենք անկախություն, և մենք տարածքային պահանջներ չունենք և երբեք չենք ունենա այլ երկրների նկատմամբ»։
Հիանալի խոսքեր։ Սակայն դրանց իրականացման համար պահանջվում է ոչ ավել ոչ պակաս փոփոխություններ կատարել Հայաստանի սահմանադրության մեջ, որի հոդված 1-ը (նա և նախաբանն է) պարունակում է հղում այսպես կոչված Անկախության հռչակագրին, որի մեջ, իր հերթին, ամրագրված են տարածքային պահանջները Ղարաբաղի նկատմամբ։ Սակայն այդ նույն Սահմանադրության 1-ին հոդվածը փոփոխման ենթակա չէ։ Իսկ ամենամեծ կազուսը կայանում է նրանում, որ նույնիսկ ինքնին փոփոխությունն արգելող հոդվածը նույնպես ենթակա չէ փոփոխության։
Այն է, այդ 1-ին հոդվածից ազատվելու միակ ճանապարհը՝ նոր Սահմանադրություն ընդունելն է։ Սակայն, չենք սկսի լրջորեն քննարկել նման տարբերակը, քանի որ այն կանխատեսում է հայ հասարակության մտածողության պարադիգմի համընդհանուր փոփոխություն։ Այո և նման տեղաշարժի իրավական մեխանիզմներն ամբողջությամբ պարզ չեն։
Այսինքն՝ ստացվում է, որ խաղաղության պատրաստակամության մասին հայկական կողմի ցանկացած հայտարարություն՝ ոչ այլ ինչ է, քան հորինվածք։ Բացի այդ, հետագա հատվածներում Փաշինյանը առաջարկում է Ադրբեջանի հետ համապարփակ խաղաղության կնքումից հրաժարվելու համար ամենատարբեր հնարքներ։
«Հիմնական հարցը հետևյալումն է՝ որքանո՞վ է դա (խաղաղությունը Ադրբեջանի հետ և նորմալացումը Թուրքիայի հետ - խմբ.) իրատեսական և իրագործելի: Այս հարցը ունի երկու կողմ։ Նախ, քանի որ խաղաղությունը միանձնությամբ չի կառուցվում, որքանո՞վ Ադրբեջանի գործողություններն ու քաղաքականությունը ուղղված կլինեն խաղաղությանը։ Իսկ երկրորդը, հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո, եթե փոխզիջումներ ձեռք բերվեն, ապա դրանք որքանո՞վ ընդունելի կլինեն Հայաստանի քաղաքացիների համար և նրանք որքանո՞վ թույլ կտան այդ փոխզիջումների ցավոտ իրականացումը»,- Փաշինյանը պատգամավորներին այդպես ճոռոմաբար է բացատրել խնդիրը։ Այսինքն, Հայաստանի ղեկավարը, հազիվ հայտարարելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին, անմիջապես հաջողացրել է կասկածի տակ դնել այն։ Մյուս կողմից, չի բացառվում, որ վարչապետի վերջին մտաարտահայտումը խոսում է այն մասին, որ անձամբ Փաշինյանը համաձայն է խաղաղության, բայց պետք է դրա թույլտվությունը խնդրի իր քաղաքացիներից։ Եվ եթե մինչև վերջ հետևել այս տրամաբանությանը, ապա այստեղ կրկին դեմ ենք առնում Հայաստանի Սահմանադրության՝ Անկախության մասին հռչակագրի հղումով տխրահռչակ նախաբանին և, հետևաբար՝ փակուղու։
Այնուհետև Փաշինյանը հայտարարում է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը իրատեսական է, եթե երկու երկրներն էլ հստակ, առանց երկիմաստության և հնարքների ճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և այսօր և ընդմիշտ պարտավորվեն միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չներկայացնել… Ես ուզում եմ նորից վերահաստատել, որ Հայաստանը լիովին ճանաչում է տարածքային ամբողջականությունը և ակնկալում է, որ Ադրբեջանը կանի նույնը՝ Հայաստանի տարածք ճանաչելով Հայկական ԽՍՀ-ի տարածքը»։
Իսկ այստեղ արդեն անթաքույց խաբեբայության հոտ է գալիս: Այսինքն, Փաշինյանը ակնկալում է, որ ի պատասխան իր բանավոր ճանաչումներին՝ Ադրբեջանի իշխանությունները նույնպես նման ինչ-որ բան կառաջարկեն, որպեսզի ապահովել Հայաստանի վարչապետի կողմից այդքան շատ սիրված «29,8 հազար քառակուսի կիլոմետրը»։ Այս պայմաններում խոսքերը պետք է ամրապնդել գործով, իսկ եթե ավելի ճիշտ՝ նախ պետք է ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր։ Որպես նվազագույն՝ ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավոր պատասխանատվության տարածքից հեռացնել հայկական զինված խմբավորումները, դադարեցնել Խանքենդիի անօրինական վարչակարգի ֆինանսավորումը, իսկ այնուհետև ըստ ցուցակի՝ ներառյալ, ի դեպ, տխրահռչակ սահմանադրական հոդվածի (ինչպես տեսնում ենք, գրեթե անհնարին) չեղարկումը։
«44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը ընկել է էյֆորիայի մեջ և մտածում է վերցնել, որքան հնարավոր է շատ, իսկ եթե հնարավոր է՝ վերցնել բոլորը։ Նրա նման ընկալումը էլ ավելի է գրգռվում միջազգային իրավիճակով։ Ըստ էության՝ Ադրբեջանը ուղղակի կամ անուղղակի վերածվում է, կամ արդեն դարձել է էներգետիկ և լոգիստիկ խաչմերուկ, և նրա նշանակությունը, ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ որոշ արևմտյան երկրների համար մեծացել է»,- հեռվից սկսում է վարչապետը։ Ի դեպ, հայտնի չէ, թե Փաշինյանը կոնկրետ ինչը նկատի ունի «բոլորը» բառի տակից՝ Ղարաբաղը, թե՞ Հայաստանը։ Տեսեք ուրեմն, Ղարաբաղը՝ դա ԲՈԼՈՐԸ մերն է, իսկ ուրիշինը մեզ պետք չէ։
Իսկ թեզի շարունակության մեջ արդեն որսացվում է շանտաժի նոտաներով ավանդական սոֆիստիկա։ Փաշինյանը նշել է, որ այս իրավիճակը պարունակում է ինչպես ռիսկեր, այնպես էլ հնարավորություններ։ «Ռիսկեր մենք տեսնում ենք ամեն օր, իսկ հնարավորությունը կայանում է նրանում, որ Հարավային Կովկասը ինքնին հանդիսանում է մեծ խաչմերուկ, և ոչ պակաս կարևոր են Հայաստանի և Վրաստանի դերերը։ Այս համատեքստում խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում կարող են դառնալ կոնսենսուս Արևմուտքի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև։ Եթե մեր տարածաշրջանը նորից պայթի, առնվազն էներգետիկ առումով, սա կարող է խնդիր դառնալ ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Արեւմուտքի համար՝ դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով»,- ասել է Փաշինյանը։
Ստացվում է, որ վարչապետը Հայաստանի համար հնարավորությունը տեսնում է նրանում, որպեսզի Ադրբեջանի հետ ապագա խաղաղությունը հանդիսանա Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև կոնսենսուսի արդյունք։ Այսինքն՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ քաղաքական կարգավորմամբ՝ ոչ այնքան մտահոգված կողմերի։ Այս կետը ինչ-որ աներեսաբար հիշողության մեջ առաջացնում է ի տեր հանգուցյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին։ Իսկ ի՞նչ են նշանակում տարածաշրջանի պայթյունի մասին խոսքերը։ Ի՞նչ «եթե այդ կոնսենսուսը (Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև - խմբ.) չկազմավորվի, մենք խառնաշփոթ կստեղծենք, և եթե նույնիսկ մենք ինքներս մեռնենք, ձեզ չենք թողնի ապրե՞լ»: Արդյո՞ք այասպես պետք է հասկանալ այս գուրույի դատարկախոսությունը:
Դե և հավատարիմ մնալով հանգստացնելու համար ավարտելու իր ավանդույթին՝ վարչապետը հայտարարում է. «Արտակարգ կարևոր է, որպեսզի ստեղծվեն խաղաղության պայմանագրի իրագործումը երաշխավորող միջազգային մեխանիզմներ։ Հակառակ դեպքում, ստորագրումից հետո հաջորդ օրը կարող է պատերազմ սկսվել կամ նոր էսկալացիա տեղի ունենալ»։ Կարծես թե Փաշինյանը համառորեն և ցանկացած գնով կրկին փորձում է առաջ քաշել Ղարաբաղի տարածքում միջազգային առաքելություն տեղադրելու թեման։ Զարգացնելով այս գաղափարը՝ հայկական պետության ղեկավարը հայտարարել է, որ «կարևոր է նաև կողմերի միջև վեճերի լուծման մեխանիզմի առկայությունը։ Եթե նրանք ի վիճակի չլինեն համաձայնության գալ խաղաղության պայմանագրի մեկնաբանման շրջանակներում ծագող հարցերի շուրջ, ապա կլինի մի ատյան, որի որոշումը պարտադիր կլինի կողմերի համար»։
Հետաքրքիր է, թե խաղաղության պայմանագրի մեկնաբանության ինչպիսի՞ տարբերությունների մասին է խոսում Հայաստանի վարչապետը։ Ադրբեջանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել միայն իր բարձրաձայնած հինգ սկզբունքների հիման վրա։ Այդ հինգ սկզբունքները մեկնաբանության մեջ որևէ տարբերություն չեն ենթադրում։ Երևանի համար կա ընդամենը երկու տարբերակ. կա՛մ ստորագրել այդ սկզբունքների տակ, կա՛մ մնալ տարածաշրջանային վտարանդիի կարգավիճակում։ Իսկ ղարաբաղյան հայերի վերաինտեգրումը՝ Բաքուն միևնույն է, կանցկացնի, անկախ խաղաղության պայմանագրի առկայությունից կամ բացակայությունից։
Դրա հետ մեկտեղ կցանկանայի վերլուծության ճշգրտության, տեղի ունեցողը հասկանալու փորձի և ազգային պարադիգմում վերը նշված տեղաշարժը կատարելու հիպոթետիկ ցանկության տեսանկյունից՝ դրական գնահատել վարչապետի ելույթի մեկ կետը։ Այս անգամ նա անդրադարձել է հայրենասիրության նոր պետական մոդելի ստեղծման անհրաժեշտությանը։ «Օրակարգում այդպիսի հարց կա, և դրա լուծումը կենսական կարևոր նշանակություն ունի ազգային անվտանգության համար»,- ասել է վարչապետը՝ ճշտելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և/կամ հայկական պետականությունը երբեք չեն եղել հայրենասիրության հայկական ավանդական մոդելի առաջնային օբյեկտ։ «Եվ այս իրավիճակը սոցիալ-հոգեբանական մակարդակում այսօր պահպանվում է։ Պատճառը մեկն է. հայրենասիրության այս մոդելի հեղինակը՝ մենք ինքներս չենք, և եկել է դրանում խոստովանելու ժամանակը։ Մենք ամենաշատը համահեղինակներ ենք, իսկ ավելի մեծ հավանականությամբ՝ սպառողներ»,- ասել է Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարի կողմից այն փաստի ճանաչումը, որ հայ ժողովուրդը իր ողջ մոլորեցված պատմությամբ և «միացումային» գաղափարներով այնուամենայնիվ ուղղակի երրորդ կողմերի մանիպուլյացիաների զոհ է՝ դա իրոք համարձակ քայլ է։ Սա արդյոք հանդիսանում է իրական գործողություն՝ ազգային ինքնագիտակցության համապարփակ մաքրման, ներառյալ Սահմանադրության փոփոխության ճանապարհին, թե, նրա կարծիքով ադրբեջանական ականջը շոյող սովորական հռետորական հնարք՝ մեծ հարց է։

Пашинян. Свежий и несвежий
Сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил перед депутатами Национального собрания Армении для представления отчета «О ходе и результатах реализации программы правительства Республики Армения (2021-2026 гг.) на 2022 год».
Как и ожидалось, значительная часть выступления была посвящена вопросам армяно-азербайджанского урегулирования. Как обычно, армянский премьер отметился рядом взаимоисключающих изречений. Впрочем, начнем с конструктивного с точки зрения всеобъемлющего мира заявления: «Мир возможен, если мы в своих международных отношениях не только на сегодня, но и на будущее зафиксируем, что признаем за Арменией 29.8 тыс. кв. километров, а точнее, территорию Армянской ССР, в рамках которой мы получили независимость, и мы не имеем и никогда не будем иметь территориальных претензий к другим странам».
Прекрасные слова. Однако для их реализации требуется ни много ни мало произвести изменения в Конституции Армении, содержащей в статье 1 (она же преамбула) отсылку к так называемой Декларации о независимости, в которой, в свою очередь, закреплены территориальные претензии на Карабах. Однако, согласно той же Конституции, статья 1 изменению не подлежит! Самый же большой казус заключается в том, что даже сама статья, запрещающая изменения, также не подлежит изменению.
Стало быть, единственный вариант избавиться от этой статьи 1, это принять новую Конституцию? Не станем, однако, всерьез рассматривать такой вариант, поскольку он предполагает тотальную смену парадигмы мышления армянского социума. Да и юридические механизмы подобного сдвига не совсем ясны.
То есть получается, что любые заявления армянской стороны о готовности к миру - не более чем фикция. К тому же в дальнейших пассажах Пашинян предлагает всевозможные уловки для увиливания от заключения всеобъемлющего мира с Азербайджаном.
«Главный вопрос в следующем - насколько это (мир с Азербайджаном и нормализация с Турцией – ред.) реалистично и реализуемо. У этого вопроса есть две стороны. Во-первых, поскольку мир не строится единолично, насколько действия и политика Азербайджана будут направлены на мир? А во-вторых, особенно после 44-дневной войны, если будут достигнуты компромиссы, то насколько они будут приемлемы для граждан Армении и насколько те позволят болезненную реализацию этих компромиссов?», - витиевато растолковывал депутатам проблему Пашинян. То есть армянский лидер, едва заявив о признании территориальной целостности Азербайджана, тут же умудрился подвергнуть ее сомнению. С другой стороны, не исключено, что последнее мыслеизъявление премьера говорит о том, что сам Пашинян согласен на мир, но должен испросить на то разрешение своих граждан. И если следовать этой логике до конца, то здесь мы снова упираемся в пресловутую преамбулу Конституции Армении со ссылкой на Декларацию о независимости и, соответственно, в тупик.
Далее Пашинян заявляет: «Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном реалистично, если обе страны четко, без двусмысленности и уловок признают территориальную целостность друг друга и обязуются сегодня и навсегда не предъявлять друг другу территориальных претензий… Я хочу вновь подтвердить, что Армения полностью признает территориальную целостность и ожидает, что Азербайджан сделает то же самое, признав территорией Армении территорию Армянской ССР».
А вот здесь уже попахивает неприкрытым шулерством. То есть Пашинян ждет, что в ответ на его словесные признания власти Азербайджана тоже предложат нечто подобное, чтобы обезопасить столь горячо любимые армянским премьером «29,8 тысяч квадратных километров». В этих условиях слова нужно подкреплять делом, а если точнее - сначала нужно предпринять конкретные шаги. Как минимум убрать с территории временной ответственности РМК армянские военные формирования, прекратить финансировать незаконный режим в Ханкенди, а дальше по списку, включая, кстати, отмену (как видим, почти невозможную) пресловутой конституционной статьи.
«После 44-дневной войны Азербайджан впал в эйфорию и думает взять как можно больше, а если возможно - взять всё. Такое его восприятие еще более подогревается международной ситуацией. По сути, Азербайджан прямо или косвенно становится или уже стал энергетическим и логистическим перекрестком, и его значение как для России, так и для некоторых западных стран возросло», - начинает издалека премьер. Кстати, неизвестно, что именно имеет в виду Пашинян под словом «всё» - Карабах или Армению? Так Карабах – это ВСЁ наше, а чужого нам не нужно.
В продолжение же тезиса уже улавливается традиционная софистика с нотками шантажа. Пашинян отметил, что эта ситуация содержит как риски, так и возможности. «Риски мы видим каждый день, а возможность заключается в том, что Южный Кавказ сам по себе является большим перекрестком, и не менее важны роли Армении и Грузии. В этом контексте мир и стабильность в регионе могут стать консенсусом между Западом и Российской Федерацией. Если наш регион снова взорвется, как минимум в энергетическом плане, это может стать проблемой как для России, так и для Запада, со всеми вытекающими последствиями», - сказал Пашинян.
Получается, что возможность для Армении премьер видит в том, чтобы будущий мир с Азербайджаном явился результатом консенсуса Запада и России. То есть сторонами, не очень-то пекущимися о всеобъемлющем политическом урегулировании армяно-азербайджанских отношений. Что-то этот пункт назойливо вызывает в памяти почившую в бозе Минскую группу ОБСЕ.  А что означают слова о взрыве региона? Что «если этот консенсус (между Россией и Западом – ред.) не сложится, мы устроим заварушку, и хоть сами погибнем, но и вам пожить не дадим»? Так ли стоить понимать этого гуру суесловия?
Ну и оставаясь верным своей традиции заканчивать за упокой, премьер заявляет: «Чрезвычайно важно, чтобы были созданы международные механизмы гарантий реализации мирного соглашения. В противном случае на следующий день после подписания может начаться война или произойдет новая эскалация». Кажется, Пашинян не мытьем, так катаньем вновь пытается протащить тему размещения международной миссии на территории Карабаха.  Развивая эту мысль, глава армянского государства заявил, что «важно также наличие механизма разрешения споров между сторонами. Если они не будут способны договориться по возникшим вопросам в рамках интерпретации мирного договора, то будет инстанция, решение которой будет обязательным для сторон».
Любопытно, о каких различиях интерпретации мирного договора говорит армянский премьер? Азербайджан неоднократно заявлял, что готов подписать мирный договор с Арменией только на основе озвученных им пяти принципов. Эти пять принципов не предполагают никаких различий в интерпретации. Вариантов для Еревана существует только два: или подписываться под этими принципами, или остаться в статусе регионального изгоя. А реинтеграцию карабахских армян Баку все равно будет проводить, независимо от наличия или отсутствия мирного договора.
Вместе с тем хотелось бы положительно оценить один пункт в выступлении премьера с точки зрения точности анализа, попытки разобраться в происходящем и гипотетического стремления произвести упомянутый сдвиг в национальной парадигме. В этот раз он касался необходимости создания новой государственной модели патриотизма. «В повестке есть такой вопрос, и его решение имеет жизненно важное значение для национальной безопасности», - сказал премьер-министр, уточняя, что Республика Армения и/или армянская государственность никогда не были первостепенным объектом армянской традиционной модели патриотизма. «И эта ситуация на социально-психологическом уровне сегодня сохраняется. Причина одна: автор этой модели патриотизма - не мы сами, и настало время в этом признаться. Мы максимум соавторы, а с большей вероятностью – потребители», - сказал Пашинян.
Признание главой государства того факта, что армянский народ со всей его мистифицированной историей и «миацумными» идеями все же просто жертва манипуляций третьих сторон – это действительно смелый шаг. Является ли это реальным действием на пути к тотальному очищению национального самосознания, включая смену Конституции, или обычным риторическим приемом, ласкающим, по его мнению, азербайджанский слух – большой вопрос.