Եվրոպացի իրավապաշտպանները մերկացնում են հակաադրբեջանական լոբբիստների սուտը
Եվրոպայում շարունակվում է հակաադրբեջանական հիստերիան: Այդտեղից վերջերս Ադրբեջանի հասցեին հնչում է այսպես կոչված «էթնիկ զտումների» մեղադրանքների անվերջ հոսք, ազատագրված տարածքներում «հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելու» կեղծավոր կոչեր և մեր երկրի դեմ ուղղված այլ անհիմն պահանջներ ու պնդումներ։ Հատկապես կատաղաբար է գործում Ֆրանսիան, որը Մակրոնի և նրա կառավարության ջանքերով Ադրբեջանի նկատմամբ զրպարտության և երկակի ստանդարտների քաղաքականության առաջնագծում է։
Իսկ վերջերս եվրոչինովնիկների, պատգամավորների և եվրոպական մի շարք երկրների պաշտոնյաների կեղծ ու զրպարտչական հայտարարություններին միացավ նաև «Իրավունքի և արդարության եվրոպական կենտրոն» կազմակերպությունը, որը ոչ ավել, ոչ պակաս պահանջեց կասեցնել Ադրբեջանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին։
Սակայն այս «նախաձեռնությունը» անսպասելի արձագանք ստացավ Եվրամիության մայրաքաղաք Բրյուսելից։ Չնայած հայկական լոբբիի գերակայությանը, իսլամաֆոբիային և թուրքաֆոբիային, որոնք տիրում են ԵՄ կաբինետներում, այնտեղ, այնուամենայնիվ, գտնվեցին իսկական իրավապաշտպաններ, ովքեր բացահայտեցին Ադրբեջանին զրպարտելու և «պատժելու» հերթական փորձը։ Դա CAP Freedom of Concience կազմակերպությունն է՝ աշխարհիկ եվրոպական ոչ կառավարական կազմակերպությունը, ՄԱԿ-ի խորհրդատվական կարգավիճակով, որը ստեղծվել է 1995 թվականին և զբաղվում է կրոնի կամ հավատքի ազատության իրավունքի պաշտպանությամբ: Հենց այս իրավապաշտպան կազմակերպությունն է նախաձեռնել «Մարդու իրավունքների իրազեկման արշավը Ղարաբաղում»՝ ի պատասխան Եվրոպայի խորհրդին Ադրբեջանի անդամակցությունը կասեցնելու պահանջով ստորագրահավաքի։ X սոցիալական ցանցում իրավապաշտպանները վերլուծել են Իրավունքի և արդարադատության եվրոպական կենտրոնի հակաադրբեջանական խնդրագիրը և մերկացրել այս, այսպես կոչված, «փաստաթղթի» հեղինակների սուտը։
«Կազմակերպությունը, որը հեգնորեն կոչվում է «Իրավունքի և արդարության եվրոպական կենտրոն», նախաձեռնել է ստորագրահավաք՝ պահանջելով կասեցնել Ադրբեջանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին այն նույն հիմքով, որով դադարեցվել է Ռուսաստանի անդամակցությունը», - ասվում է եվրոպացի իրավապաշտպանների վերլուծությունում։ Նրանք ընդգծել են, որ այս «Իրավունքների և արդարության եվրոպական կենտրոնի» պահանջն անարդար է և հիմնված ստի վրա։
«Ադրբեջանը գործել է իր տարածքում և միջազգային իրավունքին համապատասխան։ Օգտակար հիշեցում. Լեռնային Ղարաբաղի ինքնահռչակ ռեժիմը չի ճանաչվել աշխարհի ոչ մի երկրի, այդ թվում՝ Հայաստանի կողմից։
Ադրբեջանի գործողությունն ուղղված էր զինված խմբավորումների դեմ, որոնք տարածաշրջանում անկայունության գործոն էին։ Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից գոյություն չունեցող սուբյեկտի զինված խմբավորումները համարվում են անօրինական։ Այդ կազմավորումների զինաթափումը ընդունվել է նաև Հայաստանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի զինադադարի պայմանագրով։
Գործողությունը տևել է մեկ օրից էլ քիչ։ Վիզուալ տվյալները հաստատեցին Ղարաբաղում հարյուրավոր ծանր տեխնիկայի, հրետանու և հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, միլիոնավոր զինամթերքի և տասնյակ ամրացված տարածքների առկայությունը։ Միևնույն ժամանակ, ՄԱԿ-ի առաքելությունը, որը երկու անգամ այցելել է տարածաշրջան, հայտնել է, որ որևէ քաղաքացիական ենթակառուցվածք չի ոչնչացվել։ Այսպիսով, գործողությունն ուղղված էր բացառապես անօրինական զինված կազմավորումների ռազմական ենթակառուցվածքի դեմ»,- ասվում է CAP-LC-ի վերլուծության մեջ։
Ինչպես տեսնում ենք, իսկական իրավապաշտպանները սպառիչ պատասխան են տվել ևս մեկ եվրոպական կազմակերպության հերթական սադրանքին, որը ակնհայտորեն պաշտպանում է հայկական կողմի շահերը։
Այս փաստը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Ադրբեջանի արդար ձայնը, այնուամենայնիվ, լսելի է Եվրոպայում, որ ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են իմանում ճշմարտությունը ադրբեջանական բանակի կողմից իր տարածքում անջատողականության օջախի դեմ իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումների մասին, որ չնայած հայկական սփյուռքի և դրա կողմից կոռումպացված եվրոպացի պաշտոնյաների ջանքերին, Հին աշխարհում դեռ կան մարդիկ, որոնք վստահում են ոչ թե Երևանի ու նրա հովանավորների հեքիաթներին, այլ ստույգ տեղեկատվությանը:
Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի իշխանությունների, դիվանագետների և քաղաքացիական հասարակության ջանքերը՝ ճշմարտությունն աշխարհին և մասնավորապես, եվրոպական հանրությանը հասցնելու, տալիս են իրենց պտուղները։ Այս աշխատանքը պետք է շարունակել՝ եվրոպական մայրաքաղաքներից զրպարտիչների ու կեղծավորների ջանքերը զրոյացնելու համար։

Европейские правозащитники ловят на вранье антиазербайджанских лоббистов
В Европе продолжается антиазербайджанская истерия. Оттуда в последнее время нескончаемым потоком идут обвинения в адрес Азербайджана в так называемой «этнической чистке», лицемерные призывы «сохранить армянское культурное наследие» на освобожденных территориях и прочие необоснованные претензии и требования к нашей стране. Особенно яростно действует Франция, которая усилиями Макрона и его правительства идет в авангарде кампании клеветы и политики двойных стандартов по отношению к Азербайджану.
А недавно к лживым и клеветническим заявлениям еврочиновников, депутатов и официальных лиц ряда европейских стран присоединилась и организация «Европейский центр права и справедливости», которая ни много, ни мало потребовала приостановить членство Азербайджана в Совете Европы.
Однако на данную «инициативу» пришел неожиданный ответ из столицы Евросоюза – Брюсселя. Несмотря на засилье армянского лобби, исламофобию и тюркофобию, царящих в высоких кабинетах ЕС, там все же нашлись подлинные правозащитники, которые разоблачили очередную попытку оклеветать и «наказать» Азербайджан. Этой организацией стала CAP Freedom of Conscience – светская европейская неправительственная организация с консультативным статусом ООН, созданная в 1995 году, занимающаяся защитой прав на свободу религии и убеждений. Именно эта правозащитная организация инициировала «Кампанию по повышению осведомленности о правах человека в Карабахе» в ответ на петицию, требующую приостановить членство Азербайджана в Совете Европы. В социальной сети Х правозащитники провели анализ антиазербайджанской петиции «Европейского центра права и справедливости» и уличили авторов этого так называемого «документа» во лжи.
«Организация, иронично названная «Европейский центр права и справедливости», инициировала петицию с требованием приостановить членство Азербайджана в Совете Европы на тех же основаниях, на которых было приостановлено членство России», - говорится в брифинг-анализе европейских правозащитников. Они подчеркнули, что требование этого «Европейского центра прав и справедливости» несправедливо и основано на лжи.
«Азербайджан действовал на своей территории и в соответствии с международным правом. Полезное напоминание: самопровозглашенный режим в Нагорном Карабахе не был признан ни одной страной мира, включая Армению.
Операция Азербайджана была направлена против вооруженных группировок, являвшихся фактором нестабильности в регионе. С точки зрения международного права, вооруженные формирования несуществующего образования считаются незаконными. Разоружение этих формирований было также принято Арменией в соглашении о прекращении огня от 10 ноября 2020 года.
Операция длилась менее суток. Визуальные данные подтвердили наличие в Карабахе сотен единиц тяжелой техники, артиллерии и систем ПВО, миллионов боеприпасов и десятков укрепрайонов. В то же время миссия ООН, дважды посетившая регион, сообщила об отсутствии разрушений какой-либо гражданской инфраструктуры. Таким образом, операция была направлена исключительно на военную инфраструктуру незаконных вооруженных формирований», - говорится в анализе CAP-LC.
Как видим, истинные правозащитники дали исчерпывающий ответ на очередную провокацию еще одной, явно ангажированной армянской стороной, европейской организации. Данный факт дает основание полагать, что справедливый голос Азербайджана все-таки слышен в Европе, что все больше и больше людей узнают правду об антитеррористических мероприятиях, проведенных нашей армией против очага сепаратизма на своей территории, что несмотря на усилия армянской диаспоры и коррумпированных ею европейских чиновников, в Старом Свете все же есть и те, кто доверяют достоверной информации, а не сказкам Еревана и его покровителей. Это еще раз свидетельствует о том, что усилия властей, дипломатов и гражданского общества Азербайджана по донесению правды до мировой, и, в частности, европейской, общественности дают свои плоды. Эту работу следует продолжить, чтобы потуги клеветников и лицемеров из европейских столиц свести на нет.