Հրապարակվել է Ֆարրուխի բարձունքում անհայտ կորած ադրբեջանցի զինվորականների ցուցակը
Գերիների, անհայտ կորած և պատանդված քաղաքացիների գործերով պետական հանձնաժողովը մեկնաբանել է Ֆարրուխ գյուղում մարդկային մնացորդների հայտնաբերումը։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Պետականհանձնաժողովին,
Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակից հետո Ադրբեջանի Հանրապետության ազատագրված տարածքներում շարունակվում են աշխատանքները՝ պարզելու համար անհայտ կորած ադրբեջանցիների աճյունների հուղարկավորության վայրերը, որոնք անհայտ կորել են Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ընթացքում:
Այս ուղղությամբ իրականացվող հերթական աշխատանքների ընթացքում 2022 թվականի մարտի 28-ին Խոջալուի շրջանի Ֆարուխ բարձունքում հայտնաբերվել են մի քանի անհայտ անձանց դիակների մնացորդներ։
Հաշվի առնելով Ֆարրուխի բլրում և շրջակայքում զանգվածային թաղման վայրերի առկայության հնարավորությունը, նախատեսվում է այդ տարածքում իրականացնել որոնողափրկարարական աշխատանքներ և արտաշիրիմում: Առաջիկա ժամանակահատվածում հանրությանը կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկություններ։
Պետական հանձնաժողովը հրապարակել է նաև Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի ժամանակ Ֆարրուխի բարձունքում անհայտ կորած ադրբեջանցի զինծառայողների ցուցակը։
Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ Ֆարրուխի բարձունքում անհայտ կորած ադրբեջանցի զինծառայողների ցուցակին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով.

Обнародован список азербайджанских военных, пропавших без вести на высоте Фаррух
Государственная комиссия по делам пленных, пропавших без вести и взятых в заложники граждан прокомментировала обнаружение человеческих останков в селе Фаррух.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Госкомиссию, после победы, одержанной в Отечественной войне, на освобожденных территориях Азербайджанской Республики продолжаются работы по определению мест захоронения и эксгумации останков наших граждан, пропавших без вести в Первой Карабахской войне. В ходе очередных мероприятий, проведенных в этом направлении, 28 марта 2022 года на высоте Фаррух на территории Ходжалинского района были обнаружены останки неизвестных тел, принадлежащих нескольким людям.
Учитывая возможность наличия мест массовых захоронений на высоте Фаррух и вокруг нее, планируется проведение поисково-спасательных и соответствующих эксгумационных работ в этом районе. Общественности будет предоставлена дополнительная информация по этому вопросу.
Госкомиссия также обнародовала список азербайджанских военнослужащих, пропавших без вести на высоте Фаррух во время Первой Карабахской войны.
Со списком азербайджанских военнослужащих, пропавших без вести на высоте Фаррух в годы первой Карабахской войны, можно ознакомиться здесь.