Քաղաքականություն  01 Մայիսի 2024 - 11:40
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միջպետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Ինչպես հաղորդում է APA-ն, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատումը՝ պետական ինքնիշխանության հարգման, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության ճանաչման, հակասությունների խաղաղ կարգավորման, ուժի կիրառումից կամ սպառնալիքից հրաժարվելու հիման վրա անհրաժեշտ պայման է հանդիսանում՝ երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանում կայունությունն ու անվտանգությունը ապահովելու համար:
Ռուսաստանի ագրեսիվ քաղաքականության և Բալթյան երկրների, Սևծովյան տարածաշրջանի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի նկատմամբ Ռուսաստանի մշտական սպառնալիքների համատեքստում՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման շուրջ համաձայնության հասնելը հանդիսանում է՝ կայունության լրացուցիչ և կարևոր գործոն։ Մենք հույս ունենք, որ կողմերի կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունները գործնականում հաջողությամբ կկիրառվեն։ Ուկրաինան շահագրգռված է Հարավային Կովկասում խաղաղությամբ և կայունությամբ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

ПОЛИТИКА  01 Мая 2024 - 00:32
Министерство иностранных дел Украины приветствует достигнутые договоренности между Азербайджаном и Арменией о делимитации межгосударственной границы на основании Алма-Атинской декларации 1991 года.
Как сообщает АПА, об этом говорится в заявлении МИД Украины о делимитации границы между Азербайджаном и Арменией.
«Делимитация границы между Азербайджаном и Арменией на основе уважения к государственному суверенитету, признания территориальной целостности и нерушимости границ, мирного урегулирования противоречий, отказа от использования или угрозы силой является необходимым условием нормализации отношений между странами и обеспечения стабильности и безопасности в регионе.
В условиях агрессивной политики России и постоянных российских угроз странам Балтии, Черноморского региона, Южного Кавказа и Центральной Азии, достижение договоренности о делимитации межгосударственной границы между Азербайджаном и Арменией является дополнительным и важным фактором стабильности. Надеемся на успешную практическую реализацию достигнутых сторонами договоренностей. Украина заинтересована в мире и стабильности на Южном Кавказе», - сказано в заявлении.