Տնտեսություն  01 Մայիսի 2024 - 18:56
Ադրբեջանը կանաչ անցման հիմնական մասնակիցներից է, որը ներկայումս ճանաչվում է որպես համաշխարհային առաջնահերթություն։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար, COP29-ի նախագահ Մուխտար Բաբաևը «Կայուն ճանապարհ դեպի կանաչ ապագա. համատեղ գործունեություն COP29-ի ընթացքում և դրանից հետո» խորագրով նիստում, որը կազմակերպվել է Բաքվում «Սերունդների երկխոսությունը հանուն խաղաղության և գլոբալ անվտանգության» թեմայով Միջմշակութային երկխոսության VI համաշխարհային ֆորումի շրջանակներում:
«Այսօր անցումը տնտեսապես կայուն, մաքուր և առողջ ապագայի ամենահրատապ մարտահրավերներից մեկն է: Սա նաև մեծ պատասխանատվություն է, որը մենք կրում ենք որպես հասարակություն։ Հաշվի առնելով շրջակա միջավայրի աղտոտվածության աճը, բնական ռեսուրսների նվազումը և ամբողջ աշխարհում աճող պահանջարկը, կանաչ տնտեսության անցումը մեծ նշանակություն ունի»,- ասել է նա:
Ալիև. COP29-ի շրջանակներում համաշխարհային կրոնական առաջնորդների գագաթնաժողովը կհաստատի համերաշխության կարևորությունը՝ կլիմայի փոփոխության խնդիրների լուծման գործում

Азербайджан является одним из основных участников зеленого перехода, признанным мировым приоритетом в настоящее время.
Как сообщает Report, об этом министр экологии и природных ресурсов Азербайджана, президент COP29 Мухтар Бабаев заявил на заседании «Устойчивый путь к зеленому будущему: совместная деятельность во время и после COP29», проходящем в рамках VI Всемирного форума межкультурного диалога на тему «Диалог поколений во имя мира и глобальной безопасности» в Баку.
«Сегодня переход к экономически устойчивому, чистому и здоровому будущему является одним из самых актуальных вызовов. Это также большая ответственность, которая стоит перед нами как обществом. Учитывая растущее загрязнение окружающей среды, сокращение природных ресурсов и растущий спрос во всем мире имеет большое значение переход на зеленую экономику», - сказал он.
По его словам, в экономике Азербайджана большое значение имеет сельскохозяйственный сектор, который больше всего и страдает от климатических изменений.