ՄՔԴ-ն Հայաստանին չի փրկի Ռուսաստանի զայրույթից
Մոսկվան ակնկալում է՝ երկկողմ գործընկերության գծով համապատասխան հավաստիացումներ ստանալ հայ գործընկերներից, ինչի մասին Երևանում լավ հայտնի է։ Այդ մասին օրերս հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի կանոնադրությանը Հայաստանի միանալու հարցը։
«Հռոմի կանոնադրությանը Հայաստանի միանալը ոչ լավագույն բնույթով է ազդում երկկողմ հարաբերությունների վրա՝ Երևանին ստիպելով որոշկի ընտրություն կատարել՝ Արևմուտքի կողմից ՄՔԴ-ի գծով թելադրված պարտավորությունների և Ռուսաստանի հետ քաղաքական երկխոսության, եվրասիական ինտեգրման շրջանակներում փոխգործակցության միջև»,- արձանագրել են Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։
Մոսկվան Երևանից ակնկալում է՝ ցանկացած երկիմաստության բացառման առչությամբ հստակ երաշխիքներ Վլադիմիր Պուտինի երկիր հիպոթետիկ ժամանելու դեպքում, որը, մնալով Ռուսաստանի հետ դաշինքի մեջ, այնուամենայնիվ դիմել է ՄՔԴ-ին միանալուն։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը անցած երկուշաբթի լրագրողներին հայտարարել էր, որ նոր իրողությունը չի կարող բացասաբար չանդրադառնալ երկկողմ հարաբերությունների վրա, հետևաբար նրանք վճռական են՝ իրենց հայ գործընկերների հետ այս հարցը քննարկել նախքան Պուտինի Հայաստան հնարավոր այցը։
Նախօրեին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «The Telegraph» օրաթերթի լրագրող Ռոլանդ Օլիֆանտին տված հարցազրույցում հստակ պատասխան չի տվել այն հարցին. եթե Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ժամանաի Երեւան, արդյո՞ք կկալանավորվի։
Հայաստանը Հաագայի կենտրոնակայանով միջազգային դատարանին պաշտոնապես միացել է փետրվարի 1-ին։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերի սկզբին Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման մասին ընդունած որոշումը՝ լրացուցիչ լարվածություն առաջացրեց Երևանի և Մոսկվայի հարաբերություններում, քանի որ հենց ՄՔԴ-ն է 2023 թվականի մարտին արձակել Ռուսաստանի պետության ղեկավարին ձերբակալելու օրդերը։
Հետաքրքիր է, եթե Երևանը չպատասխանի և լռություն պահապանի այս թեմայի շուրջ, ապա Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների համար ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրությանը երկրի միանալը։ Ի՞նչ ռիսկեր կան Փաշինյանի և նրա թիմի համար։ Եթե ծագե՞ն արտաքին տնտեսական բնույթի խնդիրներ։ Երկրի էներգամատակարարման հետ կապված խնդիրնե՞ր։ Թե՞ ընդդիմադիր ուժերը կակտիվանան և կսկսեն ցնցել Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը։
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են օտարերկրյա տեսաբանները:
Քաղաքագետ, Կովկասի իսլամական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի փորձագետ Շոթա Ափխաիձեն կարծում է, որ խնդիրը իսկապես շատ արդիական է։
«Հիմա այն սուր դրված է ռուս-հայկական հարաբերություններում։ Որովհետև Պուտինի Հայաստան այցի դեպքում կարող են ծագել որոշակի իրավաբանական և միջազգային իրավական բախումներ։ Չէ որ Հայաստանը արդեն միացել է Հռոմի ստատուտին և նրա վրա տարածվում են ՄՔԴ-ի նորմերը։ Պետք է հիշել, որ 60 հայ պատգամավորներ քվեարկել են երկրի այդ ստատուտին միանալու օգտին։
Բայց կան նրբերանգներ։ ՄՔԴ-ն երկրի իրավասության վրա գերակայող ուժ չունի: Այսինքն, եթե ՄՔԴ-ի ինչ-որ գրավոր կարգադրությունները հակասում են երկրի ներքին օրենսդրությանը, ապա այդ դեպքում պարտադիր չէ դրանք կատարել»,- նշել է կենտրոնի տնօրենը։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հարցին, ապա այս դեպքում, նրա կարծիքով, որոշումը պետք է կայացնի Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը։
«Ես չգիտեմ, թե ինչպիսին կլինի այդ որոշումը, ինչ երաշխիքների մասին կարող է խոսք գնալ՝ սա արդեն կոնկրետ Հայաստանի իշխանության հարցն է, թե ինչպես են վարվելու։
Այժմ Հայաստանը փորձում է արևմտյան կառույցներին ինտեգրվելու քաղաքականություն վարել, և միաժամանակ շարունակում է գտնվել եվրասիական տարածքում, եվրասիական միավորումներում (գտնվելով Մաքսային միության, ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի միասնական իրավական դաշտում), և սա միանգամայն հակասական պահ է։ Որովհետեւ եվրոատլանտացման, արեւմտյան կառույցներին ինտեգրվելու կուրսը, իհարկե, բացարձակապես հակասում է եվրասիականության քաղաքականությանը։ Վերցնենք, օրինակ, Ղազախստանը՝ այս երկիրը չի միացել Հռոմի ստատուտին:
Եթե արևմտյան գործընկերները Փաշինյանից պահանջեն Պուտինին ձերբակալելու համաձայնություն՝ ինձ թվում է, որ նա միևնույն է չի համարձակվի նման բան անել։ Որովհետև նա հասկանում է, որ նրա երկիրը տնտեսապես ամուր կապված է Ռուսաստանի հետ, և նրա տարածքում կա ՌԴ-ի ռազմաբազա։ Կան նաև շատ այլ պատճառներ, որոնց համար Փաշինյանը չի համաձայնվի դրան: Բայց հենց այն փաստը, որ նա իրեն նման դրության մեջ է դրել, վարում է անհավասարակշիռ քաղաքականություն՝ սա արդեն մեծ հարց է։ Եվ այն սուր է դրված։
Անշուշտ, առանց Ռուսաստանի՝ Հայաստանի մոտ անմիջապես տնտեսական խնդիրներ կձագեն։ Եվ նրա էներգետիկ ռեսուրսները բավարար չեն։ Բայց չէ որ Ռուսաստանը գների դեմպինգ է անում, և միևնույն է Հայաստանը նրան մեծ պարտքեր ունի։ Այս ամենը պետք է հաշվի առնել։ Կարծում եմ, որ Փաշինյանը ՄՔԴ-ի առկա օրդերի հիման վրա ռիսկ չի անի Պուտինին ձերբականել Հայաստան իր հնարավոր այցի ժամանակ։ Այսինքն՝ կարծում եմ, որ նա անվտանգության երաշխիքներ կտա Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարին։ Թեև, իհարկե, այն կառաջացնի միջազգային սկանդալ, որի կենտրոնում կհայտնվի Փաշինյանը»,- համարում է Ափխաիձեն։
Ղրղզ քաղաքագետ, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով փորձագետ Մարս Սարիևը հայտարարել է, որ Հայաստանի և անձամբ Փաշինյանի համար, իհարկե, Հռոմի ստատուտի վավերացումը հանդիսանում է շատ վտանգավոր՝ ռուսական ազդեցության տեսանկյունից։
«Ռուսաստանը հիմա գրեթե մենաշնորհային ներկայություն ունի Հայաստանում։ Էներգետիկ ոլորտը լիովին կախված է նրանից։ Ռուսաստանում հայերը ավելի շատ են, քան բուն Հայաստանում։ Նույնիսկ գլխավոր «Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանող ճանապարհորդների փաստաթղթերը ստուգվում են ՌԴ սահմանապահ ծառայության կողմից։ Դե, և ռազմաբազան Գյումրիում։ Հետևաբար Հայաստանը շատ սերտորեն կապված է Ռուսաստանի հետ, և հիմա, կարծում եմ, նա կսպասի»,- ասում է վերլուծաբանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանը ակնկալում էր, որ ԵՄ-ի թեկնածույի կարգավիճակ ստացած Վրաստանի հետ վերջերս ռազմավարական գործընկերության համաձապայմանագրի ստորագրումից հետո կսկսվեն որոշակի առաջընթացներ։
«Բայց Վրաստանը այժմ ընտրել է խոհեմության քաղաքականությունը։ Վերջերս Փոթիում կալանավորվել է զենքի ապօրինի բեռ, որը ժամանել էր Ռումինիայի Կոնստանցա նավահանգստից և պետք է շարժվեր դեպի Հայաստան։ Իսկ վրացական կողմը հրապարակեց այս միջադեպը, այսինքն՝ Երևանի սպասելիքները չարդարացան»,- նշել է Սարիևը։
Նա կարծում է, որ Արևմուտքը, մասնավորապես Եվրամիությունը, ակնկալում է, որ Հարավային Կովկասի երկու քրիստոնյա պետությունները կսկսեն վարել արևմտամետ քաղաքականություն, իսկ դրանից հետո Վատիկանը, Եվրոպան կուժեղացնեն իրենց ազդեցությունն այս տարածաշրջանում։
«Իհարկե, այս բոլոր գործընթացների մոդերատոր է հանդիսանում Ֆրանսիան, որի հետևում կանգնած է ԱՄՆ-ը։ Ուստի ես Հայաստանում հիմա հակառուսական ակտիվացում չեմ ակնկալում։ Նրա համար դա կվերածվի հզոր պատասխան հարվածի: Ի՞նչ կլինի, եթե սկսվի՝ բազմաթիվ հայերի արտաքսումը Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան։ Սա կդառնա աղետ Երեւանի համար։ Այդ պատճառով էլ նա կսպասի:
Առավել ևս, որ Եվրոպան այժմ պատրաստվում է ֆինանսավորել Անդրկասպյան միջանցքը։ Ընդհանուր գումարը կազմում է 300 մլրդ դոլար։ Եվրոպան ակտիվանում է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում։ Այսինքն՝ Փաշինյանը սպասելով կձգձգի ժամանակը, երբ այս ամբողջ լոգիստիկան սկսի աշխատել Չինաստանից մինչև Եվրոպա մեր ու Կովկասի միջով։ Այսպիսով, Արևմուտքը փորձում է գայթակղել Կենտրոնական Ասիայի երկրներին, նրանց պոկել Ռուսաստանից և Չինաստանից, վերահսկել տրանսպորտային միջանցքն ու լոգիստիկան։ Սրանք հսկայական գումարներ են: Այդ իսկ պատճառով կարծում եմ, որ Հայաստանին հիմա բացարձակապես ձեռնտու չէ գրավել հակառուսական դիրքորոշում, և այդ հարցը օդում կախված կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ Կովկասից մինչև Կենտրոնական Ասիա ընդարձակ տարածքում չփոխվի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը»,- եզրափակել է ղրղզստանցի քաղաքագետը։
Կայանած աշխարհը և Ադրբեջանի քաղաքականությունը Ռասիմ Մուսաբեկովը՝ Caliber.Az-ի եթերում
Վեճերի սուրբ երկիր Միխայիլ Ֆինկելն այցելել է Caliber.Az
25 Հունիսի 2024 - 09:55
«Նոր պատերազմը կբերի Հայաստանի կողմից նրա սուբյեկտիվության իսպառ կորստի» Օսովցևը և Ռուբաևը՝ Caliber.Az-կայքում

МУС не спасет Армению от гнева России
Москва рассчитывает получить от армянских партнёров соответствующие заверения по двусторонней линии, о чем хорошо известно в Ереване. Об этом на днях заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя вопрос присоединения Армении к Римскому статуту Международного уголовного суда (МУС).
«Присоединение Армении к Римскому статуту не лучшим образом сказывается на двусторонних отношениях, вынуждая Ереван делать некий выбор между диктуемыми Западом обязательствами по линии МУС и политическим диалогом с Россией, взаимодействием в рамках евразийской интеграции», — констатировали в российском внешнеполитическом ведомстве.
Москва ожидает от Еревана чётких гарантий относительно исключения любых двусмысленностей в случае гипотетической поездки Владимира Путина в страну, которая, оставаясь в союзе с Россией, тем не менее пошла на присоединение к МУС.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил в прошлый понедельник журналистам, что новая реальность не может не сказаться негативно на двусторонних отношениях, поэтому они полны решимости обсудить этот вопрос с армянскими партнёрами до возможного визита Путина в Армению.
За день до этого премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью журналисту газеты The Telegraph Роланду Олифанту не дал чëткого ответа на вопрос: если президент России Владимир Путин приедет в Ереван, будет ли он арестован?
Армения официально присоединилась к международному суду со штаб-квартирой в Гааге 1 февраля. Принятое армянским парламентом в начале октября прошлого года решение о ратификации Римского статута вызвало дополнительную напряжëнность в отношениях между Ереваном и Москвой, поскольку именно МУС выдал ордер на арест главы российского государства в марте 2023 года.
Интересно, если Ереван не станет отвечать, будет хранить молчание на эту тему, то какими последствиями для действующей власти Армении может обернуться присоединение страны к Римскому статуту МУС? Чем рискуют Пашинян и его команда? Если возникнут проблемы внешнеэкономического свойства? Проблемы энергоснабжения страны? Или активизируются оппозиционные силы и начнут раскачивать политическую ситуацию в Армении?
На эти вопросы Caliber.Az ответили зарубежные обозреватели.
Политолог, директор Центра исламских исследований Кавказа, эксперт Финансового Университета при правительстве РФ Шота Апхаидзе полагает, что вопрос действительно весьма актуальный.
«Сейчас он остро стоит в российско-армянских отношениях. Потому что в случае визита Путина в Армению может возникнуть определенная юридическая, международно-правовая коллизия. Ведь Армения уже присоединилась к Римскому статуту и на нее распространяются нормы МУС. Надо вспомнить, что 60 армянских депутатов проголосовали за присоединение страны.
Но есть нюансы. МУС не имеет преимущественной силы над юрисдикцией страны. То есть, если какое-то предписание МУС противоречит внутренним законам страны, то тогда не обязательно их исполнять», - отметил директор центра.
Что же до вопроса президента РФ, в данном случае решение должно будет принимать политическое руководство Армении, считает он.
«Я не знаю, каким будет это решение, о каких гарантиях там может идти речь – это уже вопрос конкретно для правительства Армении, как они поступят.
Сейчас Армения пытается вести политику интеграции в западные структуры, и одновременно продолжает пребывать в евразийском пространстве, в евразийских объединениях (нахождение в общем юридическом поле Таможенного союза, ЕАЭС, ОДКБ), и это весьма противоречивый момент. Потому что курс евроатлантизации, интеграции в западные структуры, конечно же, идет абсолютно вразрез с политикой евразийства. Вот, взять, к примеру, Казахстан - эта страна не стала присоединяться к Римскому статуту.
Если западные партнеры будут требовать от Пашиняна согласия на арест Путина, мне кажется, он все равно не посмеет сделать такое. Потому что понимает, что его страна экономически сильно привязана к России, и на ее территории присутствует военная база РФ. Есть много и других моментов, из-за которых Пашинян на это не пойдет. Но само то, что он поставил себя в такую ситуацию, ведет неуравновешенную политику – это уже большой вопрос. И он стоит остро.
Конечно, без России у Армении сразу же возникнут проблемы в экономике. И энергоресурсов ей не хватает. А ведь Россия демпингует по ценам, и всё равно у Армении много долгов перед ней. Всё это надо учитывать. Я полагаю, Пашинян не станет рисковать и арестовывать Путина на основании имеющегося ордера МУС во время его потенциального визита в Армению. То есть, я думаю, он даст главе РФ гарантии безопасности. Хотя, конечно, это вызовет международный скандал, в центре которого окажется Пашинян», - считает Апхаидзе.
Кыргызский политолог, эксперт по региональной безопасности Марс Сариев заявил, что для Армении и лично для Пашиняна, конечно, ратификация Римского статута является очень опасной с точки зрения влияния России.
«Россия сейчас практически монопольно присутствует в Армении. Энергосектор завязан полностью на нее. Армян больше в России, чем в самой Армении. Даже в главном аэропорту «Звартноц» документы у прилетающих проверяет Погранслужба РФ. Ну, и военная база в Гюмри. Поэтому Армения очень сильно завязана на Россию, и сейчас, я думаю, она будет выжидать», - говорит аналитик.
Он полагает, что Запад, в частности Евросоюз, рассчитывает, что два христианских государства Южного Кавказа начнут проводить прозападную политику, и вслед за этим Европа нарастит свое влияние в этом регионе.
«Конечно, модератором всех этих процессов является Франция, за которой стоят США. Поэтому я не ожидаю сейчас антироссийской активизации в Армении. Для нее это обернется мощным ответным ударом. Что если начнется высылка многочисленных армян из РФ в Армению? Это станет катастрофой для Еревана. Поэтому он будет выжидать.
Тем более, что Европа сейчас собирается финансировать Транскаспийский коридор. Общая сумма $300 млрд. Идет активизация Европы на Кавказе и в Центральной Азии. То есть, Пашинян будет тянуть время в ожидании, когда заработает вся эта логистика от Китая до Европы через нас и Кавказ. Таким образом, Запад пытается искусить страны Центральной Азии, оторвать их от России и Китая, контролировать транспортный коридор и логистику. Это колоссальные суммы. Поэтому я думаю, что Армении сейчас абсолютно не выгодно занимать антироссийскую позицию, и этот вопрос повиснет в воздухе до тех пор, пока не поменяется геополитическая обстановка на обширном пространстве от Кавказа до Центральной Азии», - заключил кыргызский политолог.