«Զտումներ» կան՝ փաստեր չկան
Հայաստանում շարունակվում են՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի վերջին հայտարարությունների քննարկումները։ Մասնավորապես, զգացմունքների փոթորիկ են առաջացրել Զախարովայի խոսքերը՝ ղարաբաղցի հայերի դեմ իբր «էթնիկ զտումների» մասին հայկական կողմի պնդումների վերաբերյալ։ «Կցանկանայի որ ներկայացնեն ինչ-որ փաստեր, եթե կա Երևանում հեղինակավոր համարվող որևէ միջազգային կազմակերպության գոնե ինչ-որ փաստաթուղթ։ Օրինակ՝ ՄԱԿ-ի կամ մեկ այլ կազմակերպության։ Եթե կա գոնե ինչ-որ փաստաթուղթ, կամ որևէ հայտարարություն, որը կվկայեր այն մասին, որ նման «էթնիկ զտումներ» եղել են, բարի եղեք, մեզ տրամադրել այդ փաստաթղթի հղումները», - ասել է Զախարովան:
Այս հայտարարությունը առաջացրել է պաշտոնական Երևանի բուռն արձագանքը։ Այսպես է հայտարարել՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը. «ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի արձագանքը ցավալի է նաև այն համատեքստում, որ մենք՝ «ցեղասպանություն» (չակերտները-խմբ.) վերապրած ժողովուրդ ենք, որը բախվում է նաև դրա ժխտման հետ։ Ես համարում եմ, որ կարելի էր ավելի զգայուն լինել՝ դաշնակից ժողովրդի հետ տեղի ունեցած ողբերգության վերաբերյալ մեկնաբանություններում»,- ասել է Ռուբինյանը՝ Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Դե, առաջինը, նորից «ցեղասպանության» մասին։ Նույնիսկ եթե մի պահ զուտ հիպոթետիկ պատկերացնել, որ 1915 թվականի իրադարձությունները կարելի է որակել որպես ցեղասպանություն, ապա հարց է առաջանում, ո՞վ է ձեզ իրավունք տվել այդ իրադարձությունները պրոյեկտել այն ամենի վրա, ինչ կատարվում է ձեզ հետ և տեղի կունենա պատմության մեջ: Զուտ մանիպուլյացիա։ Սակայն, Ռուբինյանի «ցեղասպանության» դիմելը նաև վկայում է Ղարաբաղի հայերի «էթնիկ զտումների» հարցում հայկական դիրքորոշման անզորության մասին։ Չէ որ, եթե դա հնարավոր լիներ ապացուցել, ապա զուտ մանիպուլյատիվ միջոցի կարիքը չպետք է ծագեր, որը հանդիսանում է «հայոց ցեղասպանությունը»։ Առավել ևս, այս նույն միտքն ամրապնդում է նաև ինքը Ռուբինյանը՝ չներկայացնելով Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության նկատմամբ բռնություն գործադրելը ապացուցող ոչ մի փաստ, և միայն դիմելով առասպելական «ցեղասպանությանը»։
Այս ֆոնին հատկապես հիմար տեսք ունի հայերի՝ իրենց այդ մանիպուլյացիաներում աջակցելու պահանջը։ Այն ամենը, ինչ Մոսկվան օբյեկտիվորեն կարող էր «տալ» Երևանին 44-օրյա պատերազմից հետո՝ դա Ղարաբաղի հետաձգված կարգավիճակի թեմայի մեջ գցելն էր։ Սակայն, բախվելով իր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լիովին վերականգնմանն ուղղված Ադրբեջանի վճռական քաղաքականությանը՝ Կրեմլին այլ բան չէր մնում, քան ընդունել իրականությունը և մոռանալ այդ թեման։ Դրա հետ մեկտեղ, Մոսկվան 2022 թվականի Պրահայի հայտարարությունները օգտագործել է նրա համար, որպեսզի Փաշինյանին ներկայացնել որպես միակ «մեղավոր» Բաքվի հետ չվիճելու իր ձգտումների մեջ։ Նախագահ Պուտինի, արտաքին գործերի նախարար Լավրովի և ԱԳՆ խոսնակ Զախարովայի հետագա հայտարարությունների էությունը հանգեցվել են նրան, որ, իբր, նրանից հետո, երբ Փաշինյանը հայտարարել է «Ղարաբաղը՝ Ադրբեջան է», Մոսկվան այլևս ոչնչով չի կարող օգնել։ Կա այս մանևրի մի քանի պատճառ։ Առաջինը, Կրեմլը փորձում է այս կերպ իջեցնել Փաշինյանի վարկանիշը՝ նրան հայության աչքում դավաճան ներկայացնելով։ Իսկ երկրորդը, ինչպես մի անգամ նշել է քաղաքագետ Ֆարհադ Մամեդովը, հանգստացնել ռուս աջակողմյան հայրենասիրական ուժերին, որոնք տրամադրված են հետխորհրդային ողջ տարածքում իրենց ազդեցության վերականգնմանը։
Ինչ էլ որ լինի, Մոսկվան Երևանին հստակ հասկացնել է տալիս, որ չի աջակցելու հայկական նոր «տանջանքային» նարատիվներին: Դա առաջին հերթին պայմանավորված է նրանով, որ Կրեմլում չեն ուզում խաղալ Եվրոպայում նախաձեռնված խաղում, որը նշանակում է՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանից Ռուսաստանին դուրս մղելուն։ Հատկապես Արևմուտքն է նախաձեռնել և մինչև այժմ պեդալահարում է «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության» երևակայական խնդիրը։ Ընդ որում, բախվելով այն փաստին, որ այս նարատիվը ոչ մի կերպ Բաքվին չի խանգարել իրականացնել արդար հակաահաբեկչական գործողություն, Երևանը ու նրա կուրատորները փորձում են Ղարաբաղի հայերի Հայաստան կամավոր վերաբնակեցումը ներկայացնել որպես «էթնիկ զտում»: Միանգամայն հավանական է, որ Երևանը իր էմիսարների միջոցով Ղարաբաղի հայերին տվել է հենց այս հրահանգը՝ «եթե գործողություն լինի, բոլորդ հեռացեք»։ Համենայնդեպս, Ադրբեջանից հեռացած հայերից ոմանց հետ զրույցները հաստատում են այս վարկածը։ Չենք մոռանա նաև հայերի հեռանալու դրդապատճառի հոգեբանական բաղադրիչի մասին՝ նրանցից շատերի հայրերն ու պապերը (իսկ հաճախ և անձամ իրենք) մասնակցել են ադրբեջանցիների էթնիկ զտումներին; նրանք հեռացան, քանի որ չգիտեին, թե ինչպես ապրել այս զտումների զոհերի ժառանգների հետ: Բայց, դա, ինչպես ասում են, մեր խնդիրը չէ։
Ինչպիսին էլ , որ լինեն Ղարաբաղի հայերի դրդապատճառները, ՄԱԿ-ը հաստատել է, որ նրանց նկատմամբ ոչ մի բռնի գործողություններ չեն իրականացվել։ Առավել ևս, այդ նույն փաստը հաստատել է նաև անձամբ վարչապետ Փաշինյանը, հայտարարելով, որ «Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանն անմիջական սպառնալիքներ չկան»։ Եվ հենց Փաշինյանի այս խոսքերն է՝ սեպտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստում հիշեցրել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։ Ընդհանուր առմամբ, սա, իհարկե, շատ զգայուն հարված էր ոչ միայն հայկական նախաձեռնությանը, այլ նաեւ Հայաստանի իշխանության իմիջին։ Չէ որ պարզվում է, որ վարչապետը ասում է մի բան, իսկ արտաքին գործերի նախարարը՝ բոլորովին այլ բան։
Մինչդեռ հատկապես Զախարովայի հայտարարությունից հետո է հստակ երևում, որ Փաշինյանը, դեռ սեպտեմբերին հայտարարելով, որ Բաքվի կողմից ղարաբաղցի հայերի նկատմամբ բռնության փաստեր չկան, ոչ միայն կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման նկատմամբ, այլ նաեւ հարվածի տակից դուրս է բերեց Մոսկվային, որին հայ ռեւանշիստներն ու Արեւմուտքի ներկայացուցիչները նետվեցին մեղադրել հայերին դավաճանության մեջ։
Այս ֆոնին գնալով ավելի արժանահավատ են դառնում լուրերն այն մասին, որ Փաշինյանի անձը արդեն Արևմուտքին ձեռք չի տալիս, և առավել ևս, որ նրա համար ամենամեծ վտանգ է ներկայացնում հատկապես մերձավոր շրջապատը՝ չէ որ հենց նրա ներսում էլ կենտրոնացվել են արևմտամետ ուժերը։
Ըստ երևույթին, Փաշինյանի կադրային քաղաքականությունը կարող է դաժան կատակ խաղալ նրա հետ։ Այդ ժամանակ, հինգ տարի առաջ, իր իշխանությունը ամրապնդելու համար՝ նա իրեն շրջապատեց Արևմուտքի կողմնակիցներով։ Իսկ հիմա նա ի՞նչ է անելու, նրանցից պաշտպանվելու համար։

«Чистки» есть – фактов нет
В Армении продолжаются обсуждения недавних заявлений официального представителя МИД России Марии Захаровой. В частности, бурю эмоций вызвали слова, сказанные Захаровой относительно утверждений армянской стороны о якобы имевшей место «этнической чистке» в отношении карабахских армян. «Хотелось бы предоставления каких-то фактов, если есть хоть какой-то документ какой-либо международной организации, которую в Ереване считают авторитетной. Например, ООН или какой-либо другой организации. Если есть хоть какой-то документ, или какое-нибудь заявление, которое свидетельствовало бы о том, что подобные «этнические чистки» были, будьте добры, предоставьте нам ссылки на этот документ», - сказала Захарова.
Это заявление вызвало бурную реакцию официального Еревана. Так вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян заявил: «Реакция официального представителя МИД РФ болезненна еще и в том контексте, что мы – нация, пережившая «геноцид» (кавычки – Ред.), которая также сталкивается с его отрицанием. Я считаю, что можно было бы проявить больше чуткости в комментариях к трагедии, случившейся с союзным народом», - сказал Рубинян в интервью Общественному телевидению Армении.
Ну, во-первых, снова про «геноцид». Даже если на минутку чисто гипотетически представить, что события 1915 года можно классифицировать как геноцид, то спрашивается, кто дал вам право проецировать эти события на все, что с вами происходит и будет происходить в истории? Чистой воды манипуляция. Однако, апеллирование Рубиняна к «геноциду» - это еще и свидетельство беспомощности армянской позиции по «этнической чистке» карабахских армян. Ведь если бы ее можно было доказать, то не возникло бы нужды в чисто манипулятивном средстве, котором и является «геноцид армян». Более того, эту же мысль усиливает и сам Рубинян, не предоставляя никаких фактов, доказывающих применение насилия к мирному населению Карабаха, и апеллирующего лишь к мифическому «геноциду».
На этом фоне особо глупым выглядит требование армян поддержать их в этих манипуляциях. Все, что могла объективно «дать» Москва Еревану после 44-дневной войны – это вброс темы отложенного статуса Карабаха. Однако столкнувшись с решительной политикой Азербайджана по полному восстановлению своего суверенитета и территориальной целостности, Кремлю не оставалось ничего иного, кроме как принять данность и забыть эту тему. Вместе с тем, Москва использовала пражские заявления 2022 года для того, чтобы представить Пашиняна единственно «виновным» за свое стремление не ссориться с Баку. Суть последующих заявлений президента Путина, министра иностранных дел Лаврова и спикера МИД Захаровой сводились к тому, что, мол, после того как Пашинян заявил «Карабах – это Азербайджан», Москва уже ничем помочь не может. Есть несколько причин для такого маневра. Во-первых, в Кремле пытаются таким образом понизить рейтинг Пашиняна, выставив его предателем в глазах армян. А во-вторых, как однажды заметил политолог Фархад Мамедов, успокоить российские правые патриотические силы, настроенные на восстановление своего влияния на всем постсоветском пространстве.
Что бы ни было, Москва четко дает понять Еревану, что не будет поддерживать новые «мученические» армянские нарративы. Это в первую очередь связано с тем, что в Кремле не хотят играть в игру, инициированную в Европе, а значит, направленную на вытеснение России из региона Южного Кавказа. Именно Запад инициировал и до сих пор педалирует мнимой проблемой «прав и безопасности армян Карабаха». Причем, столкнувшись с тем, что данный нарратив никак не остановил Баку от проведения справедливой антитеррористической операции, Ереван и его кураторы пытаются представить добровольное переселение карабахских армян в Армению в качестве «этнической чистки». Вполне вероятно, что Ереван через своих эмиссаров дал именно такую установку армянам Карабаха – «если будет операция, уезжайте все». Во всяком случае, беседы с некоторыми из покидавших Азербайджан армян подтверждают эту версию. Не будем также забывать и о психологической составляющей мотивации отъезда армян – отцы и деды многих из них (а подчас и они сами) участвовали в этнических чистках азербайджанцев; они уехали, потому что не знали, как жить с потомками жертв этих чисток. Но, это, как говорится, не наша проблема.
Каковы бы ни были мотивы армян Карабаха, ООН подтвердила, что в их отношении не было произведено никаких насильственных действий. Более того, этот же факт подтвердил и сам премьер Пашинян, заявив, что «прямой угрозы гражданскому населению Нагорного Карабаха нет».  И именно об этих словах Пашиняна напомнил 22 сентября на экстренном заседании Совбеза ООН, инициированном Францией, министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов. В целом, это конечно был очень чувствительный удар не только по армянской инициативе, но еще и по имиджу армянской власти. Ведь выходило, что премьер говорит одно, а министр иностранных дел – совсем другое.
Причем именно после заявления Захаровой становится отчетливо видно, что Пашинян, еще в сентябре заявив об отсутствии фактов насилия со стороны Баку к карабахским армянам, проявил не только конструктивный подход к урегулированию армяно-азербайджанского конфликта, но еще и вывел из-под удара Москву, которую армянские реваншисты и представители Запада бросились обвинять в предательстве армян.
На этом фоне становятся все более достоверными слухи о том, что фигура Пашиняна уже не устраивает Запад, и более того, что наибольшую опасность для него представляет именно ближний круг – ведь именно внутри него и сконцентрировались прозападные силы.
Похоже, кадровая политика Пашиняна может сыграть с ним злую шутку. Тогда, пять лет назад, чтобы укрепить свою власть, он окружил себя сторонниками Запада. Что же он сделает сейчас, чтобы обезопасить себя от них?