15 Մայիսի 2024 14:55
Անցած շաբաթ Ղազախստանում Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարների միջև կայացած երկօրյա (մայիսի 10-11) բանակցություններից հետո՝ հայկական կողմը շարունակում է լավատեսություն պահպանել խաղաղ կարգավորման առնչությամբ։ Այսպես, Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը, երեկ, Հարավային Կովկաս շրջագայության շրջանակներում այցով Երևանում գտնվող՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի և առևտրի նախարար Յան Բորգի հետ երեկվա մամուլի ասուլիսում Ադրբեջանի հետ՝ Ալմաթիում ԱԳՆ ղեկավարների մակարդակով բանակցություններն անվանել է կառուցողական։ «Գործընթացը շարունակվում է այն սկզբունքների հիման վրա, որոնց մասին մենք բազմիցս հայտարարել ենք»,- ասել է Միրզոյանը՝ նշելով, որ խաղաղ պայմանագիր ստորագրելով հնարավոր է վերջ տալ բազմամյա հակամարտությանը և տարածաշրջանում հաստատել ամուր և տեւական խաղաղություն։
Հիշեցնենք, որ հայկական կողմը առաջարկել է չսահմանափակվել խաղաղ պայմանագրի ստորագրմամբ և ապաշրջափակել նաև տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունները։ «Մենք կարող ենք առաջ շարժվել՝ ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունները տարածաշրջանում»,- ասել է Միրզոյանը՝ նշելով, որ Հայաստանը նպատակադրված է խաղաղության, խաղաղ պայմանագրի կնքման և կառուցողականորեն ներգրավված է բանակցային գործընթացում։
Խաղաղ կարգավորման շուրջ հայկական կողմի դրական հռետորաբանությունը միանշանակ ողջունվում է Ադրբեջանի կողմից և տեսականորեն ստեղծում է որոշակի նախադրյալներ՝ Երևանի կողմից իր, ավանդաբար կառուցողականությունից հեռու քաղաքականությունը վերանայելու համար։ Բանակցությունների արդյունքներով առնվազն պարզ է, որ կողմերը եկել են՝ խաղաղ պայմանագրի նախագծի և տարաձայնություններ ունեցող մնացած հարցերի շուրջ քննարկումները շարունակելու միասնական կարծիքի։ Սա, առաջինն է։
Երկրորդը, զգուշավոր լավատեսությամբ կարելի է ասել, որ Ալմաթիում կայացած բանակցություններն ամրապնդել են այն հույսը, որ Բաքուն և Երևանը կարող են խաղաղ պայմանագիր կնքել մինչև 2024 թվականի նոյեմբերը։ Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դեռ այս տարվա ապրիլին ասել էր այն մասին, որ միանգամայն իրատեսական է Հայաստանի հետ պայմանավորվել մինչև կլիմայի փոփոխության COP29 համաժողովը, որը կանցկացվի նոյեմբերին Բաքվում։ «Մինչև COP29-ը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համաձայնության հասնելը, ծայրահեղ դեպքում հիմնարար սկզբունքների շուրջ՝ թվում է բավականին իրատեսական»,- ապրիլի 23-ին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով ԱԴԱ համալսարանում կազմակերպված «COP29 և կանաչ տեսլականը Ադրբեջանի համար» թեմայով միջազգային ֆորումում։ Պետության ղեկավարը նշել է, որ հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնության գալը նույնպես դիտարկվում է, որպես տարբերակ։ Իսկ հետագայում կարող ենք ժամանակ ծախսել դրույթները մանրամասնելու վրա։ «Մինչ այդ ժամանակը համաձայնագրի նախագիծը կարող է նույնիսկ պատրաստ լինել։ Հաշմարում եմ, որ դրա համար երկու կողմերն էլ պետք է պարզապես սրտանց աշխատեն»,- նշել է Ալիևը։
Բաքվի առաջարկը դրական է ընդունվել Երևանի կողմից, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այդ կապակցությամբ Ադրբեջանի նախագահի կարծիքին իր համերաշխությունը հայտնել է մաիսի 7-ի մամուլի ասուլիսին։ «Ես համաձայն եմ մինչև նոյեմբեր խաղաղության պայմանագիր կնքելու գաղափարի հետ։ Դրա համար անհրաժեշտ է խաղաղ պայմանագրում ամրագրել բոլոր այն սկզբունքները, որոնք հանդիսանում են հրապարակային և համաձայնեցված են բանակցային հարթակներում։ Այդ սկզբունքները պետք է շարադրվեն և ստորագրվեն, ես համաձայն եմ այդ տրամաբանության հետ»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը՝ հույս հայտնելով, որ Ալմաթիում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների առաջիկա հանդիպմանը այդ առաջընթացը կգրանցվի։
Հարկ է նշել, որ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ Հայաստանի իշխանությունների բավականին խաղաղասեր հռետորաբանությունը ի հայտ է եկել ընթացիկ տարվա առաջին ամիսներին, այն բանից հետո, երբ փետրվարին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց այն մասին, որ Երևանը՝ խաղաղ պայմանագիր կնքելու քաղաքական կամք ունի։ «Ըստ էության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի ճարտարապետությունն ու սկզբունքները համաձայնեցված են, և անցյալ տարեվերջին մեզ թվում էր, որ մենք շատ մոտ ենք արդյունքային պայմանագրի տեքստի վերջնական համաձայնեցմանը», -այդ ժամանակ «The Telegraph»-ին տված հարցազրույցում ասել է Փաշինյանը։
Հիմա, երբ Բաքուն և Երևանը մտադիր են երկխոսությունը շարունակել անմիջականորեն, առանց որևէ միջնորդի, կա նրա փոքր հավանականություն, որ համապարփակ խաղաղ պայմանագիրը կարող է ստորագրվել Ղազախստանի բանակցային հարթակում։ Նման քայլը միանգամայն տրամաբանական է թվում, քանի որ հենց Ալմաթիում է 1991 թվականի դեկտեմբերին ստորագրվել Ալմաթիի հռչակագիրը, որի համաձայն են Բաքուն և Երևանը որոշել անցկացնել սահմանի սահմանազատում։ Մինչև նոյեմբեր մի քանի ամիս է մնացել, իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանը այնքան էլ շատ մտածելու ժամանակ չունի։
Caliber.Az-ին մեկնաբանելով Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հավանականությունը՝ Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոննիկովը հայտարարել է, որ Ղազախստանում բանակցությունները ցույց են տվել, որ այժմ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը տրամադրված են երկխոսությունը շարունակելուն, և սա է գլխավոր դրական արդյունքը։
«Իմ կարծիքով, Ալմաթիում Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպմանը լուրջ բեկում չի եղել, բայց այն հույսը, որ մինչև տարեվերջ կարող է ձեռք բերվել համաձայնություն՝ դեռ մնում է։ Չնայած առաջին անգամը չէ, որ նշվում են Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հնարավոր ժամկետները։ Այս հարցը բարդանում է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակով։ Կարևորն այն է, որ հանդիպումը անցել է առանց որևէ մեկի կողմից մոդերատորության և անկախ հարթակում, ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից այս գործընթացին ներգրավվելու փորձեր չեն եղել, և սա է հիմնական հաջողությունը։ Եթե նման ձևաչափը առաջիկայում ևս ամրապնդվի, ապա այն կկարողանա խթանել պայմանավորվածությունների կնքման և խաղաղ պայմանագրի ստորագրման գաղափարը»,- ասել է Դ. Սոլոննիկովը։

После состоявшихся на минувшей неделе двухдневных переговоров (10–11 мая) между главами МИД Азербайджана и Армении в Казахстане армянская сторона продолжает сохранять оптимизм относительно мирного урегулирования. Так, глава армянского МИД Арарат Мирзоян на вчерашней совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных и европейских дел и торговли Республики Мальта Яном Боргом, который находился с визитом в Ереване в рамках своего турне по Южному Кавказу, назвал переговоры с Азербайджаном на уровне глав МИД в Алматы конструктивными. «Процесс продолжается на основе тех принципов, о которых мы не раз заявляли», — сказал Мирзоян, отметив, что, подписав мирный договор, можно положить конец многолетнему конфликту и установить прочный и длительный мир в регионе.
Напомним, что армянская сторона предложила не ограничиваться подписанием мирного договора и разблокировать также все транспортные коммуникации в регионе. «Мы можем пойти дальше — разблокировать все транспортные коммуникации в регионе», — сказал Мирзоян, отметив, что Армения нацелена на мир, на заключение мирного договора и конструктивно вовлечена в переговорный процесс.
Позитивная риторика армянской стороны вокруг мирного урегулирования однозначно приветствуется Азербайджаном и теоретически создает определенные предпосылки относительно пересмотра Ереваном своей традиционно далекой от конструктивизма политики. По крайней мере, по итогам проведенных переговоров ясно, что стороны пришли к единому мнению продолжить обсуждение проекта мирного соглашения и договариваться по оставшимся вопросам, по которым имеются разногласия. Это, во-первых.
Во-вторых, с осторожным оптимизмом можно сказать, что переговоры в Алматы закрепили надежду на то, что Баку и Ереван могут подписать мирное соглашение до ноября 2024 года. Напомним, президент Азербайджана Ильхам Алиев еще в апреле текущего года говорил о том, что вполне реалистично договориться с Арменией до конференции по изменению климата COP29, которая пройдет в Баку в ноябре. «Достижение соглашения между Азербайджаном и Арменией до COP29, по крайней мере по базовым принципам, кажется вполне реалистичным», — заявил президент Ильхам Алиев 23 апреля, выступая на международном форуме на тему «COP29 и Зеленое видение для Азербайджана», организованном в Университете АДА. Глава государства отметил, что достижение соглашения по базовым принципам также рассматривается как вариант. А в дальнейшем можно потратить время на детализацию положений. «К тому времени проект соглашения даже может быть готов. Считаю, что для этого обе стороны должны просто работать от души», — отметил Алиев.
Предложение Баку было положительно воспринято в Ереване, премьер-министр Армении Никол Пашинян в этой связи высказал солидарность с мнением президента Азербайджана на пресс-конференции 7 мая. «Я согласен с идеей заключения мирного договора до ноября. Для этого нужно закрепить в мирном договоре все те принципы, которые являются публичными и согласованы на переговорных площадках. Эти принципы должны быть изложены и подписаны, я согласен с этой логикой», — сказал армянский премьер, выразив надежду на то, что на предстоящей встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Алматы этот прогресс будет зафиксирован.
Следует отметить, что достаточно миролюбивая риторика армянских властей вокруг урегулирования отношений появилась с первых месяцев текущего года, после того как в феврале Никол Пашинян заявил о том, что Ереван имеет политическую волю подписать мирный договор. «По сути, архитектура и принципы мирного договора между Арменией и Азербайджаном согласованы, и в конце прошлого года нам казалось, что мы были очень близки к окончательному согласованию текста итогового договора», — сказал тогда Пашинян в интервью The Telegraph.
Теперь когда Баку и Ереван намерены продолжить диалог напрямую, без каких-либо посредников, есть небольшая вероятность того, что всеобъемлющее соглашение о мире может быть подписано на переговорной площадке Казахстана. Такой шаг представляется вполне логичным, поскольку именно в Алматы в декабре 1991 года была подписана Алматинская декларация, в соответствии с которой Баку и Ереван решили проводить делимитацию границы. До ноября остается всего несколько месяцев, а это значит, что времени для раздумий у Армении не так много.
Комментируя Caliber.Az вероятность подписания мирного договора между Баку и Ереваном, директор российского Института современного государственного развития Дмитрий Солонников заявил, что переговоры в Казахстане показали, что сейчас и Азербайджан, и Армения настроены на продолжение диалога, и это главный положительный результат.
«По моему мнению, серьезного прорыва на встрече глав МИД АР и РА в Алматы не произошло, но надежда, что к концу года может быть достигнуто соглашение, пока есть. Хотя не впервые называются даты возможного подписания мирного договора между Баку и Ереваном. Данный вопрос осложняется из-за внутриполитической ситуации в Армении. Важно то, что встреча прошла без модераторства чьей-либо стороны и на независимой площадке, не было попыток со стороны США и ЕС включиться в этот процесс, и это основной успех. Если такой формат будет закреплен и впредь, то это сможет продвинуть идею заключения договоренностей и подписания соглашения о мире», — сказал Д. Солонников.