Քաղաքականություն  06 Մայիսի 2024 - 10:19
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը, այս մասին ասված է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) 15-րդ իսլամական գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված ամփոփիչ կոմյունիկեում։
Փաստաթղթում անփոփոխ աջակցություն է հայտնվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` միմյանց տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա, և Հայաստանին կոչ է արվում կատարել այդ ուղղությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները:
Փաստաթղթում նշվում է նաև, որ ԻՀԿ-ն «Ադրբեջանի Հանրապետության դեմ Հայաստանի Հանրապետության ագրեսիայի հարցով կոնտակտային խումբը» վերանվանել է «Ադրբեջանի Հանրապետության դեմ Հայաստանի Հանրապետության ագրեսիայի հետևանքների վերացման հարցով կոնտակտային խումբ»:

ПОЛИТИКА  04 Мая 2024 - 22:27
Как сообщает АПА со ссылкой на МИД Азербайджана, об этом говорится в итоговом коммюнике, принятом по итогам 15-го исламского саммита Организации исламского сотрудничества (ОИС).
В коммюнике выражена неизменная поддержка территориальной целостности Азербайджана, а также процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе взаимного признания территориальной целостности и суверенитета друг друга, прозвучал призыв к выполнению обязательств Армении в этом направлении.
В коммюнике также отражено, что ОИС изменил название «Контактная группа по агрессии Республики Армения против Азербайджанской Республики» на «Контактная группа по ликвидации последствий агрессии Республики Армения против Азербайджанской Республики», а Армения вновь осуждена за разрушение образцов исламского наследия.
Обеспокоенность вызывает судьба азербайджанцев, изгнанных с территорий нынешней Армении в период конфликта, в этом направлении выражена поддержка их достойного возвращения.