Նախագահ. Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համաձայնության հասնելու լավագույն միջոցը ուղիղ բանակցություններն են
Տարեգրություն  04 Մայիսի 2023 - 14:00
Կարծում եմ, որ համաձայնության հասնելու լավագույն ճանապարհը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ բանակցություններն են՝ առանց որևէ միջնորդի կամ միջամտության։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևն այս մասին հայտարարել է մայիսի 3-ին Շուշայում կայացած «Մեծ Եվրասիայի աշխարհաքաղաքականության ձևավորումը. անցյալից ներկա և ապագա» չորրորդ միջազգային համաժողովում, որը նվիրված է համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի 100-ամյակին։
«Կարծում եմ, որ երկու երկրների միջև ուղիղ բանակցությունները ավելի օգտակար և անհրաժեշտ կլինեն։ Կարծում եմ՝ մենք պետք է ավելի առաջ շարժվենք այս ուղղությամբ, եթե, իհարկե, Հայաստանը նույնպես պատրաստ է դրան»,- նշել է պետության ղեկավարը։
Իլհամ Ալիևն ասել է, որ երկու երկրների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախարարների միջև բանակցությունների հաջորդ փուլը պետք է կայանա այս ամիս Ռուսաստանում։

Президент: Лучший способ достижения соглашения - это прямые переговоры между Азербайджаном и Арменией
ХРОНИКА  04 Мая 2023 - 02:00
Я думаю, что лучший способ достижения соглашения - это прямые переговоры между Азербайджаном и Арменией, без каких-либо посредников, фасилитаторов и помех.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев 3 мая на четвертой международной конференции на тему «Формирование геополитики Большой Евразии: от прошлого к настоящему и будущему» в Шуше, посвященной 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
«Считаю, что прямые переговоры между двумя странами будут более полезными и нужными. Думаю нам следует и дальше двигаться в этом направлении, если, конечно, Армения также готова к этому», - отметил глава государства.
Президент Ильхам Алиев сообщил, что следующий раунд переговоров между министрами двух стран - Армении и Азербайджана должен состояться в этом месяце в России.