Վերլուծություն  30 Ապրիլի 2024 - 10:58
Սա շատ ցուցադրական պատմություն է։ Հայկական ծագումով ֆրանսիացի լրագրող Լեո Նիկոլյանը արդեն 7-րդ օրն է, ինչ հացադուլ է անում Զվարթնոց օդանավակայանի չեզոք գոտում։ Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ իր նկատմամբ քաղաքական որոշում է կայացվել Հայաստան չթողնելու: Նիկոլյանը նաև հայտարարել է, որ կառավարության ներկայացուցիչները այցելել են իրեն՝ տոմս և գումար են առաջարկել Ֆրանսիա հետ վերադառնալու համար, բայց ինքը հրաժարվել է։
Այսպես ուրեմն, մենք արդեն ունենք այն օրինակը, թե ինչպես են՝ Հարավային Կովկասում «ժողովրդավարության կղզի» հավակնող Հայաստանի ղեկավարները Ֆրանսիայի հայկական ծագումով քաղաքացուն զրկում Երևան մուտք գործելու իրավունքից։ Առավել ևս, ինչպես արդեն խոստովանել է ինքը՝ Նիկոլյանը, իրեն պարզապես փորձել են կաշառել։ Ընդ որում, դա արվել է ոչ թե կոշկակար Աշոտի, այլ Հայաստանի կառավարության անդամների կողմից։ Բայց չգիտես ինչու, այս ամենը տեսնելով լռում են՝ հակաադրբեջանական բանաձեւեր ընդունած ֆրանսիացի սենատորները։
Լռում են Հայաստանի կողմնակիցների ջոկատը՝ նախկին ու ներկա, սկսած Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարից ու այդ եվրոպական երկրի մի շարք քաղաքների քաղաքապետերից և վերջացրած Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնով։ Պարդոն, բայց նա պարզապես պարտավոր էր ինչ-որ կերպ արձագանքել իր քաղաքացու բողոքի հետ ստեղծված իրավիճակին, ով արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ հացադուլ է անում Երևանի օդանավակայանում, լինելով քաղցկեղով հիվանդ։ Բայց Մակրոնը լռում է։
Հավասարապես նույն վարքագծի մոդելն է ընտրել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվյե Դեկոտինին։ Այո, այն նույնը, ով ուրախությամբ է արձագանքում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների յուրաքանչյուր փռշտոցին, և ով նշվել է զգալի թվով բացահայտ սադրիչ, հակաադրբեջանական հայտարարություններով։ Նա պարտավոր էր կապ հաստատել Նիկոլյանի հետ և հասնել նրան, որպեսզի նրա թոյլատրեին մուտք գործել Հայաստան։ Բայց դեսպան Դեկոտինին դա չարեց։
Նա տափակորեն հաշիվ է մաքրում Նիկոլյանի հետ, ով նախկինում պարոն Օլիվիեին մեղադրել էր հրեշավոր կոռուպցիայի մեջ։ Այո, այժմ «Զվարթնոց» օդանավակայանի չեզոք գոտում հացադուլի մեջ գտնվող լրագրողը այս տարվա հունվարին, X ցանցում (նախկին Twitter) դիմել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում կոռուպցիայի մասին բացատրություն տալու պահանջով։ Նա, մասնավորապես, մատնանշել է, որ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դեկոտինին վիզաների անօրինական վաճառքի միջոցով յուրացրել է 35 մլն եվրո։
Արդյո՞ք մեզ մոտ, այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ, կա առիթ առաջ քաշել վարկածն այն մասին, որ դեսպան Դեկոտինին անձամբ շահագրգռված է Լեոն Նիկոլյանի Հայաստանից վտարմամբ։ Անշուշտ։ Ճիշտ այնպես, ինչպես առիթ ունենք մատնանշելու՝ ֆրանսիական տեղեկատվական տարածքում հայկական քարոզչության երկարամյա խոսափողի միջադեպի հետ կապված վախկոտ լռությունը։ Այո, խոսքը ֆրանսիական հնագույն «Le Figaro» հրատարակության խմբագրի տեղակալ Ժան-Քրիստոֆ Բյուսոնի մասին է, ով միանգամայն յուրահատուկ է հասկանում խոսքի և մտքի ազատությունը։ Այդ պարոնը այնքան հաճախ էր զրպարտում Ադրբեջանին, այնքան է փորձել նսեմացնել մեր երկրի պատմական հաղթանակը 44-օրյա պատերազմում, այնքան է խեղաթյուրել հայ-ադրբեջանական հակամարտության էությունը, որ նրան ավելի սազական է անվանել ոչ թե ֆրանսիացի, այլ հայ լրագրող։ Ցանկացած դեպքում, նա հիմա ընդունել է «ջայլամի կեցվածք»՝ ձևացնելով, թե՝ Երևանի օդանավակայանում Ֆրանսիայի քաղաքացու արդեն մեկ շաբաթ տեւած հացադուլի աղաղակող փաստ չկա։
Միանգամայն ակնհայտ է, որ եթե տեղեկություն հայտնվեր, որ Բաքվի օդանավակայանում գոնե մեկ օր հացադուլի մեջ լիներ Ֆրանսիայի քաղաքացի, այն էլ հայկական ծագումով, ապա Բուիսսոնը կսկսեր ձևական հիստերիա։ Նա ամբողջ ձայնով կաղաղակեր, կպահանջեր դատապարտել մեր երկրին։ Եվ ոչ միայն նա, այլեւ շատ ֆրանսիական լրատվամիջոցներ։ Եվ բազմաթիվ, այսպես կոչված, միջազգային լրագրողական ու իրավապաշտպան կազմակերպություններ։
Լռում է նաև հայտնի ռուսաստանցի հեռուստատեսային քարոզիչ Վլադիմիր Սոլովյովը։ Ես նրան՝ այժմ Հայաստանի ղեկավարությանը պարբերաբար քննադատողին հենց այնպես չեմ հիշել։ «Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի, ծնունդով մոսկվայից, բանակում ծառայած, ռուսական խոշոր ընկերությունում աշխատող Սերգեյ Գյուրջյանին թույլ չեն տվել բիզնես հրավերով Ադրբեջանում բացել իրենց ընկերության մասնաճյուղը՝ պատճառաբանելով, որ նա հայկական ազգանուն ունի»,- բղավում էր նա 2011 թվականի նոյեմբերին «Vesti FM» ռադիոյի եթերում։ Ադրբեջանական կողմը այդ ժամանակ սպառիչ պարզաբանումներ տվեց այդ միջադեպի առնչությամբ։ Բայց հիմա, ինչպես տեսնում ենք, հայկական ազգանուն կրողին արգելում են մուտք գործել Հայաստան, իսկ Սոլովյովը լռում է։ Սա նույնիսկ այնպիսի կերպարի համար, ինչպիսին Վլադիմիր Ռուդոլֆովիչն է, մի տեսակ տխրահռչակ «կրկնակի բարոյականության» շատ հստակ դրսևորում է։ Ինչպես, այնուամենայնիվ, նրանցից շատերի համար, ովքեր սովոր են Ադրբեջանի աչքում ծղոտ փնտրել՝ չնկատելով գերանների պահեստը Հայաստանի աչքում։

29 Апреля 2024 11:01
Это очень показательная история. Французский журналист армянского происхождения Лео Николян уже 7-й день проводит голодовку в нейтральной зоне аэропорта «Звартноц». Ранее он заявил, что в его отношении вынесено политическое решение не впускать в Армению. Николян также заявил, что его посетили представители правительства, предложили билет, деньги, чтобы он вернулся назад во Францию, но он отказался.
Итак, перед нами уже имеется пример того, как руководители Армении, которая претендует на статус «островка демократии» на Южном Кавказе, лишают гражданина Франции армянского происхождения права на въезд в Ереван. Более того, как уже признался сам Николян, его банально пытались подкупить. Причем сделано это было не сапожником Ашотом, а членами правительства Армении. Но почему-то помалкивают, видя все это, французские сенаторы, принимавшие антиазербайджанские резолюции.
Помалкивает отряд французских сторонников Армении, бывших и нынешних, начиная от главы МИД Франции и мэров ряда городов этой европейской страны и заканчивая президентом Франции Эммануэлем Макроном. Пардон, но он просто обязан был как-то отреагировать на ситуацию с протестом своего гражданина, который уже неделю как голодает в ереванском аэропорту, будучи больным раком! Но Макрон помалкивает.
Ровно такую же модель поведения избрал и посол Франции в Армении Оливье Декотиньи. Да, тот самый, который радостно реагирует на каждый чих в армяно-французских отношениях и который отметился немалым числом откровенно провокационных, антиазербайджанских заявлений. Он обязан был связаться с Николяном и добиться разрешения на то, чтобы его впустили в Армению. Но посол Декотиньи этого не сделал.
Он банально сводит счеты с Николяном, который ранее обвинил месье Оливье в чудовищной коррупции. Да, ныне голодающий в нейтральной зоне аэропорта «Звартноц» журналист в январе нынешнего года обратился в сети X (бывший Twitter) к президенту Франции Эммануэлю Макрону с требованием объяснить коррупцию во внешнеполитическом ведомстве страны. В частности, он указал на то, что посол Франции в Армении Оливье Декоттиньи присвоил 35 миллионов евро путем незаконной продажи виз.
Есть ли у нас, после всего случившегося, повод выдвигать версию о том, что посол Декотиньи лично заинтересован в выдворении Леон Николяна из Армении? Безусловно. Точно так же, как есть у нас повод указать на трусливое молчание в связи со случившимся давнего рупора армянской пропаганды во французском информационном пространстве. Да, речь идет о заместителе редактора старейшего французского издания «Le Figaro» Жан-Кристофе Бюиссоне, который весьма своеобразно понимает свободу слова и мысли. Этот месье так часто клеветал на Азербайджан, так пытался очернить историческую победу нашей страны в 44-дневной войне, так искажал суть армяно-азербайджанского конфликта, что его впору называть не французским, а армянским журналистом. В любом случае, он сейчас принял «позу страуса», делая вид, что нет никакого вопиющего факта уже недельной голодовки гражданина Франции в ереванском аэропорту.
Совершенно очевидно, что появись информация о том, что в бакинском аэропорту хотя бы сутки голодает гражданин Франции, да еще и армянского происхождения, Бюиссон закатил бы форменную истерику. Он вопил бы во весь голос, он требовал бы осуждения нашей страны. И не только он, а многие французские СМИ. И многие так называемые международные журналистские и правозащитные организации.
Помалкивает и известный российский телепропагандист Владимир Соловьев. Я вспомнил о нем, ныне регулярно критикующем руководство Армении, неспроста. «Сергея Гюрджиана, гражданина Российской Федерации, рожденного в Москве, отслужившего в армии, работающего в крупной российской компании, не пустили по бизнес-приглашению на открытие филиала их компании в Азербайджане на основании того, что у него армянская фамилия», — вопил он в ноябре 2011 года в эфире радио «Вести ФМ». Азербайджанская сторона тогда дала исчерпывающие объяснения в связи с тем инцидентом. Но сейчас, как видим, носителю армянской фамилии запрещают въезд в Армению, а Соловьев помалкивает. Это даже для такого персонажа, как Владимир Рудольфович, как-то совсем уж явное проявление пресловутой «двойной морали». Как, впрочем, и для слишком большого числа тех, кто привык искать соломинку в глазу Азербайджана, не замечая склада бревен в глазах Армении.