25 0Հոկտեմբերի 2023 09:55
Երկուշաբթի Թեհրանում կայացել է «3+3» ձևաչափով առաջին հանդիպումը՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարների մակարդակով։
Այս մասին ասվում է Caliber Youtube ալիքի հերթական սյուժեում։
«Չնայած նրան, որ վրացական պատվիրակությունը չի ժամանել Իրանի մայրաքաղաք, օրակարգային հարցերի շուրջ պաշտոնական Թբիլիսիի դիրքորոշումը նախկինում բազմիցս հնչել է, ուստի վրացի գործընկերոջ մասնակցությունը կարելի է համարել հեռակա։
Տեղի ունեցած անդիպումն հիրավի դարձել է նախաձեռնություն, որը, բոլոր հիմքերը կան հուսալու, որ կշարունակվի»,-ասվում է տեղեկատվության մեջ։

Платформа «3+3» и зангезурское эхо «Декларации Шумана»
В понедельник в Тегеране состоялась первая встреча в формате «3+3» на уровне министров иностранных дел Азербайджана, Армении, Ирана, России и Турции.
Об этом говорится в очередном сюжете Youtube-канала Caliber.
«Несмотря на то, что делегация Грузии не приехала в иранскую столицу, позиция официального Тбилиси по вопросам повестки дня была прежде неоднократно озвучена, и поэтому участие грузинского коллеги можно было считать заочным.
Состоявшаяся встреча стала поистине почином, который, есть все основания надеяться, получит свое продолжение», - говорится в информации.