20 Մայիսի 2024 15:51
Ֆրանսիացի մեծ դրամատուրգ և հրապարակախոս Պիեռ-Օգուստեն Կարոն դը Բոմարշեն, եթե նա ապրեր մեր օրերում, հավանաբար երգիծանքի և հեգնանքի սրով կխոցեր իր երկրի շատ ժամանակակից քաղաքական գործիչներին: Որովհետև նրանք զարմանալի հաճախականությամբ՝ ֆելիետոններում, կատակերգություններում, երգիծական պատմություններում զարմանալիորեն հավերժանալու տհաճ առիթներ են առաջացնում։ Այս անգամ նման բնույթի հայտագիր է թողել՝ Ֆրանսիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ հանդիսացող Անն Լորանս Պետելը։ Այս տիկինը որոշել է նամակ գրել Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Ատալին, ով, անմիջապես նշեմ, հանդիսանում է նրա կուսակից։ Այո, այս տիկինն ու այս պարոնը «Վերածնունդ» կուսակցության անդամներ են, որի հիմնադիրն է հանդիսանում Ֆրանսիայի գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Այդ նամակը իր բովանդակությամբ այնքան անհեթեթ է, որ իմաստ ունի ընթերցողներին ծանոթացնել՝ մանիպուլյացիաների, ստի և ամեն ինչ հիվանդ գլխից առողջին տեղափոխելու այս նմուշի որոշ դրվագների հետ:
Բայց նախ նշեմ, որ տիկին Պետելը, ելնելով իր զբաղեցրած պաշտոնից, ավելի ճիշտ կլիներ ուշադրություն դարձներ այն ամենի վրա, ինչ հիմա կատարվում է Հայաստանում։ Չէ որ գրեթե արդեն մեկ ամիս է, ինչ հայկական ծագումով ֆրանսիացի լրագրող Լեո Նիկոլյանը հացադուլ է անում «Զվարթնոց» օդանավակայանի չեզոք գոտում։ Բայց նման «մանրուքը» չի մտահոգում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահին։ Նա զբաղված է Նոր Կալեդոնիայի իրադարձություններում «ադրբեջանական հետքի» որոնմամբ։
Արդյունքում բանը հասել է նրան, որ տիկին Պետելը, խոսելով մեր երկրի մասին, պնդում է. «Ներկա ժամանակ փորձում է խաթարել Ֆրանսիայի Հանրապետության միասնությունը՝ աջակցելով անջատողական նկրտումներին մայրաքաղաքում և մի շարք անդրծովյան տարածքներում»։ Ինչպի՞սին բնույթով է դա հետաքրքիր: Այս տիկնոջ պնդումների համաձայն՝ Բաքվի ֆրանսիական գաղութատիրության դեմ պայքարի հարցերով նախաձեռնող խմբի միջոցով։ Տիկին Պետելը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում կազմակերպվել է՝ Կալեդոնիայի, Մարտինիկի և Պոլինեզիայի անկախության կողմնակիցների մասնակցությամբ կլոր սեղան։
Այո, այս ամենը եղել է։ Ընդ որում բացահայտ։ Իսկ գիտե՞ք ինչու։ Որովհետեւ այն փաստը, որ XXI դարում Ֆրանսիան գաղութներ ունի, հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին։ Իսկ Ադրբեջանը միշտ հանդես է եկել միջազգային իրավունքի նորմերի պահպանման օգտին: Համապատասխանաբար, Բաքվի նախաձեռնող խումբն իրականացնում է այն նորմատիվներն ու դրույթները, որոնք հիմնովին ամրագրված են ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ։ Տարօրինակ է, որ տիկին Պետելը տեղյակ չէ ակնհայտից։
Նա, ըստ երևույթին, տեղյակ չէ նաև Բոմարշեի հայտնի ասացվածքից. «Խարդավանքը վաղ թե ուշ կործանում է նրան, ով այն սկսել է»: Այո, հատկապես մակրոնական Ֆրանսիան է, որ հեռանալով հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում քիչ թե շատ, բայց այնուամենայնիվ արդարության քաղաքականությունից, բացահայտ գրավել է Երևանի կողմը։ Այդ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնն էր, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում փորձեց խանգարել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը։ Այդ Ֆրանսիայի Սենատն էր, որ «արցախ» կոչվող աշխարհահայության նախագծի «անկախությունը» ճանաչող բանաձեւ ընդունեց։ Այդ մի շարք ֆրանսիական քաղաքներն են, որ եղբայրացման պայմանագրեր են կնքել Ադրբեջանի այն ժամանակ օկուպացված տարածքների հետ։ Այդ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուներն էին հյուր գալիս ղարաբաղյան խունտայի առաջնորդներին։ Այս ամենը աջակցություն է անջատողականությանը։ Եվ դրանով զբաղվում էր Ֆրանսիան, այլ ոչ թե Ադրբեջանը։
Ընդ որում ինքնին տիկին Պետելն է դա ապացուցում։ Նա Ֆրանսիայի վարչապետին ուղղված նամակում վրդովված է նրանից, որ «Անցյալ տարվա ապրիլի 24-ին Ադրբեջանը Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետարանից պահանջել է հեռացնել Ղարաբաղի դրոշը քաղաքապետարանի շենքի ճակատից՝ խոսքը այն տարածքների մասին է, որի բնակչությունը արտաքսվել է 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակման հետևանքով»։ Ինքնաբացահայտման առավել բաց սեանս դժվար է պատկերացնել: Չէ որ ֆրանսիացի քաղաքական գործիչը բացահայտ խոստովանում է, որ աջակցում է հայկական անջատողականությանը։
Նրան, հավանաբար, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբից ոչ ոք չի հայտնել, որ ոչ մի «Լեռնային Ղարաբաղի դրոշ» չի եղել և չի կարող լինել: Ինչպես չկա ինքնին «Լեռնային Ղարաբաղը»։ Կա Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան։ Եվ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, ներառյալ Ղարաբաղը և անկլավները ճանաչելու մասին։ Առավել ևս, արդեն ամենուր ընթանում է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացը։ Բաքվում և Երևանում հայտարարում են այն մասին, որ մինչև այս տարվա նոյեմբերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրման մեծ հավանականություն կա։
Այս ֆոնին տիկին Պետելի ելույթները հատկապես ծիծաղելի են հնչում։ Ըստ էության, մեր առջև ունենք տիկնոջ սոսկալի անիրազեկության օրինակ նույնիսկ այն հարցում, որին ինքը փորձում է տիրապետել։ Մինչդեռ, անիրազեկություն կամ նրա կատարմամբ ցինիկ կեղծիք մենք այլ բանում էլ ենք տեսնում: Նա լռում է այն մասին, որ Նոր Կալեդոնիայում հուզումների իսկական պատճառը եղել են փոփոխությունները օրենսդրության մեջ, որոնք վերջին 10 տարիներին Նոր Կալեդոնիայում բնակվող Ֆրանսիայի քաղաքացիներին տեղական օրենսդրական ընտրություններում քվեարկելու իրավունք են տալիս։ Արդյունքում նկատելիորեն կաճի ֆրանսիացի ընտրողների մասնաբաժինը, որոնք զբաղվում են, օրինակ, հազվագյուտ հողային մետաղների մշակմամբ, որոնցով հարուստ է Նոր Կալեդոնիան (այստեղ է գտնվում նիկելի համաշխարհային պաշարների մինչև մեկ քառորդը, կա կոբալտ, քրոմ, երկաթ, մանգան, ոսկի, կապար և այլն): Այսպիսով, Փարիզը նվազեցնում է բնիկ ժողովրդի՝ կանակների քաղաքական ազդեցությունը, իսկ նրանք այժմ առանց այդ էլ արդեն մի փոքր պակաս են ընդհանուր բնակչության կեսից: Սա և կա բնիկ բնակչության իրավունքների խախտում։
Մաիանգամայն ակնհայտ է, որ խոսքը ֆրանսիական խոշոր ընկերությունների, անդրազգային կառույցների շահերի պաշտպանության մասին է, որոնք զբաղվում են բնական պաշարների արդյունահանմամբ, շարունակում են իրենց զավթողագործությունը և փորձում են վերահսկողության տակ պահել ռեսուրսային բազա ունեցող տարածքները։ Ահա թե ում շահերի համար են պայքարում Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը և նրա կուսակիցները՝ ներառյալ վարչապետ Աթալը և տիկին Պետելը: Ընդ որում Ֆրանսիան արդեն զորքեր է ուղարկել Նոր Կալեդոնիա, որը գտնվում է Փարիզից ավելի քան մեկուկես հազար կիլոմետր հեռավորության վրա։ Եվ այս տիկինն ու պարոնը լկտիություն ունեցա՞ն Ադրբեջանին մեղադրել նրանում, որ նա ՄԱԿ-ի կանոնադրության շրջանակներում վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունը։ Համաձայնվեք, որ այս ամենը ոչ միայն ծիծաղելի, ցինիկ, կեղծարար է, այլ նաեւ ծիծաղելի։ Բացի հեգնական ծաղրից, ոչ մի բանին արժանի չէ տիկին Պետելի՝ իր երկրի վարչապետին ուղղված նամակի ձևով արտահայտված հիստերիան։ Եվ Բոմարշեն, վստահ եմ, կհավերժացներ ֆրանսիական այս խայտառակ քաղաքական կատակերգության բոլոր հերոսներին։ Որովհետև նա կոչ էր անում ծիծաղել նման բնույթի իրավիճակների վրա, որպեսզի չլացեն:
Հյուր սյունակագիրների կողմից արտահայտած տեսակետներն ու կարծիքները կարող են տարբերվել խմբագրության դիրքորոշումից և միշտ չէ, որ արտացոլում են նրա տեսակետները:

Великий французский драматург и публицист Пьер-Огюстен Карон де Бомарше, живи он в наши дни, наверняка бы уколол шпагой сатиры и иронии очень многих современных политиков из своей страны. Потому что напрашиваются они на увековечивание в фельетонах, комедиях, сатирических рассказах с поразительной частотой. На сей раз такого рода заявку оставила Анн-Лоранс Петель, являющаяся председателем межпарламентской группы дружбы Франция — Армения. Эта мадам решила написать письмо премьер-министру Франции Габриэлю Атталю, который, замечу сразу, является ее однопартийцем. Да, эта мадам и этот месье входят в партию «Возрождение», основателем которой является действующий президент Франции Эммануэль Макрон. Письмо это настолько нелепо по содержанию, что имеет смысл ознакомить читателей с некоторыми фрагментами этого образца манипуляций, лжи и попыток свалить все с больной головы на здоровую.
Но прежде замечу, что мадам Петель, исходя из занимаемой ею должности, правильнее было бы обратить взор на происходящее ныне в Армении. Ведь почти уже месяц, как французский журналист армянского происхождения Лео Николян проводит голодовку в нейтральной зоне аэропорта «Звартноц». Но такая «мелочь» не волнует председателя группы дружбы Франция — Армения. Она занята поиском «азербайджанского следа» в событиях в Новой Каледонии.
В итоге дошло до того, что мадам Петель, говоря о нашей стране, утверждает: «В настоящее время пытается подорвать единство Французской Республики, поддерживая сепаратистские стремления в метрополии и нескольких заморских территориях». Каким это, интересно, образом? Согласно утверждению этой дамы, через создание Бакинской инициативной группы по борьбе с французским колониализмом. Мадам Петель вспомнила, что в столице Азербайджана был организован круглый стол с участием сторонников независимости Каледонии, Мартиники и Полинезии.
Да, всё это было. Причем открыто. А знаете почему? Потому что тот факт, что в XXI веке Франция имеет колонии, противоречит нормам международного права. А Азербайджан всегда выступал за соблюдение норм международного права. Соответственно, Бакинская инициативная группа реализует те нормативы и положения, которые заложены базисно в Уставе ООН. Странно, что мадам Петель не в курсе очевидного.
Она, судя по всему, не в курсе и известного изречения Бомарше: «Интрига рано или поздно губит того, кто её начал». Да, именно макроновская Франция, отойдя от политики большей или меньшей, но все же справедливости в армяно-азербайджанском конфликте, открыто заняла сторону Еревана. Это президент Франции Макрон пытался помешать восстановлению территориальной целостности Азербайджана в ходе 44-дневной войны. Это Сенат Франции принял резолюцию о признании «независимости» проекта мирового армянства под названием «арцах». Это целый ряд французских городов заключал договора о побратимстве с оккупированными тогда территориями Азербайджана. Это кандидаты в президенты Франции пробирались в гости к лидерам карабахской хунты. Всё это и есть поддержка сепаратизма. И занималась этим Франция, а не Азербайджан.
Причем сама мадам Петель и доказывает это! Она в письме на имя премьер-министра Франции возмущается тем, что «24 апреля прошлого года Азербайджан потребовал от мэрии города Бург-ле-Валанс снять флаг Карабаха с фасада здания мэрии — речь идет о территории, население которой было изгнано в сентябре 2023 года в результате нападения вооруженных сил Азербайджана». Более открытого сеанса саморазоблачения и представить себе сложно! Ведь французский политик открыто признается в том, что поддерживает армянский сепаратизм.
Ей, наверное, никто из группы дружбы «Франция — Армения» не сообщил, что никакого «флага Нагорного Карабаха» нет и быть не может. Как нет и самого «Нагорного Карабаха». Есть Карабахский регион Азербайджана. И премьер-министр Армении Никол Пашинян неоднократно заявлял о признании территориальной целостности Азербайджана, включая Карабах и анклавы. Более того, уже вовсю идет процесс делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы. В Баку и Ереване заявляют о том, что есть большая вероятность подписания мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией до ноября этого года.
На этом фоне речи мадам Петель звучат особо забавно. По сути, перед нами пример жуткой некомпетентности дамы даже в вопросе, который она сама пытается оседлать. Впрочем, некомпетентность или циничную ложь в ее исполнении мы видим и в другом. Она умалчивает о том, что настоящей причиной волнений в Новой Каледонии стали поправки в законодательство, которые дают право гражданам Франции, проживающим в Новой Каледонии в течение 10 последних лет, голосовать на выборах в местный законодательный орган. В итоге заметно увеличится доля избирателей-французов, занятых, к примеру, в сфере разработки редкоземельных металлов, коими богата Новая Каледония (здесь находится до четверти запасов никеля в мире, есть кобальт, хром, железо, марганец, золото, свинец и пр.). Таким образом, Париж уменьшает политическое влияние коренных жителей — канаков, а их сейчас и без того уже чуть меньше половины от числа всего населения. Это и есть нарушение прав коренного населения!
Совершенно очевидно, что речь идет о защите интересов крупных французских компаний, транснациональных структур, которые занимаются добычей природных ресурсов, продолжают свою экспансию и пытаются удержать под контролем территории, имеющие ресурсные базы. Вот за чьи интересы борются президент Франции Макрон и его однопартийцы, включая премьер-министра Атталя и мадам Петель. Причем Франция уже направила войска в Новую Каледонию, которая находится на расстоянии в более чем 16 тысяч километров от Парижа. И эти мадам и месье имели наглость обвинять Азербайджан в том, что он восстанавливал свою территориальную целостность в рамках Устава ООН?! Согласитесь, что это всё было не просто нелепо, цинично, лживо, но и смешно. Ничего, кроме иронической насмешки, не достойна и истерика мадам Петель, выраженная в форме письма премьер-министру своей страны. И Бомарше, уверен, обессмертил всех героев этой постыдной французской политической комедии. Потому что он призывал смеяться над такого рода ситуациями, чтобы не заплакать.