Վերլուծություն  22 Ապրիլի 2024 - 17:38
Հաղորդագրությունն այն մասին, որ Հայաստանի հատուկ նշանակության ուժեր են ուղարկվել Թովուզգալայի շրջանի Կիրանց (Խեյրիմլի) գյուղի մոտ ճանապարհը ապաշրջափակելու համար՝ զարմանալի չէ։ Ինչպես նաև Հայաստանի խորհրդարանի անդամ Գառնիկ Դանիելյանի պնդումները այն մասին, որ հատուկ ջոկատայինները պատրաստ են ուժ կիրառել բողոքողների նկատմամբ։ Չնայած այդ սպառնալիքին, նշել է Դանիելյանը՝ գյուղի բնակիչները շարունակում են մնալ իրենց տեղում և փակել ավտոմայրուղին։ Իրադարձությունները այլ կերպ էլ չէին կարող զարգանալ։
Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի մի խումբ քաղաքացիներ փակել են՝ Կիրանց-Ոսկեպար (Խեյրիմլի-Աշաղը Ասքիփարա) ճանապարհը: Ոմն քաղաքագետ Սուրեն Պետրոսյանը հայ լրագրողներին հայտարարել է, որ այս ճանապարհը փակ է մնալու։ Նա ասել է, որ ամենամեծ կեղծիք է հանդիսանում պնդումն այն մասին, որ գյուղի բնակիչները հաշտվել են։ Լու՞րջ եք ասում։ Իսկ ինչի՞ հետ, ներեցեք՝ չեն հաշտվել Կիրանցի (Խեյրիմլի) բնակիչները։ Միթե՞ նրա հետ, որ ադրբեջանական գյուղերը պետք է վերադարձնել Ադրբեջանին։ Իսկ Հայաստանում էլ ո՞վ համաձայն չէ դրա հետ։ Դաշնակները, ՀԱԵ-ի ղեկավարությունը, քաղաքական աղբարկղ նետված ղարաբաղյան կլանի անդամները՝ դրանց մենք վաղուց գիտենք, և նրանց կարծիքը ոչ մի բանի վրա չի ազդում։ Էլ ո՞վ։ «Ինձ հասած տեղեկությունների համաձայն, բողոքողների մեջ քիչ են տեղի բնակիչներ, և կան հաղորդագրություններ այն մասին, որ իրականում Տավուշում է գտնվում Երևանից և այլ մարզերից կոնկրետ առաջադրանքով արտագնա խմբեր, որպեսզի նկարահանումների ժամանակ ապահովել բողոքողների որոշակի խտություն»,– «Civic .am»-ի հետ զրույցում հավաստիացրել է իրավաբան Արտաշես Խալաթյանը։
Բլոգեր Գեւորգ Առուստամյանը, ում կարծիքն է մեջբերել փաշինյանամետ «Բաղրամյան, 26» տելեգրամ ալիքը, սահմանազատման դեմ տարբեր հայտարարություններով հանդես եկողներին անվանում է ոչ թե հայկական, այլ ռուսական շահերը պաշտպանող ռուսամետ ուժեր։ Բուն ալիքում հայտնվել է նաև գրություն, որի համաձայն Կիրանց-Ոսկեպար (Խեյրիմլի-Աշաղը Ասքիփարա) ճանապարհի փակումը «ոչ այլ ինչ է, քան դրսից և տեղացի մանկուրտների կողմից հրահրված սադրանք, որի նպատակն է՝ խափանել Հայաստանի բնականոն տրանսպորտային հաղորդակցությունը՝ դրանից բխող խնդիրների հետ միասին»։ Այնուհետև հաստատվում է, որ «այդ գործելաոճը թելադրվում է դրսից, և նպատակը կայանում է բացառապես նրանում, որպեսզի Հայաստանում անկայունություն հրահրել»։
Մենք չենք պատրաստվում հերքել կամ հաստատել այս տեղեկությունը։ Միայն արձանագրում ենք, որ այս ողջ կրկեսը, ինչպես էլ շուռումուռ տաս, ցուցաբերվում է Հայաստանի քաղաքացիների կողմից։ Այսինքն սրանք զուտ ներհայաստանյան քաշքշուկներ են, որոնք, ի դեպ, արդեն հանգեցրել են տուրուդմփոցի։ «Radar Armenia»-ի տեղեկատվության համաձայն՝ ճանապարհը փակած խմբի և «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի միջև տեղի է ունեցել վիճաբանություն, ինչի հետևանքով վերջինս ստացել է ծանր մարմնական վնասվածքներ։ Գառնիկը այս ճաշատեսակում, հեգնանքով ասած՝ հանդես է եկել որպես գործողության կողմնակի գարնիր, որի վրա մնում է միայն ծիծաղել: Իսկ ինչպե՞ս կարող էր այլ կերպ լինել, եթե անխուսափելիի դեմ բողոքի ձևերը ընտրվել են պարզապես անեկդոտային:
Ինչպես հաղորդում են հայկական լրատվամիջոցները՝ քաղաքացիների մի խումբը շաբաթ օրը բողոքի ցույց է անցկացրել Ազատության հրապարակի մոտ՝ փակելով Թումանյան փողոցը։ «Նրանք հող են հանձնում, ազդանշան տվեք»,- ասել է ցուցարարներից մեկը՝ անցնող մեքենաների վարորդներին։
Օ, ինչպե՜ս։ Պարզվում է, որ այս ցուցարարի կարծիքով, մեքենայի ազդանշանով հնարավոր էր կասեցնել այն գործընթացը, որը սկսվել է երկու փոխվարչապետների՝ Շահին Մուստաֆաևի և Մհեր Գրիգորյանի կողմից ստորագրված արձանագրությամբ։ Հիշեցնեմ, նրանում ասվում է, որ սահմանազատման գործընթացի սկզբնական փուլում կողմերը նախապես համաձայնեցրել են սահմանային գծի առանձին հատվածների անցումը՝ անմիջապես Բաղանիս (ՀՀ) - Բաղանիս Այրըմ (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) - Աշաղը Ասքիփարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ ) - Խեյրըմլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) - Գըզըլհաջըլը (ԱՀ) բնակավայրերի միջև՝ դրանք Խորհրդային Միության փլուզման պահին գոյություն ունեցող իրավաբանորեն վավեր միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով։ Եվ ուրեմն ուզում էին այս ամենը զրոյացնե՞լ, դադարեցնել՝ վարորդներից պահանջելով Երևանում ի նշան բողոքի ազդանշաններ հնչեցնել և փակելով ճանապարհը։ Դե, ինչպես նման դեպքերում է ասվում, «եթե նման կերուխում է գնում, կտրիր վերջին վարունգը», - հիմա կարելի է նաև սպասել հայ նուդիստների հավաքներին, որոնք նույնպես կփորձեն ամեն կողմից իրենց դրսևորել՝ հայ-ադրբեջանական արձանագրության իրականացումը կանխելու փորձերի շրջանակներում, որին արդեն հասցրել են աջակցել դիվանագետները, պաշտոնյաները, աշխարհի տարբեր երկրների քաղաքական գործիչները։
Դրանք բոլորը ասվել են տարբեր բառերով և արտահայտություններով, բայց ընդգծում են նույն միտքը. անմիջական բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված այս դրական զարգացումը հանդիսանում է կարևոր քայլ՝ վերջնական խաղաղ պայմանագրի ստորագրման ճանապարհին: Պաշտոնական Բաքուն իրադարձությունների նման գնահատականի հետ համաձայն է։ Զուր չէ, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն տեղի ունեցածը անվանել է «երկար սպասված պատմական իրադարձություն»։ Իսկ հիմա ո՞վ է փորձում ողջ աշխարհում հավանության արժանացած այս ամենին խոչընդոտել։ Ճիշտ է, հայկական եկեղեցին և ռևանշիստների շարքերից Փաշինյանի քաղաքական հակառակորդները։
Մինչդեռ, Բաքվին այնքան էլ չի հետաքրքրում, թե կոնկրետ ով է Հայաստանում պղտորում ջուրը։ Չէ որ այդ երկրում կա օրինական իշխանություն, որը պարտավոր է կատարել իր ստանձած պարտավորությունները, իր կողմից ստորագրված պաշտոնական փաստաթղթերը։ Այնպես էլ, վերջնական հաշվով, վստահ եմ, և տեղի կունենա: Եվ սադրանքի վայր հատուկ ջոկատայինների ուղարկելը հաստատում է այս ենթադրությունը։ Այլ կերպ պարզապես չէր էլ կարող լինել:
Ընդհանրապես, մենք հիշում ենք, թե ինչպես ավարտվեցին հայկական նախորդ սադրանքները, «մեռնել, բայց չհանձնել Ղարաբաղը» ամպագոռգոռ խոստումները։ Այդ հայտարարությունների հեղինակները հանգիստ լքեցին Ադրբեջանի կողմից ազատագրված տարածքները։ Հիմա նրանք ապրում են Հայաստանում և ձգտում են չհիշեցնել իրենց մասին։ Հավասարապես նույնն է լինելու ներկայիս սաբոտաժի մասնակիցների ճակատագիրը։ Մնում է միայն սպասել՝ հայկական հատուկ ջոկատայինների կողմից մի խումբ սադրիչների ցրումը հաստատող լուրերին։

22 Апреля 2024 11:29
Сообщение о том, что силы специального назначения Армении были направлены для разблокирования дороги вблизи села Киранц (Хейрымлы) Товузгалинской области, не удивляет. Как и утверждение депутата армянского парламента Гарника Даниеляна о том, что спецназовцы готовы применить силу в отношении протестующих. Несмотря на эту угрозу, отметил Даниелян, жители села продолжают оставаться на своих местах и блокировать автомобильную трассу. Иначе и не могли развиваться события.
Напомню, что кучка граждан Армении перекрыла дорогу Киранц-Воскепар (Хейрымлы-Ашагы Аскипара). Некий политолог Сурен Петросян заявил армянским журналистам, что эта дорога останется закрытой. Он утверждал, что самой большой ложью является утверждение о том, что жители села смирились. Серьезно? А с чем, прошу прощения, не смирились жители Киранца (Хейрымлы)? Неужто с тем, что азербайджанские села нужно возвращать Азербайджану? А кто еще в Армении с этим не согласен? Дашнаки, руководство ААЦ, выкинутые на политическую мусорку члены карабахского клана — этих мы знаем давно, и их мнение ни на что не влияет. Кто еще? «По полученной мной информации, среди протестующих мало местных жителей, и есть сообщения, что на самом деле в Тавуше находятся выездные группы из Еревана и других регионов с определенной задачей, чтобы обеспечить определенную плотность протестующих во время съемки», — утверждал в беседе с Сivic.am юрист Арташес Халатян.
Блогер Геворг Арстамян, мнение которого приводил пропашиняновский Телеграм-канал «Баграмян, 26», называет тех, кто выступает с различными заявлениями против делимитации, пророссийскими силами, которые отстаивают российские интересы, а не армянские. На самом канале появилась также заметка, согласно которой перекрытие дороги Киранц-Воскепар (Хейрымлы-Ашагы Аскипара) — «это не что иное, как провокация, спровоцированная извне и местными манкуртами, цель которой — нарушить нормальное транспортное сообщение Армении вместе с возникающими из этого проблемами». Далее утверждается, что «этот почерк диктуется извне, и цель состоит исключительно в том, чтобы спровоцировать нестабильность в Армении».
Опровергать или подтверждать эту информацию мы не собираемся. Лишь констатируем, что весь этот цирк демонстрируется, как ни крути, гражданами Армении. То есть это сугубо внутриармянские разборки, уже приведшие, кстати, к мордобою. Согласно информации Radar Armenia, между группой, перекрывшей дорогу, и депутатом парламента от блока «Армения» Гарником Даниеляном произошел спор, в результате которого последний получил тяжкие телесные повреждения. Гарник в этом блюде, рассуждая иронично, выступил в качестве гарнира к действу, над которым остается лишь смеяться. А как иначе, если и формы протеста неизбежному были выбраны просто анекдотические?!
Как сообщают армянские СМИ, группа граждан провела в субботу акцию протеста у площади Свободы, перекрыв улицу Туманяна. «Они сдают землю, сигнальте», — сказал один из участников акции водителям проезжающих машин.
О, как! Сигналами из авто, по мнению этого протестующего, оказывается, можно было пресечь процесс, который запущен согласно протоколу, который подписали два вице-премьера — Шахин Мустафаев и Мгер Григорян. В нем, напомню, говорится, что на начальном этапе процесса делимитации стороны предварительно согласовали прохождение отдельных отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис (РА) – Баганыс Айрым (АР), Воскепар (РА) – Ашагы Аскипара (АР), Киранц (РА) – Хейрымлы (АР) и Беркабер (РА) – Гызылгаджилы (АР) с целью их приведения в соответствие с юридически обоснованной межреспубликанской границей, существовавшей в рамках Советского Союза на момент его распада. И вот всё это хотели обнулить, пресечь, требуя от водителей сигналить в знак протеста в Ереване и перекрывая дорогу? Ну, как говорится в таких случаях, «коль пошла такая пьянка, режь последний огурец» — можно теперь ждать и сходки армянских нудистов, которые также попытаются показать себя со всех сторон в рамках бесполезной попытки воспрепятствовать реализации армяно-азербайджанского протокола, который уже успели поддержать дипломаты, чиновники, политики из самых разных стран мира. Они все в разных словах и выражениях, но подчеркивают одну и ту же мысль: это позитивное развитие событий, достигнутое в результате прямых переговоров, является важным шагом на пути к подписанию окончательного мирного соглашения. Официальный Баку с такой оценкой событий согласен. Неспроста же МИД Азербайджана назвал случившееся «долгожданным историческим событием». А кто теперь всему этому, одобряемому в мире, пытается воспрепятствовать? Правильно, армянская церковь и политические противники Пашиняна из рядов реваншистов.
Впрочем, Баку не сильно интересует, кто именно в Армении мутит воду. Ведь есть в этой стране законная власть, которая обязана выполнять взятые на себя обязательства, подписанные ею официальные документы. Так в конечном итоге, уверен, и произойдет. И отправка на место провокации спецназа подтверждает это предположение. Иначе просто и быть не могло.
В целом, мы помним, чем заканчивались прежние армянские провокации, громкие обещания «умереть, но не сдавать Карабах». Авторы этих утверждений преспокойно покинули освобожденные Азербайджаном территории. Сейчас они проживают в Армении и стараются не напоминать о себе. Ровно такой же будет и судьба участников нынешнего саботажа. Остается только дождаться новости, подтверждающей разгон армянским спецназом группы провокаторов.