14 Մայիսի 2024 09:39
Սարաևոյում լույս է տեսել՝ «Շուշան՝ Ղարաբաղի մարգարիտ» գիրքը, որը հրատարակվել է Ադրբեջանի պետական թարգմանչական կենտրոնի կողմից՝ 2022 թվականը երկրում «Շուշա քաղաքի տարի» հռչակելուն նվիրված նախագծի շրջանակներում։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են թարգմանչական կենտրոնում, գիրքը պատմում է՝ Շուշա քաղաքի պատմության և հնագույն մշակույթի մասին, որը ժամանակին եղել է Ղարաբաղի Խանության մայրաքաղաքն ու պաշտպանական ամրոցը, կրոնական և ճարտարապետական հուշարձանների, արտաքին առևտրային կապերի, քաղաքի բնիկների՝ ադրբեջանական և համաշխարհային մշակույթի ականավոր գործիչների կյանքի ու ստեղծագործության մասին։
Գիրք-ալբոմը, որն ընդգրկում է այնպիսի բաժիններ, ինչպիսիք են՝ «Շուշան՝ Ղարաբաղի խանության մայրաքաղաք», «Շուշա քաղաքի կառուցումը», «Շուշա քաղաքի զինանշանը և զինանշանի վրա պատկերված հայտնի ղարաբաղյան նժույգները», «Շուշա քաղաքի բնությունը, լանդշաֆտները և կլիման», «Շուշա քաղաքի բնակչությունը և թաղամասերը», «Շուշա քաղաքի կրոնական հուշարձանները», «Շուշան՝ արհեստների և առևտրի կենտրոն», «Շուշան՝ կրթության, մշակույթի և արվեստի տաճար», «Հեյդար Ալիևը և Շուշան», «Շուշա, մենք վերադարձանք» և «Վերականգնված Շուշան», հրատարակվել է՝ Բոսնիա և Հերցեգովինայի Yesari Qrup հրատարակչության կողմից։

КУЛЬТУРА  13 Мая 2024 - 20:08
В Сараево издана книга «Шуша – жемчужина Карабаха», выпущенная Государственным центром перевода Азербайджана в рамках проекта, посвященного объявлению 2022 года в стране «Годом города Шуша».
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Центре перевода, книга рассказывает об истории и древней культуре города Шуша, бывшего когда-то столицей и оборонительной крепостью Карабахского ханства, памятниках религии и архитектуры, внешнеторговых связях, жизни и творчестве уроженцев города – выдающихся деятелей азербайджанской и мировой культуры.
Книга-альбом, в которую вошли такие разделы, как «Шуша – столица Карабахского ханства», «Строительство города Шуша», «Герб города Шуша и изображенные на гербе известные карабахские скакуны», «Природа, пейзажи и климат города Шуша», «Население и кварталы города Шуша», «Религиозные памятники города Шуша», «Шуша – центр ремесел и торговли», «Шуша – храм просвещения, культуры и искусства», «Гейдар Алиев и Шуша», «Шуша, мы вернулись!» и «Обновленная Шуша», выпущен издательством Боснии и Герцеговины Yesari Qrup.
Проектный руководитель проекта – народный писатель Афаг Масуд, автор перевода на боснийский язык – известный переводчик Адмира Джосович.