Հայաստանը գնում է դեպի դեսուվերենիզացիա Մեժևիչն ու Միտրախովիչը Caliber.Az-ի եթերում
Մի քանի օրով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքացիական անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարցերով տեղակալ Ուզրա Զեյան հաստատել է Հայաստանի կառավարության վրա ԱՄՆ անմիջական վերահսկողության փաստը։ Զեյան հայկական լրատվամիջոցների հետ զրույցում խոստովանել է, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում աշխատելու է ամերիկյան բանակի ներկայացուցիչ։ Զեյայի խոսքով՝ սա «երկար սպասված իրադարձություն է» և «մատնանշում է հայ-ամերիկյան հարաբերություններում ռազմավարական գործընկերության նոր փուլի անցնելու պատմական փաստը»։
Ինչպե՞ս են Մոսկվայում վերաբերվում իրադարձությունների այս շրջադարձին։ Այս հարցով ռուս քաղաքագետներին է դիմել Caliber.Az-ի թղթակիցը։
Ա Ա. Գրոմիկոյի անվան Արտաքին քաղաքական հետազոտությունների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նիկոլայ Մեժևիչի խոսքով, 21-րդ դարում լինում են դեպքեր, երբ այս կան այն երկրի կառավարությունում ներկա են լինում օտարերկրյա ներկայացուցիչներ նույնիսկ առանց դիվանագիտական կարգավիճակի: Այս երևույթը բնորոշ է Ասիայի, Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի համար:
«Մենք տեսանք, թե ինչպես է այս գործընթացը զարգացել արդեն 21-րդ դարում Ուկրաինայում։ Մենք հիշում ենք, որ նմանատիպ երևույթ, թեկուզ անհամեմատ ավելի փոքր ձևաչափով, արդեն տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում անցյալ դարի 90-ականների սկզբին։ Սա ինչի՞ է հանգեցնում։ Իմ կարծիքով՝ դեսուվերենիզացիայի։ Որովհետև միջազգային հարաբերությունների տեսության և պրակտիկայի մասին իմ պատկերացումը կապված է այն բանի հետ, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունում պետք է աշխատեն միայն Հայաստանի քաղաքացիները, և նույնիսկ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների մասնակցությունը նման կառույցներում ոչ միշտ է կոռեկտ: Ի դեպ, հենց նույն ԱՄՆ-ում, օրինակ, բացարձակապես անհնար է ունենալ ընթացակարգ, երբ այլ երկրի քաղաքացին աշխատում է պետական կառույցներում։ Ուստի, հարկ է նշել, որ Հայաստանի կառավարությունում և պետական կառույցներում ամերիկյան և ֆրանսիական ներկայության մասին լուրերը տագնապալի են և չեն համապատասխանում ինչպես հայ ժողովրդի, այնպես էլ տարածաշրջանի երկրների շահերին»,- նշել է Ն. Մեժևիչը:
Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի առաջատար փորձագետ Ստանիսլավ Միտրախովիչի կարծիքով՝ ամերիկացիները փորձում են մեծացնել իրենց ազդեցությունը Հայաստանի վրա, իսկ վերջինս փորձում է այնպես ներկայացնել, որ ամերիկացիներն ու ֆրանսիացիները փոխարինում են Ռուսաստանի ազդեցությանը, և դա, իբր, բավարար կլինի երկրի խնդիրները լուծելու համար, ինչպես ռազմավարական բնույթի, այնպես էլ դրա առանձին ասպեկտները։
«Բայց ես կարծում եմ, որ այս մոտեցումը չի աշխատի, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը հեռու են Հարավային Կովկասից, և, հետևաբար, նրանց ազդեցությունը, ըստ սահմանման, չի կարող լինել այնքան մեծ, որքան Ռուսաստանի կամ այլ տարածաշրջանային պետությունների ազդեցությունը: Եվ ընդհանրապես, Ամերիկայի հետ Հայաստանի այս ցուցադրական մերձեցումը դեռևս անհայտ է, թե ինչպես դա կարող է ընկալվել հենց ԱՄՆ-ում. բանն այն է, որ դրան կարող է խոչընդոտել Թրամփի իշխանության գալը: Բացի հայկական լոբբիից և սփյուռքից, ԱՄՆ-ում կան նաև այլ ուժեր, որոնք տրամադրված են Ադրբեջանի հետ ակտիվ համագործակցության։
Ռուսաստանում այս լուրը հաստատ չեն հասկանա։ Մոսկվան, ինչպես գիտեք, ծայրաստիճան բացասաբար է ընկալում արտաքին քաղաքական միջամտությունը հարևան երկրների գործերին, ուստի Հայաստանի համար սա շատ ռիսկային պատմություն է, Երևանը կրակի հետ է խաղում»,- համոզված է Միտրախովիչը։

Армения катится к десуверенизации Межевич и Митрахович на Caliber.Az
Находившаяся в течение нескольких дней с визитом в Армении заместитель госсекретаря США по вопросам гражданской безопасности, демократии и прав человека Узра Зея подтвердила факт прямого кураторства США над правительством Армении. В беседе с армянскими СМИ Зея признала, что представитель американской армии будет работать в Министерстве обороны Армении. По трактовке Зеи, это «долгожданное событие» и оно «указывает на исторический факт перехода к новому этапу стратегического партнерства в армяно-американских отношениях».
А как относятся к такому повороту событий в Москве? С этим вопросом корреспондент Caliber.Az обратился к российским политологам.
По мнению исполнительного директора Ассоциации внешнеполитических исследований им. А. А. Громыко, доктора политических наук, профессора Николая Межевича, в 21 веке присутствие иностранных представителей даже без дипломатического статуса в правительстве той или иной страны случаются: это явление для Азии, Африки, Латинской Америки вполне характерно.
«Мы видели, как этот процесс развивался уже в 21 веке в Украине. Мы помним, что подобное явление, правда, в несопоставимо меньшем формате, уже было на территории Российской Федерации в самом начале 90-х годов прошлого века. К чему это приводит? На мой взгляд, к десуверенизации. Потому что мое представление о теории и практике международных отношений связано с тем, что в правительстве Республики Армения должны работать только граждане Армении, и даже участие представителей армянской диаспоры в таких структурах не всегда корректно. Кстати, в тех же США категорически невозможна процедура, когда гражданин другой страны работает в государственных структурах. Поэтому стоит заметить, что новость об американском и французском присутствии в правительстве Армении, государственных структурах – тревожная, и она не отвечает как интересам армянского народа, так и интересам стран региона.
Впрочем, и в целом, в рамках глобальной безопасности, это тоже весьма печальное явление. В Кремле позитивными такие новости, конечно, никто не назовет. Другое дело – что сиюминутной, одномоментной реакции на действия Еревана ожидать не следует, однако она, безусловно, будет иметь место», – заметил Н. Межевич.
Как считает ведущий эксперт Фонда национальной энергетической безопасности и Финансового университета при правительстве РФ Станислав Митрахович, американцы пытаются усилить влияние на Армению, а последняя пытается изобразить дело таким образом, что американцы и французы замещают влияние России и этого якобы будет достаточно для решения проблем страны, как стратегического характера, так и отдельных его аспектов.
«Но я думаю, что такой подход не сработает, хотя бы просто потому, что Франция и США находятся далеко от Южного Кавказа и потому их влияние по определению не может быть столь масштабным, как влияние России или других региональных государств. И вообще, это демонстративное сближение Армении с Америкой еще неизвестно как может быть воспринято в самих США: дело в том, что оно может «наткнуться» на приход к власти Трампа, а помимо армянского лобби и диаспоры в США есть силы, которые настроены на активное сотрудничество с Азербайджаном. Такой курс может быть встречен с непониманием в некоторых политических кругах США.
В России тем более эта новость точно понимания не найдет. Москва, как известно, воспринимает внешнеполитическое вмешательство в дела соседних государств крайне негативно, так что для Армении это весьма рискованная история, Ереван играет с огнем», - сказал С. Митрахович.