Քաղաքականություն  29 Ապրիլի 2024 - 14:10
Պետական հանձնաժողովը մամուլի համար հայտարարություններում բազմիցս նշել է, որ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ անհետ կորածների մասին հիմնական տեղեկատվությունը գտնվում է հայկական կողմում։ Որովհետև տարածքը օկուպացվել էր հայկական բանակի կողմից և 30 տարի գտնվում էր նրանց վերահսկողության տակ։
Այս մասին Сaliber.Az-ին տված հարցազրույցում ասել է՝ ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի քարտուղար, աշխատանքային խմբի ղեկավար Իսմայիլ Ախունդովը։
Նա նշել է, որ այն ժամանակ հայկական կողմը տվյալներ ուներ՝ մարտերի ընթացքում զոհված զինվորների, Ադրբեջանի բնակեցված տարածքների օկուպացիայի ժամանակ զոհված քաղացիական անձանց, ինչպես նաև խոշտանգումների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտման արդյունքում սպանվածների թաղման վայրերի մասին։
«Պետական հանձնաժողովը ևս մեկ անգամ հայտարարում է իր պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան կառույցների հետ՝ երկու կողմից անհետ կորածների որոնման ոլորտում՝ ճշտության, թափանցիկության պահպանմամբ և փոխվստահության մթնոլորտում։ Կարծում եմ, որ հաշվի առնելով այն, որ հիմնական տեղեկատվությունը գտնվում է հայկական կողմի մոտ, այս համագործակցությունը կարող է դրական ավանդ ներդնել՝ երկու կողմից էլ անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանման գործում»,- նշել է Ի.Ախունդովը։

ПОЛИТИКА  29 Апреля 2024 - 11:51
Государственная комиссия неоднократно отмечала в заявлениях для прессы, что основная информация о лицах, пропавших без вести в ходе первой Карабахской войны, находится у армянской стороны. Потому что территория была оккупирована армянской армией и 30 лет находилась под их контролем.
Об этом в интервью АПА сказал секретарь, руководитель рабочей группы Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Исмаил Ахундов.
Он отметил, что в тот период армянская сторона располагала данными о местах захоронения солдат, погибших во время боев, гражданских лиц, погибших при оккупации населенных пунктов Азербайджана, а также убитых в результате пыток в нарушение норм и принципов международного гуманитарного права.
«Государственная комиссия еще раз заявляет о готовности к сотрудничеству с соответствующими структурами Республики Армения в сфере поисков пропавших без вести лиц с обеих сторон, при соблюдении принципов точности, прозрачности и в атмосфере взаимного доверия. Считаю, что с учетом того, что основная информация находится у армянской стороны, это сотрудничество может внести положительный вклад в выяснение судьбы пропавших без вести с обеих сторон», - отметил И.Ахундов.