Հայկական «Սպայկան» կրկին փորձում է ներխուժել Ադրբեջան
Երեւանը փորձում է «Ղարաբաղի հայերին մարդասիրական օգնություն հասցնելու» անվան տակ իրականացնել լայնածավալ սադրանք։ Դրա համար արդեն գործի է դրվել քարոզչամեքենան, պատրաստվել են և սփյուռքը, և ԱՊՀ-ի ու Արևմուտքի մի շարք երկրների դիվանագետները, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ-ի հետախուզական և դիտորդական առաքելությունը։ 360 տոննա այսպես կոչված «մարդասիրական բեռի» առաքումը վստահվել է հայկական «Սպայկա» ընկերությանը։
Բավական է մի փոքր ժամանակ տրամադրել և ցանցը քրքրելով կարելի է պարզել, թե Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ ինչպիսի «մարդասիրական» գործերով է զբաղվել «Սպայկա» ՍՊԸ-ն։ Այդ ժամանակ Վրաստանի սահմանապահները կանգնեցրել էին այդ հայկական ընկերության բեռնատարները, քանի որ նրանք փորձում էին ռազմական բեռներ տեղափոխել պետական սահմանով։ Ուրեմն, ստուգման ընթացքում բացահայտվել էր, որ «Սպայկա» ՍՊԸ-ի բեռնատարների բեռնախցերում թաքնված էր զինտեխնիկա։ Այդպիսով հայերը փորձել էին Հայաստան տեղափոխել «ՈՒԱԶ» ռազմական մեքենաներ և դրանք օգտագործել Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործողություններում։ Սակայն Վրաստանի զգոն սահմանապահները խանգարեցին այդ ծրագրերին։
Արդեն պատերազմից հետո «Սպայկա» ՍՊԸ-ի հիմնադիր և տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը հպարտությամբ հայտարարել է, որ իր ընկերության չորս աշխատակիցները զոհվել են մարտական գործողությունների ժամանակ։ Ղազարյանը պնդել է, որ նրա աշխատողները իբր զոհվել են, երբ փորձել են «սնունդ ու դեղորայք» հասցնել Ղարաբաղ։
Հայաստանում այս ընկերության հետ կապված է մեծ արձագանք առաջացրած ևս մեկ աղմկահարույց պատմություն։ Լայն հանրությանը հայտնի դարձավ, որ Մեծամորի դիահերձարանում կանգնել են ընկերության ռեֆրիժերատորներ, որոնց սառնարանային մեկուսախցերում Հայաստանի իշխանությունները թաքցրել էին ադրբեջանական բանակի կողմից լիկվիդացված զինվորների դիակները։ Փորձելով թաքցնել զոհերի իրական թիվը և վախենալով հանրության արձագանքից՝ Հայաստանի իշխանությունները իրենց զինվորների դիակները թաքցնելուց ավելի լավ բան չեն մտածել։ «Սպայկա» ընկերության աշխատակիցներից մեկը հայկական լրատվամիջոցներին պատմել է, որ իրենց ընկերությունը այդ սառնարանային կայանքները հատկացրել էին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանը։ Ավելին, զարգացման հարցերով ընկերության փոխտնօրեն Կարեն Բաղդասարյանը հայտնել է, որ պատերազմի ժամանակ իրենք Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությանը անհատույց փոխանցել են երկու սառնարան։ Դրանով հանդերձ նա փորձում էր բոլորին համոզել նրանում, որ իրենց ընկերությանը հայտնի չէ, թե ինչու են հայ գեներալներին հարկավոր եղել սառնարաններ։
Հայ հասարակությանը, այո և ոչ միայն նրան լավ հայտնի են Հայաստանի նախկին իշխանությունների հետ «Սպայկա» ՍՊԸ-ի սեփականատիրոջ կապերը։ Ուրեմն, Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ավագ որդի՝ Սեդրակը տիրապետում էր այս ընկերությունում բաժնետոմսերի տպավորիչ փաթեթին։ Նա այդ բաժնետոմսերից ազատվեց միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանի իրավապահ մարմինները սկսեցին հետաքրքրություն դրսևորել «Սպայկա» ՍՊԸ-ի գործունեության նկատմամբ։ Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպանը, ինչպես նաև նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսան՝ Միքայել Մինասյանը, օֆշորային ընկերությունների միջոցով ձեռք է բերել «Սպայկա» ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերի 49%-ը։ Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի քննչական կոմիտեից, որը հետաքննություն էր անցկացրել ընկերության նկատմամբ։
«Սպայկա» ՍՊԸ-ի հանցավոր գործունեության մասին բազմաթիվ փաստերը շատ շատ են։ Ահա ևս մեկը. 2019 թվականին Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեն ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին մեղադրել է խոշոր չափերի հարկերից և մաքսային վճարներից խուսափելու մեջ։ Կոմիտեն այդ գործամոլին մեղադրանք էր ներկայացրել 2019 թվականի ապրիլի 4-ին, իսկ չորս օր անց Ղազարյանին ձերբակալեցին արտահանման հետ կապված փաստաթղթեր կեղծելու համար։ Ըստ Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության՝ 2014-2018 թվականներին «Սպայկա»-ն մի շարք ապրանքներ երկիր ներմուծելիս մաքսավորներին ներկայացրել է կեղծ փաստաթղթեր և դրանք գրանցել է որպես ամոնիակի բորակ՝ դրանով իսկ խուսափելով առանձնապես խոշոր չափերի հարկերի վճարումից։
Հետաքննության արդյունքում ընկերությանը ստիպեցին վճարել 14,5 մլն դոլարի հարկ։
Իսկ ի՞նչ ենք մենք այսօր տեսնում: «Սպայկա» ՍՊԸ-ի մի քանի բեռնատարներ, իբր «մարդասիրական բեռով» կրկին հայտնվել են Ադրբեջանի սահմանների մոտ։ Այս հայկական ընկերության հարուստ «ծառայողական ցուցակի», հատկապես 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նրա գործողությունների հաշվառմամբ՝ սկզբունքայնորեն խոսք անգամ չի կարող լինել նրա մեքենաների մեր տարածք ինչ-որ մուտքի մասին։

Армянская «Спайка» снова пытается пробиться в Азербайджан
Ереван пытается осуществить масштабную провокацию под видом «доставки гуманитарной помощи армянам Карабаха». Для этого уже задействована пропагандистская машина, подтянулись и диаспора, и дипломаты ряда стран СНГ и Запада, а также разведывательно-наблюдательная миссия ЕС в Армении. Доставку 360 тонн так называемого «гуманитарного груза» доверили армянской компании «Спайка».
Достаточно уделить немного времени и, покопавшись в сети, можно узнать, какими «гуманитарными» делами занималось ООО «Спайка» во время Второй Карабахской войны. Тогда грузинские пограничники остановили грузовики этой армянской компании, поскольку они пытались перевезти через государственную границу военные грузы. Так, в ходе досмотра было выявлено, что в грузовых отсеках фур ООО «Спайка» была спрятана военная техника. Таким образом армяне пытались переправить военные автомобили УАЗ в Армению и задействовать их в боевых действиях против Азербайджана. Однако, этим планам помешали бдительные грузинские пограничники.
Уже после войны основатель и директор ООО «Спайка» Давид Казарян гордо заявил о том, что четверо сотрудников его компании погибли в ходе боевых действий. Казарян утверждал, что его работники якобы погибли, когда пытались доставить в Карабах «продукты питания и медикаменты».
В Армении с этой компанией связана еще одна скандальная история, вызвавшая большой резонанс. Широкой общественности стало известно, что в морге Мецамора стояли рефрижераторы компании, в холодильных отсеках которых армянские власти спрятали трупы солдат, ликвидированных азербайджанской армией. Пытаясь скрыть реальное количество потерь и опасаясь реакции общественности, армянские власти не придумали ничего лучшего, чем спрятать трупы своих солдат. Один из сотрудников компании «Спайка» рассказал армянским СМИ, что их компания выделила эти холодильные установки Министерству обороны Армении. Более того, заместитель директора компании по развитию Карен Багдасарян сообщил, что во время войны они безвозмездно передали два рефрижератора армянскому оборонному ведомству. При этом он пытался убедить всех в том, что их компании неизвестно, для чего армянским генералам понадобились рефрижераторы.
Армянскому обществу, да и не только ему, хорошо известны связи владельца ООО «Спайка» с бывшими властями Армении. Так, старший сын экс-президента Армении Роберта Кочаряна – Седрак владел внушительным пакетом акций этой компании. Он избавился от этих акций лишь тогда, когда правоохранительные органы Армении стали проявлять интерес к деятельности ООО «Спайка». Бывший посол Армении в Ватикане, а по совместительству еще и зять экс-президента Сержа Саргсяна Микаэл Минасян через офшоры приобрел 49% акций ООО «Спайка». Об этом сообщал Следственный комитет Армении, который вел расследование в отношении компании.
Фактов о криминальной деятельности ООО «Спайка» очень много. Вот еще один: в 2019 году Комитет государственных доходов Армении обвинил директора компании Давида Казаряна в уклонении от уплаты налогов и таможенных пошлин в крупных размерах. Комитет предъявил этому дельцу обвинения 4 апреля 2019 года, а через четыре дня Казаряна арестовали за фальсификации документов, связанных с осуществлением экспорта. Согласно информации КГД Армении, в 2014-2018 годах «Спайка» представляла таможенникам сфабрикованные документы при ввозе в страну ряда грузов и оформляла их как аммиачную селитру, тем самым избегая уплаты налогов в особо крупных размерах.
В результате расследования компанию вынудили заплатить 14,5 млн долларов США в виде налогов.
Что же мы видим сегодня? Несколько фур ООО «Спайка» якобы с «гуманитарным грузом» вновь оказались у границ Азербайджана. С учетом богатого «послужного списка» этой армянской компании, особенно ее действий во время 44-дневной войны, о каком-либо допуске ее машин на нашу территорию в принципе не может быть и речи!