Արևմուտքը Հայաստանին նախապատրաստում է նոր պատերազմի
Վերջերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև դե ֆակտո խաղաղություն արդեն գոյություն ունի, և երկու երկրների սահմանին մի քանի ամիս է խաղաղ իրավիճակ է տիրում»։ Իսկ այսօր, երբ Ադրբեջանի արտգործնախարարություն էր կանչվել Եվրամիության դեսպան Պյոտր Միհալկոն՝ Ադրբեջանի արտաքի քաղաքական գերատեսչության հայտարարության մեջ նույնպես ընդգծվել է, որ մինչև հիմա սահմանին տիրում է չտեսնված հանդարտություն։
Սակայն, այս հանդարտությունը, ըստ երեւույթին, կանգնել է Հայաստանի իշխանությունների ու նրանց արեւմտյան հովանավորների բկին, եւ այսօր հայ դիպուկահարի կրակոցը, որի հետեւանքով վիրավորվել է ադրբեջանցի սահմանապահը՝ խարխլեց պայմանական սահմանին հաստատված լռությունը։
Այն, որ միջադեպը Հայաստանի զինված ուժերի կողմից կատարվել է դիտավորյալ ու նպատակաուղղված և ուղղված է եղել իրավիճակի սրմանը, ոչ մի կասկած չկա։ Հայաստանը, այնպես էլ չհրաժարվելով Ադրբեջանի նկատմամբ իր տարածքային հավակնություններից, վաղուց մտքում ռեւանշիստական ծրագրեր է կրում՝ դրանք անշնորհքաբար թաքցնելով կեղծ խաղաղ հռետորաբանության ներքո։ Եվ հայ դիպուկահարի այսօրվա կրակոցը դարձել է նրա անհերքելի վկայությունը, որ ԵՄ-ի հետախուզադիտորդական առաքելության քողի տակ Հայաստանը փորձում է իրականացնել իր մտադրությունները։ Այդ նույն առաքելությունը Հայաստանում անվանում են դիտորդական, բայց այս չեզոք քողի տակ գործում է հատկապես լրտեսական կազմակերպություն, ինչի մասին, ի դեպ, բազմիցս գրել են հենց իրենք՝ հայ փորձագետները, որոնք պնդում են, որ «քարերի երկրում» վայրեջք կատարած եվրոպական դեսանտի հիմնական խնդիրն է հանդիսանում՝ տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ լրտեսությունը։
Ադրբեջանական կողմը բազմիցս ընդգծել է, որ Հայաստանում ԵՄ-ի այդ առաքելության ընդլայնումը, ձեռք բերված պայմանավորվածություններին հակասող նրա գործունեությունը, ինչպես նաև Երևանի կողմից ֆրանսիական լիցենզիաներով արտադրվող հնդկական զենքի գնումը և Փարիզի կողմից զենքի անմիջական մատակարարումները նպաստում են տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը։ Ռազմական փորձագետների կարծիքով, ֆրանսիացի գեներալի վերջերս Հայաստան ճամփորդությունը և Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին նրա հայտնվելը խոսում են այն մասին, որ Փարիզը Երևանին նպատակաուղղված նախապատրաստում է պատերազմի։
Հնարավոր ենք համարում, որ Հայաստանը, արտաքին դերակատարների աջակցությամբ կարող է փորձել ռազմական գործողություններ անցկացնել պայմանական սահմանին։ Արտաքին ուժերի աջակցությամբ նման գործողությունները կարող են հանգեցնել իրավիճակի հետագա սրմանը և տարածաշրջանում ռազմական բախումների ուժեղացմանը։ Սակայն, այդ գործողությունների արդյունքն ակնհայտ է Հայաստանի համար, որը, ցավոք, այդպես էլ չսովորեց եզրակացություններ անել սեփական սխալներից և Ադրբեջանի դեմ հաղթանակի մասին անիրագործելի երազներ է փայփայում:
Այն մասին, որ Երևանը հերթական սադրանք է նախապատրաստում մեր երկրի դեմ, կարելի էր հասկանալ բրիտանական «The Telegraph»-ին տված Փաշինյանի հարցազրույցից, որում Հայաստանի վարչապետն իրեն թույլ է տվել ագրեսիվ տոն և քողարկված սպառնալիքներ։
Եվ ահա պայմանական սահմանին մարտական դիրքերում գտնվող հայ դիպուկահարի այսօրվա կրակոցը կարելի է համարել Հայաստանի կողմից իր ծրագրերի իրականացման մեկնարկ։
Տեսախցիկները հստակ ֆիքսել են հայ դիպուկահարի գործողությունները։ Մենք տեսնում ենք, որ դիպուկահարը Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքերից առաջ է շարժվել, այնտեղ մարտական դիրք է գրավել, դարանակալվել և ադրբեջանցի զինվորի վրա կրակելուց հետո, լքել այն։ Ինքնին դիպուկահարի գործողությունների բնույթը վկայում է այն մասին, որ այդ սադրանքը պատրաստվել է նախօրոք և այդ գործողությունները ոչ մի կերպ չեն կարող որակվել որպես «պատասխան», ինչպես սիրում է նման դեպքերում պնդել հայկական կողմը։
Վերլուծելով ստեղծված իրավիճակը, կարելի է ակնհայտ եզրակացություն անել՝ ադրբեջանցի սահմանապահի դիպուկահարային գնդակոծումը հանդիսանում է Հայաստանի և նրա դաշնակիցների կողմից տարածաշրջանում լարվածությունը սրելու ավելի լայն ռազմավարության մաս։ Այս սադրանքը հաշվարկված էր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից պատասխան կրակը հրահրելու վրա, ինչը, անշուշտ, Բաքվին «ագրեսիվ գործողությունների» մեջ մեղադրելու առիթ կտար և դրանով իսկ հիմք կտար՝ Հայաստանում Եվրամիության հետախուզական և դիտորդական առաքելության ուժեղացման համար։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի սադրիչներն ու հովանավորները նրան նախապատրաստում են տարածաշրջանում ապակառուցողական գործողությունների, որոնք «կայունության վերականգնման անհրաժեշտության» պատրվակով կապահովեն իրենց աշխարհաքաղաքական շահերի աջակցությունը։ Նման գործողությունները ոչ միայն խաթարում են երկարաժամկետ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման հնարավորությունները, այլ նաև հանգեցնում են երկրների միջև տարաձայնությունների խորացմանը՝ մեծացնելով հետագա սրման ռիսկը։ Սակայն, արտաքին դերակատարները կարող են հետապնդել իրենց նպատակները, բայց նրանց գործողությունների անախորժությունները Հայաստանն է կուլ տալու: Միթե՞ Երևանում «տաք գլուխները» չեն հասկանում դա։

Запад готовит Армению к новой войне
Недавно президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом сказал, что «между Азербайджаном и Арменией де-факто уже существует мир, и на границе двух стран несколько месяцев царит мирная обстановка». Сегодня же, когда в МИД Азербайджана был вызван посол Европейского союза Петер Михалко, в заявлении азербайджанского внешнеполитического ведомства также подчеркивалось, что на границе царит невиданное до сих пор спокойствие.
Однако, это спокойствие, видимо, было поперёк горла армянским властям и их западным покровителям, и сегодня выстрел армянского снайпера, в результате которого был ранен азербайджанский пограничник, подорвал установившуюся на условной границе тишину.
В том, что инцидент был умышленно и целенаправленно совершен Вооруженными силами Армении и направлен на обострение ситуации, нет никаких сомнений. Армения, так и не отказавшаяся от территориальных претензий к Азербайджану, давно вынашивает реваншистские планы, неумело скрывая их под фальшивой мирной риторикой. И сегодняшний выстрел армянского снайпера стал неопровержимым свидетельством того, что под прикрытием разведывательно-наблюдательной миссии ЕС Армения пытается реализовать свои намерения. Эту самую миссию в Армении называют мониторинговой, но под этой нейтральной вывеской действует именно шпионская организация, о чем, кстати неоднократно писали сами же армянские эксперты, утверждавшие, что главной задачей высадившегося в «стране камней» европейского десанта является шпионаж за странами региона.
Азербайджанская сторона неоднократно подчеркивала, что расширение этой миссии ЕС в Армении, ее противоречащая достигнутым договоренностям деятельность, а также закупка Ереваном индийского оружия, изготовленного по французским лицензиям и непосредственные поставки вооружений Парижем способствуют обострению ситуации в регионе. По мнению военных экспертов, недавний вояж французского генерала в Армению и его появление на условной границе с Азербайджаном говорят о том, что Париж целенаправленно готовит Ереван к войне.
Допускаем, что Армения при поддержке внешних игроков может попытаться провести военную операцию на условной границе. Такие действия, поддерживаемые внешними силами, могут привести к дальнейшему обострению ситуации и усилению военных столкновений в регионе. Впрочем, итог этих действий очевиден для Армении, которая, к сожалению, так и не научилась делать выводы из собственных ошибок и лелеет несбыточные мечты о победе над Азербайджаном.
О том, что Ереван готовит очередную провокацию против нашей страны можно было понять из интервью Пашиняна британскому изданию The Telegraph, в котором армянский премьер позволил себе агрессивный тон и завуалированные угрозы.
И вот сегодняшний выстрел армянского снайпера, который находился на боевых позициях на условной границе, можно считать началом реализации Арменией своих планов.
Камеры видеонаблюдения четко зафиксировали действия армянского снайпера. Мы видим, что снайпер выдвинулся вперед от боевых постов ВС Армении, занял там огневую позицию, залег в засаду и после выстрела по азербайджанскому солдату покинул ее. Сам характер действий снайпера свидетельствует о том, что данная провокация готовилась заранее и эти действия никак не получится выдать за «ответные», как любит в таких случаях утверждать армянская сторона.
Проанализировав сложившуюся ситуацию, можно сделать очевидный вывод – снайперский обстрел азербайджанского пограничника является частью более широкой стратегии Армении и ее союзников по эскалации напряженности в регионе. Эта провокация была рассчитана на ответный огонь со стороны ВС Азербайджана, что, безусловно, дало бы повод обвинить Баку в «агрессивных действиях» и тем самым дало бы обоснование для укрепления разведывательно-наблюдательной миссии Европейского Союза в Армении.
Очевидно, что подстрекатели и покровители Армении готовят ее к деструктивным действиям в регионе, что обеспечит поддержку их геополитических интересов под предлогом «необходимости восстановления стабильности». Такие действия не только подрывают возможности для мирного решения долгосрочных конфликтов, но и ведут к углублению разногласий между странами, увеличивая риск дальнейшей эскалации. Впрочем, внешние игроки могут преследовать свои цели, но итог их действий будет расхлебывать Армения. Неужели этого не понимают «горячие головы» в Ереване?