04 Հունիսի 2022 09:41
Կարևոր խորհրդանշական պահն այն է, որ հունիսի 21-22-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Ուզբեկստան կատարած այցը երկրի ղեկավարի առաջին պետական այցն էր կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքով առաջացած ավելի քան երկու տարվա ընդմիջումից հետո։ Այս մասին՝ Caliber.Az-ի YouTube ալիքի նոր թողարկումում:
«Պետությունների ղեկավարների բանակցությունների արդյունքում ստորագրվել է փաստաթղթերի ծանրակշիռ փաթեթ՝ բաղկացած 12 համաձայնագրերից, որոնք ընդգրկում են փոխգործակցության տարբեր ոլորտներ։ Փաստաթղթերից ամենագլխավորը Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի միջև ռազմավարական գործընկերության խորացման և երկկողմ համագործակցության զարգացման մասին հռչակագիրն է, որը ստորագրվել է երկու երկրների նախագահների կողմից։ Այս հիմնարար փաստաթուղթը ոչ թե ուղղակի շրջանակ է, այլ նույնիսկ կրում է գլոբալ բնույթ՝ հարաբերությունների որակապես նոր մակարդակի հնարավորություններով, և ըստ էության հանդիսանում է ապագա երկկողմ համագործակցության ճանապարհային քարտեզ»,- նշվում է տեսանյութում։

Азербайджан-Узбекистан: перспективы военного сотрудничества
Важным символическим моментом является то, что визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан 21-22 июня был первым государственным визитом главы страны после более чем двухлетнего перерыва, вызванного пандемией коронавируса. Об этом в новом выпуске YouTube-канала Caliber.Az
«По итогам переговоров глав государств был подписан солидный пакет документов, состоящий из 12 соглашений, охватывающих различные сферы взаимодействия. Главный из документов - декларация об углублении стратегического партнерства и наращивания двухстороннего сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном, которую скрепили подписями президенты обеих стран. Этот базовый документ носит не просто рамочный, а даже глобальный характер с размахом на качественно новый уровень отношений, являясь по существу дорожной картой двухсторонней кооперации на будущее», - говорится в материале.