20 Մայիսի 2024 11:17
Նամակում Իլհամ Ալիևը ցավակցություն է հայտնել Իրանի նախագահ Սեյեդ Իբրահիմ Ռաիսիի և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամների մահվան կապակցությամբ։
Նամակում ասվում է. «Ձերդ գերազանցություն, հարգելի այաթոլլա Խամենեի, խորապես ցնցված ենք եղբայրական և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը և նրա ժողովրդին պատուհասած ծանր կորստի՝ ուղղաթիռի կործանման հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Իբրահիմ Ռաիսիի, ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանի և այլ ուղեկցող անձանց ողբերգական մահվան լուրից։
Ի դեմս նախագահ Սեյեդ Իբրահիմ Ռաիսիի, Իրանի ժողովուրդը կորցրել է ականավոր պետական գործչի, ով ողջ կյանքում անձնուրաց և հավատարմորեն ծառայել է իր երկրին։ Նրա պայծառ հիշատակը միշտ կապրի մեր սրտերում։
Այս սգո օրը ցանկանում եմ, որ Ամենակարողը համբերություն տա Իրանի բարեկամ և եղբայրական ժողովրդին: Կիսելով Ձեր վիշտը, անձամբ իմ և Ադրբեջանի ժողովրդի անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ձեզ, զոհվածների ընտանիքներին և մերձավորներին, Ձեր ողջ ժողովրդին:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил письмо верховному лидеру Ирана аятолле Сеиду Али Хаменеи.
В письме Ильхам Алиев выразил соболезнования в связи с гибелью президента Ирана Сеида Эбрахима Раиси и сопровождавшей его делегации.
В письме говорится: «Ваше преосвященство, уважаемый аятолла Хаменеи,
Глубоко потрясены тяжелой утратой, которая постигла братскую и дружественную Исламскую Республику Иран и ее народ, – известием о трагической гибели Президента Исламской Республики Иран Сеида Эбрахима Раиси, министра иностранных дел Хосейна Амира Абдоллахияна и других сопровождавших лиц в результате крушения вертолета.
В лице президента Сеида Эбрахима Раиси народ Ирана потерял выдающегося государственного деятеля, который всю жизнь самоотверженно и преданно служил своей стране. Светлая память о нем всегда будет жить в наших сердцах.
В этот скорбный день желаю, чтобы Всевышний ниспослал терпения дружественному и братскому народу Ирана, разделяя Ваше горе, от себя лично и от имени народа Азербайджана выражаю глубокие соболезнования Вам, семьям и близким погибших, всему Вашему народу.