Մեծահասակների զրույց. Բաքուն և Անկարան զգուշացրել են Փաշինյանին
Հայաստանին լուրջ նախազգուշացում են անում։ Ընդ որում, ինչպես Բաքուն, այնպես էլ Անկարան, և Մոսկվան էլ գրեթե միաձայն են։ Բոլորը հոգնել են և ուզում են կոնկրետություն։ Բոլորն ունեն ընդհանուր պլաններ, որոնց Փաշինյանը փորձում է խանգարել։
Երևանը հասել է արարքների սրբապղծության իր նոր գագաթնակետին։ Որոնք նույնիսկ հարկ եղան շտկել «Հատուցում» գործողության ջանքերով։ Նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանին մեղադրել է նրանում, որ նա տարբեր պատրվակներով արգելափակում է Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացը։ Բայրամովը սակայն հավելել է, որ չի բացառում որոշակի կոնսենսուսի հնարավորությունը։
«Մենք նկատում ենք, որ մեր դիրքորոշումները որոշակիորեն համընկնում են, բայց եթե լիներ անկեղծ մտադրություն (Հայաստանի մոտ), ապա այս հարցը վաղուց լուծված կլիներ։ Այստեղ չկան բաց հարցեր ու մեծ խնդիրներ, ուստի մենք դա ընկալում ենք, որպես արհեստական արգելափակում։ Միևնույն ժամանակ, աշխատանքը, որ Ադրբեջանը անցկացնում է իր տարածքում, վկայում է մեր մտադրությունների լրջության մասին»,- հայտնել է Բայրամովը թուրքական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանը թույլ չի տա իր ինքնիշխան տարածքում ապօրինի հայկական զինված խմբավորումների առկայությունը և Հայաստանից ակնկալում է կոնկրետ գործողություններ։
Քիչ առաջ իր դիրքորոշումն էր արտահայտնել նաև Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն, ով նույնպես Հայաստանին զգուշացրել էր հակամարտությունը նորից բոցավառելու փորձի անթույլատրելիության մասին։
«Մենք ևս մեկ անգամ զգուշացնում ենք Հայաստանին, որպեսզի նա չմասնակցի նոր սադրանքներին»,- հայտարարել է նա՝ ելույթ ունենալով Անկարայում Թուրքիայի դեսպանների 13-րդ համաժողովի բացմանը։
Իսկ հետո Չավուշօղլուն պարզաբանել է, որ խոսքը միայն հետկոնֆլիկտային շրջանի եւ բացառապես տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելու հնարավորության մասին է։ «Այսօր մենք խոսում ենք տարածաշրջանային խաղաղության և համագործակցության մասին, ոչ թե օկուպացված հողերի, տեղահանված անձանց և հակամարտության մասին»,- ասել է նա։
Հայաստանի հետ կապված իրավիճակի մասին իր հայտարարություններում ոչ պակաս միանշանակ էր նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։ Վերջին ժամանակներում նա բազմիցս մատնանշել է իր երկրի դիրքորոշումը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հետպատերազմյան հակասությունների և նրանց միջև երկխոսության առնչությամբ, ընդգծելով Անկարայի լարված ուշադրությունը այդ գործընթացի նկատմամբ։
«Կարևոր է, որպեսզի Հայաստանը, որքան կարելի է արագ կատարի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում իր ստանձնած պարտավորությունները», - հայտարարել է Թուրքիայի ղեկավարը՝ Սոչիում ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում։
Թուրքական քաղաքականության ամենաբարձր օղակի՝ Էրդողանի և Չավուշօղլուի Երևանի հետ ակտիվ քննարկման մտնելը և նրանց հայտարարությունների հստակ թեզերը խոսում են միայն մեկ բանի մասին. Հայաստանի հետ կապված իրավիճակի հարցով ամեն ինչ վաղուց քննարկվել են և արվել են եզրակացություններ, և թուրք պաշտոնյաները Երևանին են դիմում նաև Մոսկվայի անունից։ Ավելի քան հավանական է, որ Պուտինը և Էրդողանը Ղարաբաղի հարցում իրենց դիրքորոշումները ճշտել և համաձայնեցրել են Սոչիում կայացած վերջին հանդիպման ժամանակ։ Բացառությամբ, ըստ երևույթին Ուկրաինայում «Բայրաքթարների» հավաքման գործարանի կառուցման և Իդլիբի շուրջ սառեցված կարգավորման մեջ վիճելի թեմաները ներկա պահին Պուտինի և Էրդողանի մոտ ներկա պահին չեն նկատվում:
Փաստորեն, տարաձայնությունները Մոսկվային էլ պետք չեն, և նրա բոլոր վերջին հայտարարությունները, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների տրամաբանությունը ցույց են տալիս, որ և՛Ռուսաստանը, և՛Թուրքիան, և՛ Ադրբեջանը կիսում են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության դրույթների արագ իրականացման կարևորոթյան վերաբերյալ միասնական տեսակետը։ Այստեղ յուրաքանչյուրն ունի իր շահերը, և, հետևաբար, փաստաթղթի կետերի առավելագույն ցավազուրկ իրականացումը բոլորին ձեռնատու է։ Դրա վկայությունն է դարձել նաև Ղարաբաղում Ադրբեջանի վերջին «Հատուցում» գործողության նկատմամբ վերաբերմունքը՝ Կրեմլը գործնականում ինքնամեկուսացվեց այդ առնչությամբ որևէ մանրամասն հռետորաբանությունից, իսկ Երևանը սկսեց լկտիաբար Մոսկվային ձանձրացնել իր վրդովմունքով, որ ռուս խաղաղապահները գրեթե անտարբեր նայել են տեղի ունեցածին։ Նրանց հրամանատարությունը գործել է բավականին իմաստուն՝ որոշելով չմիջամտել Ադրբեջանի գործողությանը, որը եղել է պատասխան՝ ադրբեջանցի զինվորի սպանությանը։ Որովհետև հասկանալի է՝ Ադրբեջանի ԶՈւ-երը գործում են իրենց հողի վրա։ Նրանք հայկական կողմին հստակ հասկացրին, որ նրա պոպուլիզմի ժամանակն անցել է։
Ադրբեջանական բանակի օպերացիայի ավարտին, որպեսզի մարել Երեւանի պահանջները՝ անձամբ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսով զրուցել է Փաշինյանի հետ։ Եվ, կարծես թե, զգացրել և բացատրել է։ Իսկ ամեն ինչ առավելագույն չափով պարզ է. Մոսկվայի համար Զանգեզուրի միջանցքի գործարկումը հարկավոր և կարևոր է, որպես երթուղի, որը կարող է որոշակիորեն օգնել արտահանման-ներմուծման հարցի լուծմանը այն իրավիճակում, երբ պատժամիջոցների պատճառով ապրանքների տեղափոխումը այլ տարանցիկ ճանապարհներով առավելագույն չափով սահմանափակ են։
Զանգեզուրի գործարկման վրա է տրամադրված նաև Էրդողանը՝ դա Թուրքիայի համար հետաքրքիր է, ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական առումով: Այդ թվում նաև, որպես ազդանշան, որ Թուրքիան կարող է ավելի սերտ և վստահելի երկխոսության անցնել Երևանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար։ Չի լինի Զանգեզուրը, չեն լինի նաև հարաբերություններ, այդ մասին, ի դեպ մի քանի շաբաթ առաջ միանգամայն աներկբա հայտարարել է Չավուշօղլուն։
Այսպիսով, այժմ գործնականում տարածաշրջանի բոլոր երեք հիմնական դերակատարները բաց ուղերձներ են հղում Փաշինյանին։ Ինչպես կարելի է այստեղ չասել, որ նրանց չլսելու համար պետք է լինել անհեռատես քաղաքական գործիչ։ Կամ նսեմացնել նրանց նշանակությունը: Որովհետեւ այժմ Երևանի ճիշտ որոշումից է կախված Հայաստանի ճակատագիրը։ Եվ սրանք բարձր խոսքեր չեն, այլ իրականություն է։ Փաշինյանին պարզապես պետք է նորից չստի և բանակցությունների երևույթ չխաղա, այլապես Ադրբեջանը կրկին ստիպված կլինի Երևանի հավակնությունները զսպելու համար դիմել ուժային գործոնին։ Փաշինյանը չպետք է գործի նաև արտաքին որևէ խաղացողի, օրինակ Վաշինգտոնի թելադրանքով, որը նույնպես կարծես թե կողմ է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ երկխոսությանը, բայց մի խորամանկ վերապահությամբ՝ եթե գործընթացում առաջադար դերը խաղա ԱՄՆ-ը։ Իսկ Բաքվի, Անկարայի և Մոսկվայի դիրքերում լիովին անդորը Վաշինգտոնին որոշակիորեն հետաքրքիր չէ՝ չկա ճեղքվածք, որպեսզի խցկվել և անցկացնել իր խաղը։
Ճակատագրականության պահի, մասնավորապես Զանգեզուրի միջանցքի գործարկման առնչությամբ նախօրեին միանգամայն հստակ արտահայտվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջ. Բայրամովը՝ Անկարայում թուրք լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշելով, որ Ադրբեջանը Իրանի հետ համաձայնագրի համաձայն սկսել է Արազ գետի վրայով նախատեսված կամուրջներից առաջինի շինարարությունը։ Դրանով հանդերձ Ադրբեջանի մոտ հայտնվում է Նախչըվանի հետ Իրանի միջոցով շփվելու այլընտրանք, այսինքն՝ շրջանցելով Հայաստանը։
«Հայաստանն ուզի, թե չուզի՝ դա իրականացվելու է։ Սա Հայաստանի համար տարածաշրջանային զարգացման ծրագրերից հեռու չմնալու շանս է։ Նա ինքն է որոշում կայացնելու։ Եթե Երևանը ճիշտ որոշում չկայացնի, ապա ամենամեծ վնասը կհասցնի իրեն»,- հավելել է Բայրամովը։ Ասվել է առավելագույն չափով պարզ։
Այս իմաստով Փաշինյանը կարող է նույնիսկ որոշակի «փառքի րոպե» զգալ։ Այժմ առաջարկություններով նրան են դիմում և՛Անկարան, և՛Բաքուն, և՛ Մոսկվան էլ չասած ԵՄ-ի մասին։ Իսկ Էրդողանը նույնիսկ իր հեռախոսազրույցը Փաշինյանի հետ անվանել է «կառուցողական»։ Թուրքիայի նախագահի կարծիքով, եթե Հայաստանը ճիշտ ընկալի այն, ինչ կատարվում է և արձագանքի Ադրբեջանի և Թուրքիայի անկեղծ կոչերին, ապա տարածաշրջանը կարճ ժամանակում կհասնի կայունության։
Այդուամենայնիվ, չնայած և առանց հատուկ վերջնագրերի, բոլոր կողմերի խոսքերում նկատվում է ակնհայտ, վաղուց կուտակված գրգռվածություն և, որպես կանոն, պոտենցիալ հնարավոր պայմաններ նախազգուշացնող «եթե» շախկապը։ Տվյալ դեպքում նշանակող. եթե Հայաստանը չհասկանա և խելքի չգա: Այսինքն, որ Երեւանի համար բոլոր զգուշացումները՝ վերջինն են, այնուհետև հերթական դիսկոնեկտի ու հիմարախաղերի դեպքում ոչ ոք արդեն զիջում չի տա։

Разговор по-взрослому: Баку и Анкара предупредили Пашиняна
Армении выносят серьезное предупреждение. Причем как Баку, так и Анкара, и Москва, практически в унисон. Все подустали и хотят конкретики. У всех общие планы, которым пытается помешать Пашинян.
Ереван достиг своего нового пика профанации действий. Которые даже пришлось корректировать усилиями операции «Возмездие». Накануне глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов обвинил Армению в том, что она под различными предлогами тормозит процесс разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе. Байрамов добавил, однако, что не исключает возможности определенного консенсуса.
«Мы замечаем, что наши позиции в определенной степени сходятся, но если бы было искреннее намерение (у Армении), то этот вопрос был бы давно решен. Здесь нет открытых вопросов и больших проблем, поэтому мы это воспринимаем как искусственное торможение. В то же время работа, которую Азербайджан проводит на своей территории, свидетельствует о серьезности наших намерений», - сообщил Байрамов в интервью турецким СМИ.
Министр также подчеркнул, что Азербайджан не допустит присутствия незаконных армянских вооруженных формирований на своей суверенной территории и ждет от Армении конкретных действий.
Чуть ранее свою позицию выразил и глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, который тоже предупредил Армению о недопустимости пытаться вновь разжечь конфликт.
«Мы еще раз предупреждаем Армению, чтобы она не участвовала в новых провокациях», - заявил он, выступая на открытии 13-й конференция послов Турции в Анкаре.
А далее Чавушоглу уточнил, что речь идет только о постконфликтном периоде и исключительно возможности обеспечить мир в регионе. «Сегодня мы говорим о региональном мире и сотрудничестве, а не об оккупированных землях, перемещенных лицах и конфликте», - сказал он.
Не менее однозначен был в своих высказываниях о ситуации с Арменией и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. В последнее время он не раз указывал на позицию своей страны по отношению к поствоенным противоречиям Азербайджана и Армении и диалогу между ними, акцентируя пристальное внимание Анкары к этому процессу.
«Важно, чтобы Армения как можно скорее выполнила свои обязательства в рамках трехстороннего заявления», - заявил турецкий лидер в ходе беседы с журналистами после встречи с российским коллегой Владимиром Путиным в Сочи.
Вступление в активную дискуссию с Ереваном Эрдогана и Чавушоглу – наивысшего звена турецкой политики и четкие тезисы их заявлений говорят лишь обо одном: с ситуацией по Армении всё давно обсудили и сделали выводы, и турецкие официальные лица обращаются к Еревану и от лица Москвы. Более чем вероятно, что Путин и Эрдоган свои позиции по Карабаху доуточнили и согласовали на последней встрече в Сочи. За исключением, пожалуй, строительства завода по сборке «Байрактаров» в Украине и замороженного урегулирования по Идлибу спорных тем у Путина и Эрдогана на данный момент не наблюдается.
Собственно, разногласия Москве и не нужны, и все последние ее заявления, как и логика геополитических событий показывают, что и Россия, и Турция, и Азербайджан придерживаются единой точки зрения на важность скорейшего выполнения положений Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. Здесь у каждого свои интересы, а потому максимально безболезненная реализация пунктов документа устраивает всех. Свидетельством тому стало и отношение к недавней операции Азербайджана в Карабахе «Возмездие» - Кремль практически самоустранился от какой-либо детальной риторики по этому поводу и Ереван внаглую принялся донимать Москву своим возмущением, что российские миротворцы практически безучастно взирали на происходящее. Их командование достаточно мудро поступило, решив не вмешиваться в операцию Азербайджана, которая стала ответом на убийство азербайджанского военнослужащего. Ибо понятно – азербайджанские ВС действуют на своей земле. Они наглядно дали понять армянской стороне, что время ее популизма прошло.
По завершении операции азербайджанской армии, чтобы погасить претензии Еревана, с Пашиняном по телефону пообщался сам Владимир Путин. И, кажется, привел в чувство и разъяснил. А всё предельно просто: Москве нужен и важен запуск Зангезурского коридора как маршрута, который может в определенной мере помочь решению вопроса с экспортом-импортом в ситуации, когда ввиду санкций перемещение грузов другими транзитными путями предельно ограничен.
Настроен на запуск Зангезура и Эрдоган – это интересно для Турции как экономически, так и политически. В том числе и как сигнал, что Турция может переходить на более плотный и доверительный диалог с Ереваном по налаживанию дипотношений. Не будет Зангезура, не будет и отношений – об этом, кстати, весьма недвусмысленно несколько недель назад заявил Чавушоглу.
Таким образом, сейчас практически все три главных игрока в регионе посылают открытые месседжи Пашиняну. Как тут не сказать, что надо быть недальновидным политиком, чтобы их не услышать. Или преуменьшить их значимость. Потому что сейчас от верных решений Еревана зависит судьба Армении. И это не громкие слова, а реальность. Пашиняну надо просто вновь не завраться и не заиграться в видимость переговоров, а то Азербайджану придется вновь прибегнуть к фактору силы для укрощения амбиций Еревана. Не стоит Пашиняну и действовать по указке каких-либо внешних игроков, например, Вашингтона, который тоже вроде бы за мирный диалог Баку и Еревана, но с одной хитрой оговоркой – если ведущую роль в процессе будут играть США. А полная идиллия в позициях Баку, Анкары и Москвы Вашингтону неинтересна по определению – нет бреши, чтобы втиснуться и вести свою игру.
По поводу судьбоносности момента, в частности запуска Зангезурского коридора, – предельно четко выразился накануне глава азербайджанского МИД  Д.Байрамов, отметив в беседе с турецкими журналистам в Анкаре, что Азербайджан, в соответствии с соглашением с Ираном, начал строительство первого из запланированных мостов через реку Араз. Тем самым у Азербайджана появляется альтернатива для связи с Нахчываном посредством Ирана, то есть в обход Армении.
«Это будет реализовано, хочет Армения этого или нет. Это шанс для Армении не остаться в стороне от проектов регионального развития. Решение она примет сама. Если Ереван не примет правильного решения, то самый большой ущерб нанесет именно себе», - добавил Байрамов. Сказано максимально понятно.
В этом смысле Пашинян даже может ощутить некую «минуту славы». К нему сейчас с предложениями обращаются и Анкара, и Баку, и Москва, не говоря уже о ЕС. А Эрдоган даже назвал свой телефонный разговор с Пашиняном «конструктивным». По мнению турецкого президента, если Армения правильно воспримет происходящее и откликнется на искренние призывы Азербайджана и Турции, то регион в короткие сроки достигнет стабильности.
Тем не менее, хотя и без особых ультимативных нот, в словах всех сторон просматривается очевидное, давно копившееся раздражение и союз «если», как правило, предваряющий потенциально возможное условие. В данном случает означающий: если Армения не сообразит и не возьмется за ум. То есть что все предупреждения для Еревана - последние, дальше в случае очередного дисконекта и дуракаваляния, никто спуску уже не даст.