Աղդամում կկառուցվի հայտնի բանաստեղծ Գասիմ-բեկ Զաքիրի տուն-թանգարանը
Աղդամում կկառուցվի 19-րդ դարի ադրբեջանական գրականության ռեալիզմի նշանավոր ներկայացուցիչներից մեկի՝ Գասիմ-բեյ Զաքիրի տուն-թանգարանը։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարվել է «Գասիմ-բեյ Զաքիր, Ղարաբաղի գրականությունը և սոցիալական միջավայրը» թեմայով գիտաժողովում։
Միջոցառմանը մասնակցել են Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Իսա Հաբիբբեյլին, Միլլի Մեջլիսի անդամ Բախտիյար Ալիևը, ԱՀ ԳԱԱ ձեռագրերի ինստիտուտի տնօրեն Թեյմուր Քարիմլին, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռագուֆ Քարիմովը, ով զբաղվում է Գասիմ-բեյ Զաքիրի ժառանգության ուսումնասիրությամբ և ժողովրդական բանաստեղծ Սաբիր Ռուստամխանլըն:
Միջոցառմանը, որը անցկացվել է Աղդամի Մուղամի կենտրոնում, ընդգծվել է Գասիմ-բեյ Զաքիրի գրական ժառանգության կարևորությունը ադրբեջանական ժողովրդի համար՝ ինչպես մշակութային, այնպես էլ լեզվական առումներով: