Չեյն-Ստոքսի շնչառություն
«Սոչիում ընդունված հայտարարությունը «նոր շնչառություն» է բացում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համար»,- այդպես է հայտարարել անջատողական մնացորդների «արտաքին գործերի նախարար» Դավիթ Բաբայանը։
Հայկական անջատողականության ծագման պատճառը պարզ է։ Մեր հարեւանների տարածքային զավթողագործությունը սնվում էր մեր անուշադրությամբ և դյուրահավատությամբ։ Մենք պարզապես աչքից բաց էինք թողել դրա ծագումը։ «Անջատողականներն իրենք խոնավությունից են առաջացել», «նրանց աջակցել է ողջ աշխարհը», «պատուհանը բաց էինք թողել, ահա և ներս են մտել», -այս բոլորը ինքնաարդարացման փորձեր են, ընդ որում անհաջող։ Պետք է ինքներս մեզ խոստովանենք, որ աչքաթող ենք արել, բողբոջում չենք խեղդել, չենք կանխատեսել և չենք կոտրել նրանց թաթերը դռան արանքում։
Սակայն եզրակացություններ արվել են և դասեր քաղվել: Ինչպես Հայաստանից ադրբեջանցիների արտաքսումից, այնպես էլ Ղարաբաղի անջատողական շաբաթօրյակից։ Տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող խնդիրների լուծման այլ մեթոդներ, բացի ռազմականից՝ չկան։ Անջատողականությունը պետք է ճզմել բոլոր հնարավոր միջոցներով, որպեսզի թշնամուն հասկացնել տալ, որ իր միակ ելքը դժվարությունների, զրկանքների և ազգի թվաքանակի կրճատման ճանապարհն է։ «Քաղաքացիական իշխանություններին թույլ կտան քաղաք մտնել միայն Պետրոգրադը հանցավոր տարրից մաքրելուց հետո»։
Ազատամիտ աղաղակները պետք է հետևողականորեն անտեսել, քաղցրավենիք չտալ, մտրակը օգտագործել։ Թեև անջատողականության գաղափարին պետք է վերաբերվել ընտրովի։ «Մեզ մոտ դա վատ է, բայց հայ մեզ համար ոչ բարեկամ երկրներում անջատականները՝ ամենևին էլ անջատողականներ չեն, այլ ֆրիդոմ ֆեյտերներ և հետևողական մարտիկներ ինքնորոշման և հումանիզմի հաղթանակի համար»։ Սա նորմալ է, քանի որ բնական է՝ կան յուրայիններ, կան օտարներ, և ցանկացած երկիր ունի անջատողական կազմակերպությունների ցուցակ, որոնց նա դատապարտում է, և, համապատասխանաբար, անջատողական շարժումների ցուցակ, որոնց նա աջակցում է։ Ամեն ինչ, ինչպես մեծահասակների մոտ։
Երբ մինչև վերջ չբայրաքթարացված անջատողականները նայում են Ռուսաստանի կամ Արևմուտքի կողմը, ինչպես մի կին, որն ակնկալում է բազմակի երջանկություն՝ նրանք չեն հասկանում, որ իրենց աջակցելու ցանկացած փորձ արգելափակվելու է: Առջևում ձմեռ է, որը կարծես թե խոստանում է լինել բավականին ցուրտ։ Ձեզ համար կլինի և վախ, և հուսահատություն, և վիշտ, և տառապանք: Ընդ որում սաստկացող:
Կզգաք մեր «Հարոպ»-ները և կվճարեք «միացումի» համար։ Դուք պարտք ունեք, որը մենք տոկոսներով ենք բռնագանձելու, և դուրս պրծնելու հույս չունենաք, ոչ մի « grace period» չի նախատեսվում։ Մարդասիրությո՞ւն։ Մարդու իրավունքնե՞ր։ Իհարկե, մեզ համար սա գլխավոր առաջնահերթություն է, ինչպես կարող էր այլ կերպ լինել։ Թեեւ չեմ հիշում, որ մեզ հետ մարդասիրական վերաբերմունք են դրսեւորել ու հարգել են մեր կյանքի իրավունքը։ Գումարած, Ղարաբաղի հայերի գոնե ինչ-որ կարգավիճակի մասին խոսելը հնարավոր է միայն Զանգեզուրի ադրբեջանցիների այդ նույն կարգավիճակի առկայության դեպքում, և այստեղ մենք «կմտածենք», քանի որ մենք շատ ենք, իսկ դուք՝ քիչ։ Խաղացիր հիմա դիր տեղը, տերը եկել է:
Անհնազանդության դեպքում սպասեք ենթակառուցվածքների հետ կապված խնդիրների (գազ, լույս, ջուր և ճանապարհներ): Որպես օրինակ. գազատարը, որով գազ է մատակարարվում Խանքենդի, անցնում է Շուշայով, և այս թեման կարելի է փակել կողպեքով և փականով։ Մարդկայինորեն ապրել ցանկացողները թող բարեհաճեն կանգնել ադրբեջանական անձնագրի համար հերթում։ Նրանք, ովքեր չեն ցանկանում ունենալ Ադրբեջանի քաղաքացիություն, կարող են գնալ Հայաստան, Ռուսաստան կամ Արևմուտք, իսկ դիմադրել ցանկացողները՝ նույնիսկ վնգստալ չեն հասցնի մահանալուց առաջ։ Անջատողականության դեմ պայքարի մեր ծրագիրը ոչ մի արարողություններ և էներգակիրներ չի նախատեսում։
«Մենք շատ դրական ենք գնահատում հանդիպումը, այն շատ կարևոր է։ Բանակցությունները և բուն հայտարարությունը ցույց են տալիս, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ։ Այո, Ղարաբաղը ոչ մի տեղ նշված չէ, բայց չի նշվում նաև, որ հակամարտությունը լուծված է»,- սա կրկին Բաբայանն է։ Իսկ այս. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը արդեն պատմություն է, այն լուծվել է երկու տարի առաջ, հետևաբար այս համատեքստում գործնականում քննարկելու բան չկա, սա Ադրբեջանի ներքին գործն է» խոսքերը պատկանում են անհամեմատ ավելի հեղինակավոր և հարգված մարդուն: Եվ բացականչական նշանը, ինչպես վերջերս եզրափակում են այդ պնդումը՝ մեզ մոտ մեր ժողովրդի մեջ է։
Պետք չէ վիճել լուրջ մարդկանց հետ, Բաբայան, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ միջնադարյան ալքիմիական մեկնաբանության մեջ («Տասներկու բանալիների գիրքը») այն նշանը, որի վրա պատկերված է գայլի կողմից գզգզված շունը՝ նշանակում է ոսկու մաքրում պղնձի և ծարիրի խառնուրդից։ «İti qovan» ժամանակակից լեզվով թարգմանությամբ: Իսկ եթե ինչ-որ մեկն ուզենա նորից կռվել, ապա խնդիրը կանհետանա ոչ թե «օրակարգից», այն կանհետա հողի տակ երկու մետր խորության վրա։

Дыхание по Чейн-Стоксу
«Принятое в Сочи заявление открывает «новое дыхание» урегулированию азербайджано-карабахского конфликта», - так заявил «министр иностранных дел» сепаратистского огрызка Давид Бабаян.
Причина появления армянского сепаратизма проста. Территориальная экспансия соседей подпитывалась нашими невнимательностью и доверчивостью. Мы просто проморгали его появление. «Сепаратисты сами от сырости завелись», «их поддерживал весь мир», «оставили окно открытым, вот они и залезли» - это все попытки самооправдания, причем неудачные. Нужно признаться самим себе, что недосмотрели, не задушили в зародыше, не предвидели и не перебили им лапы в дверях.
Но выводы сделаны и уроки выучены. Как из изгнания азербайджанцев из Армении, так и из сепаратистского шабаша в Карабахе. Других методов решения проблем, угрожающих территориальной целостности, кроме военных – нет. Сепаратизм нужно давить всеми возможными способами, чтобы дать врагу понять, что выход у него только на дорогу тягот, лишений и сокращения численности. «Гражданские власти будут допущены в город только по окончании зачистки Петрограда от преступного элемента».
Либеральные вопли нужно последовательно игнорировать, конфет не давать, кнутом - пользоваться. Хотя относиться к самой идее сепаратизма нужно избирательно. «У нас это плохо, а вот сепаратисты в недружественных нам странах - это не сепаратисты вовсе, а фридом файтеры и последовательные борцы за самоопределение и торжество гуманизма». Это нормально, потому что естественно - есть свои, а есть чужие, и у любой страны есть список сепаратистских организаций, которые она осуждает, и, соответственно, список сепаратистских движений, которые она поддерживает. Всё как у взрослых.
Когда недобайрактаренные сепары смотрят на Россию или Запад, как женщина, ожидающая многократного счастья, они не понимают, что любые попытки их поддержать будут блокированы. Впереди зима, которая вроде бы обещает быть довольно холодной. Будут вам и страх, и безнадега, и горе, и страдания. Причем по нарастающей.
Почувствуйте наш «Хароп» и заплатите за «миацум». За вами должок, который собираемся взыскать с процентами, и не надейтесь вывернутся, никакого grace period не предусмотрено. Гуманизм? Права человека? Разумеется, для нас это основной приоритет, как же иначе-то. Хотя не припомню, чтобы с нами обходились гуманно и уважали за нами право на жизнь. Плюс говорить хоть о каком-то статусе армян Карабаха можно только в случае наличия такого же статуса у азербайджанцев в Зангезуре, и то «мы будем думать», потому что нас много, а вас мало. Поиграл – и будет, теперь положи на место, хозяин пришел.
В случае же неповиновения ожидайте проблем с инфраструктурой (газ, свет, вода и дороги). Как пример: газопровод, по которому газ поступает в Ханкенди, проходит через Шушу, и на этом тему можно закрывать на замок и задвижку. Желающие жить по-человечески да соблаговолят встать в очередь за азербайджанским паспортом. Нежелающие иметь азербайджанское гражданство могут отправляться в Армению, Россию или на Запад, а желающие оказать сопротивление – даже взвизгнуть перед смертью не успеют. Наша программа борьбы с сепаратизмом не предусматривает никаких церемоний и энергоносителей.
«Мы очень позитивно оцениваем встречу, она очень важная. Переговоры и само заявление показывают, что карабахский конфликт не разрешен. Да, нигде не указан Карабах, но не указано и то, что конфликт разрешен», - это снова Бабаян. А вот слова: «Карабахский конфликт – это уже история, он был решён два года назад, поэтому в этом контексте практически обсуждать нечего, это внутреннее дело Азербайджана» принадлежат человеку несоизмеримо более авторитетному и уважаемому. И восклицательный знак, как с недавних пор заключают это утверждение у нас в народе.
Не надо спорить с серьезными людьми, Бабаян, хотя бы потому, что в средневековом алхимическом трактате («Книга двенадцати ключей») знак, на котором изображена собака, терзаемая волком, означает очищение золота от примесей меди и сурьмы. «İti qovan» - в переводе на современный язык. А если кто-то опять захочет повоевать, то проблема исчезнет не с «повестки дня», она исчезнет на два метра под землю.