Ադրբեջանը հրավեր է ստացել Բարսելոնայում կայանալիք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային համաժողովին
Ադրբեջանը ներկայացված կլինի Մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովում (MONDIACULT 2025), որը տեղի կունենա Իսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում 2025 թվականի սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 1-ը։
Ինչպես Caliber.Az-ին տեղեկացրել են մշակույթի նախարարությունից՝ ադրբեջանական պատվիրակությունը կգլխավորի նախարար Ադիլ Քերիմլին։
Միջոցառման շրջանակներում Բարսելոնայում կկայանա «Մշակույթի հիման վրա կլիմայական գործողությունների բարձր մակարդակի 3-րդ նախարարական երկխոսությունը», որը հնարավորություններ կստեղծի քննարկելու հանուն կայուն ապագայի նոր մոտեցումները և կնպաստի մշակույթի ինտեգրմանը գլոբալ կլիմայական օրակարգին:
MONDIACULT-ը ճանաչվել է որպես աշխարհում մշակութային քաղաքականության ամենամեծ միջկառավարական հարթակ, որն անցկացվում է 1982 թվականից ի վեր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ։ Այս տարվա համաժողովն ուղղված է մշակույթի ճանաչմանը որպես համաշխարհային զարգացման հիմնասյուն։