Վտանգավոր կառուցվածք
2024 թվականի փետրվարի 12-ի ժամը 13:37-ին՝ Զանգիլանի շրջանի տարածքով անցնող ադրբեջանա-հայկական պայմանական պետական սահմանին Գաֆանի շրջանի Ներքին Հանդի մոտ տեղակայված Հայաստանի զինված ուժերի դիրքերից կրակ էր բացվել՝ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության սահմանապահ զորքերի դիրքերի ուղղությամբ։ Արդյունքում վիրավորվել է Պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայողը։
Միջադեպը, այդ թվում նաև հակառակ կողմից կրակ բացելու պահը ֆիքսվել է դիտախցիկների միջոցով։ Կադրերում երեւում է, որ դիպուկահարը Հայաստանի զինված ուժերի մարտական դիրքերից առաջ է շարժվել, այնտեղ գրավել է մարտական դիրք, դարանակալվել է և ադրբեջանցի զինվորի վրա կրակելուց հետո հետ է քաշվել։
Մինչդեռ, հայ ռևանշիստները չէին հասցրել սթափվել «գաֆանյան հրաձգի» առողջության համար կենացի գինարբունքից, երբ Ադրբեջանի պետական սահմանային ծառայությունը անցկացրեց «Հատուցում» գործողություն՝ ոչնչացնելով մարտական պահակակետը և անդառնալի լուրջ կորուստներ պատճառելով հակառակորդի անձնակազմին։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հաղորդել է չորս զոհի մասին։
Գլխավորը, թե ինչ պետք է յուրացնել այս իրավիճակում, այն է, որ Ադրբեջանը կպատասխանի կոշտ և առավելագույնս անհամաչափորեն։ Մեր ուղղությամբ ցանկացած կրակոց պատասխան փոթորկալից կրակ կառաջացնի։
Բայց չէ որ նախագահ Իլհամ Ալիևը բազմիցս զգուշացրել է, որ մեր զինծառայողների արյունը չպետք է գետնին մնա։ Դրանում կարելի էր համոզվել ոչ միայն Հայրենական պատերազմի ժամանակ, այլ նաև հետագա իրադարձություններում, օրինակ՝ «Ֆարուխ», «Սարըբաբա-Գըրխգըզ» և այլ գործողությունների ժամանակ։ Եվ հիմա էլ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ նա խոսքերը քամուն չի տալիս։ Մեր զինվորականների դեմ իրականացված բոլոր սադրանքները արժանի պատասխան են ստացել, և վերջին սրացման արձագանքը դրա ավելորդ ապացույցն է։
Միանշանակ է, որ այս սադրանքի պատասխանատվությունը ընկնում է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա։ Սակայն մենք նաև լավ ենք հասկանում, որ Հայաստանի որոշ դաշնակիցներ, մասնավորապես՝ Եվրամիությունը՝ իր հետախուզական և դիտորդական առաքելության միջոցով վերջին ամիսներին ակտիվորեն խրախուսել է Երևանի կողմից ագրեսիվ գործողությունների նախապատրաստումը։ Այստեղ օգտակար է հիշել ֆրանսիացի գեներալի վերջին ճանապարհորդությունը Հայաստան և նրա հայտնվելը Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին։
Հրահրելով սրացումը, ԵՄ-ի առաքելությունը թաքցրել է պոչը և սեղմել է ականջները՝ հայ զինվորներին հերթական անգամ թողել է իրենց կյանքով վճարել արևմտյան խնամակալների նկատմամբ իրենց վերադասի վստահության համար։ Հետևաբար հայ մայրերը պետք է իմանան, որ իրենց որդիների զոհվելու համար պատասխանատվությունը հավասարապես ընկնում է «քարերի երկիրը» լցված եվրոպացի զինվորականների ու հետախույզների վրա։
Այս հասարակ փաստը գիտակցելը բոլորովին էլ դժվար չէ, բավական է նայել Հայաստանում եվրոպացիների պահվածքին։ Չէ՞ որ ըստ գաղափարի, առաքելության ներկայացուցիչները պետք է, թեև չդատապարտեն սադրանքը, ապա, գոնե իրենց վերաբերմունքը հայտնեն միջադեպի նկատմամբ։ Սակայն նման ոչ մի բան մենք չենք տեսնում։ Ըստ ամենայնի, առաքելությունը նույնիսկ չի էլ պատրաստվում հետաքննել այս գործը։
Հայաստանի զինված ուժերի սադրանքը խախտեց պայմանական սահմանին ավելի քան չորսամսյա անդորրը, որը տիրել էր անցյալ տարվա սեպտեմբերի 19-20-ին՝ հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում Ադրբեջանի կողմից իր տարածքային ամբողջականության լիովին վերականգնումից հետո։ Այս հանդարտությունը մարդկանց ներշնչել էր հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացում արագ դրական փոփոխությունների հույսը։ Եվ իրոք, նրանից հետո, երբ Բաքուն լուծեց Երևանի կողմից աջակցվող ղարաբաղցի անջատողականների հարցը՝ խաղաղ գործընթացում նկատվում էին դրական միտումներ։ Սակայն, ըստ երեւույթին, այս միտումները ոմանց սրտով չեն եղել։ Ֆրանսիան և նրա հետևում հեռվից երևող Նահանգները, ըստ երևույթին, որոշել են մեր տարածաշրջանում իրենց ներկայությունը ամրապնդել՝ նոր լարվածության գոտի ստեղծելու միջոցով։ Կամ հին կոնֆլիկտի բորբոքման՝ ում ինչպես է ավելի շատ դուր գալիս:
Հայաստանի վարչապետը պարծենում է իր դաշնակիցներով, որոնք սփռված են երեք մայրցամաքներում՝ Միացիալ Նահանգներից մինչև Հնդկաստան, ճանապարհին «բռնելով» ԵՄ-ն, Ռուսաստանին և Իրանը: Մի տեսակ անվտանգության հայկական վինեգրետ։ Փաշինյանին թվում է, որ նա իրար հակադրվող հեծաններից ստեղծել է անվտանգության մի տեսակ ամուր կարկաս։ Իրականում այդ ուժերը նույնիսկ չեն հակադրվում միմյանց, այլ միատեսակ անտարբեր են Հայաստանի խնդիրների նկատմամբ և ցանկացած էական վտանգի դեպքում պարզապես իրենց հեռու կպահեն։ Իսկ անվտանգության կառույցը կմարմնավորվի իր հակադրության մեջ՝ փլվելով հայերի գլխին։
Հնարավոր է նաև այլ բան։ Փաշինյանը հիանալիորեն գիտի, թե որքան փխրուն է այդ հենարանը, բայց վախենում է գնալ նրանց դեմ, ովքեր Հայաստանին սնում են դրամաշնորհներով ու խոստումներով, ինչի համար էլ կատարում է՝ տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու նրանց պահանջները։
Սակայն Փաշինյանը պետք է այնուամենայնիվ գիտակցի, որ արտասահմանից հրահանգներին կուրորեն հետևելը իրեն սպառնում է ոչ պակաս վտանգներով, քան դրանք չկատարելը։ Փաշինյանը պետք է մի հասարակ հարց տա իրեն. ո՞ր երկրի ղեկավարն է ուզում լինել՝ անկախ ու բարգավաճող, թե՞ սննկացած ու կախյալ։
Իրականում, պայմանական սահմանին լայնածավալ ռազմական գործողությունների դեպքում, ոչ մի հովանավոր չի գա Հայաստանի օգնության։ Նրանց նպատակն է՝ բորբոքել խարույկը ու մի կողմ քաշվել, սակայն Ադրբեջանը թույլ չի տա իրեն ներքաշել երկար պատերազմի մեջ։ Բաքուն ձգտում է հարցերը լուծել դիվանագիտական ճանապարհով, սակայն նրանց համար, ովքեր արդեն սկսել են կասկածել մեր վճռականության մեջ՝ հիշեցնում ենք. հատուկ ծանր դեպքերի համար մենք պատրաստ ենք պահում Երկաթե Բռունցքը։ Եվ նա գործում է շատ արագ ու արդյունավետ: Այսօր հրապարակված՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ոչնչացված զինծառայողների անունները թույլ չի տա ստել...

Предупреждение Пашиняну
12 февраля 2024 года в 13:37 на участке азербайджано-армянской условной государственной границы, проходящем по территории Зангиланского района, с позиции Вооруженных сил Армении близ Неркин-Анд Гафанского района был открыт огонь по позиции пограничных войск Государственной пограничной службы Азербайджана. В результате был ранен военнослужащий Госпогранслужбы.
Инцидент, в том числе момент открытия огня с противоположной стороны, был зафиксирован камерами видеонаблюдения. На кадрах видно, что снайпер выдвинулся вперед от боевых постов ВС Армении, занял там огневую позицию, залег в засаду и после выстрела по азербайджанскому солдату покинул ее.
Впрочем, не успели протрезветь армянские реваншисты от возлияний, принятых за здравие «гафанского стрелка», как Государственная пограничная служба Азербайджана провела операцию «Возмездие», уничтожив боевой пост и нанеся серьезные невосполнимые потери личному составу противника. Министерство обороны Армении официально сообщило о четырех убитых.
Главное, что нужно усвоить в этой ситуации – Азербайджан будет отвечать жестко и преимущественно ассиметрично. Любой одиночный выстрел в нашу сторону вызовет ответный шквал огня.
А ведь президент Ильхам Алиев неоднократно предупреждал, что кровь наших военнослужащих не должна остаться на земле. В этом можно было убедиться не только во время Отечественной войны, но и в последующих событиях, например, в ходе операций «Фаррух», «Сарыбаба-Гырхгыз» и других. И сейчас руководство Азербайджана в очередной раз продемонстрировало, что не бросает слов на ветер. Все провокации, совершенные против наших военных, получили достойный ответ, и реакция на последнюю эскалацию служит этому лишним доказательством.
Однозначно, что ответственность за эту провокацию несет военно-политическое руководство Армении. Однако мы также хорошо понимаем, что некоторые союзники Армении, а именно – Европейский союз посредством своей разведывательно-наблюдательной миссии на протяжении всех последних месяцев активно поощрял подготовку агрессивных действий Еревана. Тут полезно вспомнить недавний вояж французского генерала в Армению и его появление на условной границе с Азербайджаном.
Спровоцировав обострение, миссия ЕС зажала хвост и спрятала ушки, в очередной раз оставляя армянских солдат своими жизнями расплачиваться за доверие их начальства западным опекунам. Поэтому армянские матери должны знать, что ответственность за гибель их сыновей в равной степени лежит и на европейских военных и разведчиках, заполонивших «страну камней».
Осознать этот простой факт совсем нетрудно, достаточно посмотреть на поведение европейцев в Армении. Ведь по идее, представители миссии должны были если и не осудить произошедшую провокацию, то, по крайней мере, высказать свое отношение к инциденту. Однако ничего подобного мы не наблюдаем. Судя по всему, миссия даже не собирается расследовать это дело.
Провокация Вооруженных сил Армении прервала более чем четырехмесячный период спокойствия на условной границе, воцарившийся после полного восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности в результате антитеррористических мероприятий 19-20 сентября прошлого года. Это спокойствие внушало людям надежду на скорые позитивные перемены в армяно-азербайджанском мирном процессе. И действительно, после того как Баку решил вопрос карабахских сепаратистов, поддерживаемых Ереваном, в мирном процессе наметились положительные тенденции. Однако, видимо, эти тенденции оказались кому-то не по нраву. Франция и маячащие за ней Штаты, по всей видимости, решили укрепить свое присутствие в нашем регионе посредством создания новой зоны напряженности. Или разжигания старого конфликта – кому как больше нравится.
Армянский премьер бахвалится своими союзниками, раскинувшимися на трех континентах - от Соединенных Штатов до Индии, по пути «прихватывая» ЕС, Россию и Иран. Эдакий армянский винегрет безопасности. Пашиняну кажется, что он создал из противостоящих друг другу балок некий прочный каркас безопасности. На самом деле эти силы даже не противостоят друг другу, а одинаково индифферентны к проблемам Армении и просто самоустранятся при любой существенной опасности. И конструкция безопасности воплотится в свою противоположность, обрушившись на головы армян.
Возможно и другое. Пашинян прекрасно знает, как хрупок этот фундамент, однако боится пойти против тех, кто кормит Армению грантами и обещаниями, оттого и выполняет их требования по эскалации ситуации в регионе.
Однако Пашинян должен все-таки осознать, что слепое следование указке из-за рубежа грозит ему не меньшими опасностями, чем их невыполнение. Пашинян должен задать себе простой вопрос: лидером какой страны он хочет быть – независимой и процветающей или разоренной и зависимой?
В действительности, в случае полномасштабных боевых действий на условной границе, ни один из покровителей не придет на помощь Армении. Их цель – разжечь костер и отойти в сторону, однако Азербайджан не позволит втянуть себя в долгую войну. Баку старается решать вопросы дипломатическим путем, однако для тех, кто уже начал сомневаться в нашей решимости – напоминаем: для особо тяжелых случаев мы держим наготове Железный Кулак. И действует он очень быстро и эффективно. Обнародовавшее сегодня имена уничтоженных военнослужащих Министерство обороны Армении не даст соврать…