18 Մայիսի 2024 11:29
Եվ նորից սկսվում է ոռնոցը: Ավելի ճիշտ՝ սկսվել է։ Ոռնում է գորշ ու թշվառ զանգվածը։ Երևանի Թատերական հրապարակում հավաքված հարևանները կազմակերպել են ևս մեկ բեմադրություն։ Գալա։ Մե՜ծ եզրափակիչ։ Նրանք համառորեն դիմում են աշխարհին և նախնիների հոգիներին: Նրանք ոչ մի կերպ չեն հրաժարվի փորձել շունչ հաղորդել ոչ թե պարզապես հոգին տվածին, այլև այն համոզմունքի վաղուց քայքայված գարշահոտ դիակին այն մասին, որ ազգը (նկատի ունեցեք, իրենց ազգը) կարող է անել այն, ինչ ուզում է, և դրա համար նրան ոչինչ չի պատահի:
Անառողջ էքսբիբիցիոնիզմի նոպաների մեջ հայերը մերկացնում են այսպես կոչված, «վերքերը»: Ախ, այդ «Վերք Հայաստանի»-ն։ Չե՞ք լսել։ Խոսքս ծեծված հայ օկուպանտների բողոքների մասին չէ, այլ Խաչատուր Աբովյանի վեպի մասին է, որը հեղինակին բերել է որպես արևելահայերենի հիմնադրի համբավ։ Նա եղել է աշխարհաբարական։ Ինչպե՞ս թե «դա ինչ բան է»: Դուք գրաբարականների մասին էլ չգիտե՞ք։ Ադրբեջանական «խարաբա» բառը այստեղ ոչ մի կապ չունի։ Սրանք հայերեն լեզվի երկու դպրոցներ են, մեկը՝ աշխաբարի... աշշվաբրաի... Աշխարհաբարականների, բա ո՜նց։ Նրանք հայերենը դասավանդել են ավելի պարզ, հասարակ մարդկանց համար ավելի հասկանալի։ Գրաբարցիները պնդում էին հայոց լեզվի բացառիկությունը։ Նրանց թվում հատկապես աչքի էին ընկնում Հայ եկեղեցու ներկայացուցիչները։ Ըստ երևույթին, դա որոշակի դեր է խաղացել ինչ-որ բան գռփելու կրքոտ ցանկության մեջ։ Մի տեսակ, օրինակ, ուրիշի հողի մի կտորը:
Ստեղծագործությունը հետաքրքիր է ոչ միայն այն պատճառով, որ հեղինակը անհետ կորել է հրապարակումից 10 տարի առաջ, և վեպը ճանաչում է ստացել Աբովյանի անհետանալուց հետո։ Եվս մեկ մանրամասնություն է հետաքրքրություն առաջացնում։ 1841 թվականին գրված և 1858 թվականին հրատարակված վեպում նկարագրվում է այն իրադարձությունները, որոնցում ներգրավված է Էրիվանի խանության ղեկավար Հուսեյն խան Սարդարը։ Ես պատմաբան չեմ, բայց, ծանոթանալով 19-րդ դարի տարածաշրջանի պատմության ոչ հայկական աղբյուրներին, ակամայից հարց է ծագում. իսկ որտե՞ղ են հայերը։ Երեւանը, Հասան խանը, Գուդովիչը, Հուսեյն խանը, Բենկենդորֆը, Ֆաթալի խանը։ Որտե՞ղ են «յան»-ով վերջացող ազգանուններով մարդիկ, ինչո՞ւ են նրանք այդքան քիչ։ Գնացել են ամբողջական ներդաշնակության համար «ին»-ին փնտրելու՞ն, տարվելով չինական փիլիսոփայությամբ: Մեկնե՞լ են երկարատև արձակուրդի: Գտնվու՞մ են ընդհատակում։
Բայց թողնենք պատմությունը։ Վերափոխում ենք Դալիին՝ մենք ականատես ենք լինում աշխարհաքաղաքական նոր մանուկի ծննդին։ Այս դեպքում նա վիժվածք է։ Երևանում շրջագայող կրկեսային հրեշ՝ գազազած կեղծ քահանաների խառնուրդ, մոռացության մատնված քաղաքական գործիչների և ամեն ինչի նկատմամբ իր ատելության մեջ անկուշտ, թուրքերին և ադրբեջանցիներին ատող հայկական սփյուռքի կողմից ուղարկված: Մոլեռանդ խաչակիրների դրոշը բարձրացրած և «արևմտյան քաղաքակրթության վերջին պատվարին» և «առաջին քրիստոնյա ազգին» օգնության կոչով հավատակիցներին կանչող գրիգորյանական ԴԱԻՇ։ Ես սա չեմ վերաբերում ողջ հայ ժողովրդին, բայց նոր արյուն տենչողները՝ դրանք Քրիստոսի ուսմունքը առավելապես սխալ մեկնաբանող հերետիկոսներն են, ովքեր գետերը ետ շրջելու կույր փորձերի մեջ ձգտում են իրար հետ ընդհարել կրոններին, և ամբողջ աշխարհին ապացուցել, որ սպիտակը՝ սև է և հակառակը: Ինչպես այն խումբը, որը նկարվել է «մեծ հայաստանի» (այս դեպքում երկու բառն էլ դիտավորյալ եմ փոքրատառով գրում) քարտեզի ֆոնին և նրանց միացած ֆրանսիական ինչ-որ քաղաքի քաղաքապետի հետ։ Կոնկրետ չեմ հիշում, թե որ քաղաքի, բայց և չեմ էլ պարզի։ Իսկ ինչի՞ համար։ Նկարվեք պարոնայք, որքան ուզում եք։ Մեզ դա աենևին էլ չի հետաքրքրում։ Դե այնտեղ ոչ թե քաղաքապետ՝ թող ուզում է Դրակոշա-Մակրոշան նկարվի։ Եվ ի՞նչ դրանից։ Միթե միայն մենք ենք տեսնում, թե ինչպես է կրոնական ռեւանշիստների ոհմակը փորձում՝ հանուն ոչ մեկին (բացի այս ալիքի վրա իշխանության եկած մի բուռ անջատականներից) ոչինչ չբերած «արցախի» պատրանքի 30 տարվա տառապանքից հյուծված ժողովրդին հրահրել նոր տառապանքների։ Այո, ես խոսում եմ հայերի մասին, թեև ամենևին էլ մտադիր չեմ գրանցվել որպես նրանց փաստաբան։ Ինչի համար պայքարեցին դրանից էլ վնասվեցին: Բայց երկրի հակասություններից ծվատված քաղաքացիների մեծամասնությունը մինչև կոկորդը կուշտ է «արցախի բարմենների» «էյֆորիայի» կոկտեյլից։ Գանգուղեղի միացումը, սկզբունքորեն, բուժելի է, շատերի մոտ արդեն ժամանակավոր թուլացում կա։
Եվ սա վախեցնում է նրանց, ովքեր կանգնած են Նիկոլին տապալելու վերջին փորձերի հետևում։ Նրանց հարկավոր են նոր զոհեր և նոր արյուն։ «Կվերակենդանացնենք...», «կվերադարձնենք...», «կազատագրենք...»։ Հիմա՜։ Վազքաթափ վերցեք: Բայց մեթոդը անխափան է: Գալ իշխանության, հրահրել հակամարտությունների նոր փուլ, իսկ հետո, կրելով հերթական պարտությունը և իշխանության ծարավի զոհասեղանը առատորեն շաղ տալով թմրած քաղաքացիների արյունով, նորից բողոքել աշխարհի անտարբերության և բազմաչարչար ճակատագրի զրկանքներից։ Եվ ցույց տալ նոր վերքեր:
Զվարճալի է, բայց Ադրբեջանը այս օրերին դարձել է մի տեսակ արժեքազուրկ Երևանի փողոցներում։ «Դու թուրք ես, դու ադրբեջանցի ես», զայրացած ֆշշում է դեպի ոստիկանական մեքենան քարշ տրվող «նեոարցախիստ-նորամիացումը»: «Դուք պետք է կռվեք արցախի համար, այլ ոչ թե ծառայել Նիկոլին»,- շարունակում է նա։ «Ճի՚շտ։ Բայց մենք ինչ-որ քեզ չտեսանք ոչ 2020 թվականի, ոչ էլ 2023 թվականի ճակատում»,- պատասխանում է կորացած իրավակարգը խախտողին բռնած օրենքի ծառան։
Անդադրուն բազմությանը գլխավորում է սպիտակ շորերով մարդը։ «Սրանք, սպիտակ հագուստում զգեստավորվածները՝ ովքե՞ր են նրանք և որտեղի՞ց են եկել»: — հարցնում է Դուդինցևի վեպի հերոսը։ Բայց եթե այդ դեպքում գալու պատճառը եղել է մեծ վիշտը, ապա ֆարսի տարրերով մեր տրագիկատարգերկության պատճառներն ուրիշ են։ Եկողները սգում են փորով։ Նրանց մոտ փորլուծություն կա: Բանավոր և մտավոր։ Նորից միտս է գալիս հիանալի ֆիլմը։ «Միմինո»-ն և շնիկ Զարբազանը։ Այնտեղ մի տեսակ եղել է. «Շանը ասա, թող դուրս գա, առանց այդ էլ շնչելու բան չկա»: - «Զարբազան, եղիե բարեկամ, դրսում սպասիր»: Մեր հայկական «տրիբուն» Սրբազանը վաղուց արդեն դրսում է։ Բայց նա դեռ օյ շատ երկար պետք է սպասի։ Անվերջ:
Այո, ի դեպ, Աշխարհաբարականների և գրաբարականների վեճում հաղթեցին առաջինները։ Գրաբարականները, կամ գրաբարցիները՝ մնացին անգործ: Հուսանք, որ այս դեպքում էլ պրագմատիկները կգերակայեն՝ վաղուց մոռացության մատնված խելահեղ գաղափարի հանգած կրակի պահողներին։

«Никогда такого не было, и вот опять»! Помните эту ставшую крылатой фразу?
И вновь начинается вой! Вернее, начался. Воет масса серая и сирая. Собравшись на Театральной площади Еревана, соседи устроили еще одно представление. Гала. Гранд-финал! Они упорно взывают к миру и к духам предков. Они никак не оставят попытки вдохнуть жизнь в не просто давший душок, а давно разложившийся смердящий труп веры в то, что нация (заметьте, их нация) может делать что хочет, и ей за это ничего не будет.
В приступе нездорового эксгибиционизма армяне обнажают так называемые «раны». Ах, эти «Раны Армении»! Не слыхали? Я не о жалобах побитых армянских оккупантов, а о романе Хачатура Абовяна, принесшем автору признание как основоположнику восточноармянского языка. Он был ашхарабаристом. Как «что это»? Вы и про грабарцев не знаете? Азербайджанское слово «хараба» ни при чем. Это две школы армянского языка, одна — ашхабара... ашшвабра... Ашхарабаристы, во! Они проповедовали армянский попроще, попонятнее простому люду. Грабарцы настаивали на эксклюзивности армянского языка. Среди них особо отличались представители армянской церкви. Видимо, это сыграло определенную роль в страстном стремлении что-нибудь заграбастать. Как-то, например, кусок чужой земли.
Произведение интересно не только потому, что автор пропал без вести за 10 лет до публикации, и признание роман получил после исчезновения Абовяна. Еще одна деталь вызывает интерес. В романе, написанном в 1841-м и опубликованном в 1858-м, описываются события, в которые вовлечен глава Эриванского ханства Хусейн-хан Сардар. Я не историк, но, знакомясь с любыми неармянскими источниками по истории региона XIX века, поневоле задаешься вопросом: а где же армяне? Ереван, Гасан-хан, Гудович, Хусейн-хан, Бенкендорф, Фатали-хан. Где люди с фамилиями, заканчивающимися на «ян», почему их так мало? Ушли искать «инь» для полной гармонии, увлекшись китайской философией? Отбыли в долгосрочный отпуск? Находились в подполье?
Но оставим историю. Перефразируем Дали — мы наблюдаем рождение нового геополитического ребенка. В данном случае это выкидыш. Цирковой уродец, гастролирующий в Ереване, — это помесь озлобленных псевдосвященников, отправленных в забытье политиков и ненасытной в своей ненависти ко всему, не ненавидящему турок и азербайджанцев, армянской диаспоры. Григорианский ИГИЛ, поднявший знамя фанатиков-крестоносцев и взывающий к единоверцам с призывом поспешить на помощь «последнему оплоту западной цивилизации» и «первой христианской нации». Не отношу это ко всему армянскому народу, но жаждущие новой крови — это наиболее превратно толкующие учение Христа еретики, стремящиеся столкнуть религии в слепом стремлении повернуть реки вспять и доказать всему миру, что белое — это черное и наоборот. Типа группы, сфоткавшихся на фоне карты «великой армении» (оба слова специально пишу с маленькой в данном случае) и примкнувших к ним мэра какого-то французского города. Не помню точно, какого, но и выяснять не буду. А зачем? Снимайтесь, господа, сколько влезет. Нам это глубоко параллельно. Да что там мэр — пусть хоть Дракоша-Макроша снимается. И что с того? Неужели только мы видим, как свора реваншистов от религии пытается спровоцировать измученный 30 годами страданий во имя ничего и никому (кроме кучки пришедших на этой волне к власти сепаратистов) не принесшей химеры «арцаха» народ на новые страдания? Да, я об армянах, хотя совсем не собираюсь записываться в их адвокаты. За что боролись, на то и напоролись. Но большинство граждан раздираемой противоречиями страны сыты по горло коктейлем «эйфория» от «арцахских барменов». Миацум головного мозга в принципе излечим, у многих уже ремиссия.
И это пугает тех, кто стоит за последними попытками скинуть Никола. Им нужны новые жертвы и новая кровь. «Возродим…», «вернем…», «освободим…». Ща! Разбег возьмите. Но метод безотказный. Прийти к власти, спровоцировать новый виток конфликта, а потом, потерпев очередное поражение и щедро окропив алтарь жажды власти кровью одурманенных сограждан, вновь сетовать на равнодушие мира и тяготы многострадальной судьбы. И показывать новые раны.
Забавно, но Азербайджан в эти дни стал своеобразным деноминатором на улицах Еревана. «Ты турок, ты азер», злобно шипит уволакиваемый в полицейский автомобиль «неоарцахист-новомиацумщик». «Вы должны воевать за арцах, а не служить Николу», — продолжает он. «Да? А что-то мы тебя ни в 2020-м, ни в 2023-м на фронте не видели», — ответствует хватающий раскоряченного нарушителя правопорядка служитель закона.
Заправляет неугомонной ватагой человек в белых одеждах. «Сии, облеченные в белые одежды, — кто они и откуда пришли?» — задавался вопросом герой романа Дудинцева. Но если в том случае причиной прихода была великая скорбь, то в нашей трагикомедии с элементами фарса причины иные. Пришедшие скорбят животом. У них понос. Словесный и мысленный. Вновь вспоминается великое кино. «Мимино» и песик Зарбазан. Как там было, что-то вроде: «Скажи собаке, пусть выйдет, итак дышать нечем». — «Зарбазан, будь другом, подожди на улице». Наш армянский «трибун» Србазан уже давно на улице. Но ждать ему придется ой как долго. Бесконечно.
Да, кстати, в споре ашхарабаристов и грабаристов победили первые. Грабаристы — или грабарцы — остались не у дел. Будем надеяться, что и в данном случае прагматики возобладают над хранителями угасшего огня давно канувшей лету бредовой идеи.