17 Մայիսի 2024 20:31
Բելառուսը Ղարաբաղում 420 ընտանիքի համար ավան կկառուցի: Այս մասին հայտարարել է ճարտարապետության և շինարարության նախարար Ռուսլան Պարխամովիչը։
Ինչպես հաղորդում է BelTA-ն, նրա խոսքով, նախատեսվում է նախագիծ մշակել կոնկրետ բնակավայրի համար։ Դա կլինի գյուղատնտեսական ավանի պես մի բան։ Աշխատանքները կիրականացվեն գյուղատնտեսության և պարենի նախարարության հետ համատեղ, քանի որ նախատեսվում է կառուցել ոչ միայն բնակարանային, այլև արտադրական օբյեկտներ։ Այնուհետև հայեցակարգը կներկայացվի ադրբեջանական կողմին։
Դրա հաստատումից հետո բելառուսական կողմը նախատեսում է սկսել շինարարությունը և կառուցել բնակարաններ, այլ օբյեկտներ, ինչպես նաև ամբողջ ենթակառուցվածքը։

Беларусь построит в Карабахе населенный пункт на 420 семей. Об этом сообщил министр архитектуры и строительства Руслан Пархамович.
Как передает БЕЛТА, по его словам, планируется разработать проект конкретного населенного пункта. Это будет что-то вроде агрогородка. Работа будет вестись совместно с Минсельхозпродом, так как предполагается возвести не только жилье, но и производственные объекты. Затем концепция будет представлена азербайджанской стороне.
После ее одобрения беларусская сторона планирует приступить к стройке и возвести жилье, другие объекты, а также всю инфраструктуру.