30 Ապրիլի 2024 15:46
Caliber.Az-ի բլից հարցազրույցը՝ թուրք քաղաքագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու, Մերձավոր Արևելքի հարցերով փորձագետ, Մոսկվայի պետական լեզվաբանական համալսարանի արտասահմանյան տարածաշրջանային հետազոտությունների ամբիոնի դոցենտ Իքբալ Դյուրեի հետ:
— Պարոն Դյուրե, Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սկսված սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը։ Այս քայլը մեծացնում է արդյո՞ք խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հավանականությունը:
— Իհարկե, ես դրական եմ գնահատում սկսված գործընթացը, և, բնականաբար, դա էապես մեծացնում է խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հավանականությունը։
— Համարու՞մ եք, որ Ալմաթիում Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարների առաջիկա հանդիպումը՝ արդյունավետ կլինի՞ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացման համար։
— Ընդհանուր առմամբ ես կցանկանայի ուշադրությունը հրավիրել ահա ինչի թե վրա։ Ինչպես գիտեք, քաղաքականության մեջ հավակնություններն, իհարկե, կարևոր են և գուցե նույնիսկ անհրաժեշտ, բայց կա երկրորդ բաղադրիչը, որը շատ ավելի կարևոր է։ Նկատի ունեմ ձեր հնարավորությունների օբյեկտիվ գնահատումը, ինչպես նաև ձեր դաշնակիցների հնարավորություններն ու շահերը։ Այս ասպեկտները հասկանալը նվազեցնում է առճակատման հավանականությունը: Ինձ թվում է, որ մի փոքր ուշացումով, բայց, այնուամենայնիվ, Հայաստանի ղեկավարները դա գիտակցել են։ Ինչպես ասում են՝ լավ է ուշ, քան երբեք։ Ելնելով դրանից, ինչպես ինձ է թվում, հակամարտող բոլոր կողմերը շահագրգռված են նրանում, որպեսզի խաղաղությունը վերջնականապես հաստատվի։ Ես նկատի ունեմ ոչ միայն Բաքուն ու Երևանը, այլ նաև այդ թվում Մոսկվան, Անկարան և Թեհրանը։ Այդ իսկ պատճառով, կարծում եմ, Ալմաթիում բանակցությունները կանցնեն կառուցողական ձևաչափով։
— Հնարավոր են արդյո՞ք առաջիկա հեռանկարում առաջխաղացումները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև:
— Թուրք-հայկական հարաբերությունների կարգավորման հարցում ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես և երբ կլուծվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարցերը և կստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը։ Ուրիշ խնդիրներ ես չեմ տեսնում։ Քանի որ Թուրքիայի և Հայաստանի ղեկավարների վերջին հայտարարություններից երևում է, որ կողմերը պատրաստ են մի կողմ թողնել պատմական դժգոհությունները և գործել՝ ելնելով առկա իրողություններից և շահերից։ Հետևաբար, հենց որ Բաքվի և Երևանի միջև կնքվի խաղաղ պայմանագիր՝ հայ-թուրքական սահմանը կբացվի, իսկ առկա սահմանափակումները կվերացվեն։
— Դուք հնարավոր համարու՞մ եք միջնաժամկետ հեռանկարում Հայաստանին շրջադարձը դեպի Արևմուտք։
— Այս հարցի պատասխանը սերտորեն կապված է այն բանի հետ, թե ինչպես և երբ կավարտվի հակամարտությունը Ուկրաինայում։
— Ենթադրում եք, որ Մոսկվային կհաջողվի՞ Հայաստանին պահել իր ազդեցության ուղեծրում։
— Ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայում իրավիճակից։ Եթե լինի հաղթանակ այն ձևով, ինչպես Մոսկվան է դա տեսնում, ապա այո, կարծում եմ, որ կարող է։ Եթե ոչ, ուրեմն չի կարող։ Ես վստահ եմ որ ի վերջո Ռուսաստանը կհաղթի։ Բայց հարց է՝ ե՞րբ: Բանն այն է, որ ժամանակն անցնում է, իսկ Հայաստանի ժողովուրդը, ուշադրություն դարձրեք, ես խոսում եմ ոչ թե ղեկավարության, այլ հատկապես հայ բնակչության մասին՝ օրեցօր ավելի ու ավելի է հոգեպես հեռանում Ռուսաստանից, և սա է խնդիրը։
— Որքանո՞վ է հավանական լայնածավալ պատերազմը Մերձավոր Արևելքում, նրանում Իրանի ներգրավվմամբ:
— Ելնելով Իրանի և Իսրայելի միջև տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններից՝ կարելի է անել եզրակացություններ այն մասին, որ ոչ ոք շահագրգռված չէ մեծ պատերազմով, բայց, քանի որ ոչ մի խնդիր չի լուծվել, այն բացառել նույնպես ոչ ոք չի կարղ։ Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակից մենք տեսնում ենք, որ Իսրայելի գործողությունները անհամաչափ են ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական հարձակմանը, որպեսզի դրանք անվանել պարզապես պատասխան կամ պատիժ ՀԱՄԱՍ-ին: Ոչ։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Գազայի հատվածում,- շատ ավելի մի բան է, և ըստ երևույթին, Իսրայելը կանգ չի առնի այնքան ժամանակ, մինչև չհասնի իր ուզածին, չնայած խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերին: Բայց արդյո՞ք Իսրայելի հաջողությունը տարածաշրջանում կապահովի կայունություն: Ահա թե ինչումն է հարցը։ Կարծում եմ, ոչ։ Նաև չպետք է մոռանալ, որ գլոբալ տեսանկյունից այս ամբողջ իրավիճակը և, ընդհանրապես, այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Մերձավոր Արևելքում, կապված է մեծ տերությունների միջև առճակատման, տարանցիկ երթուղիների վերահսկողության և այլնի հետ: Այնպես որ կոնֆլիկտային ներուժը, այդ թվում նաև պատերազմի տարածման վտանգով, կհայտնվի տեսանելի ապագայում։

ИНТЕРВЬЮ  29 Апреля 2024 - 18:46
Блиц-интервью Caliber.Az с турецким политологом, кандидатом исторических наук, экспертом по Ближнему Востоку, доцентом кафедры зарубежного регионоведения МГЛУ Икбалем Дюрре.
— Господин Дюрре, как вы расцениваете начавшийся процесс делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном? Повышает ли этот шаг вероятность подписания мирного соглашения?
— Конечно же, я положительно оцениваю начавшийся процесс, и, естественно, это значительно повышает вероятность подписания мирного соглашения.
— Считаете, предстоящая встреча глав МИД Азербайджана и Армении в Алматы будет результативной для нормализации отношений между Баку и Ереваном?
— В целом я бы хотел обратить внимание вот на что. Как известно, в политике амбиции, конечно же, важны и, возможно, даже нужны, но есть вторая составляющая, которая намного важнее. Имею в виду объективную оценку своих возможностей, а также возможностей и интересов своих союзников. Понимание этих аспектов уменьшает вероятность конфронтации. Мне кажется, что с небольшим опозданием, но все же руководители Армении это осознали. Как говорится, лучше поздно, чем никогда. Исходя из этого, как мне кажется, все стороны конфликта заинтересованы в том, чтобы мир наступил окончательно. Я имею в виду не только Баку и Ереван, но в том числе Москву, Анкару и Тегеран. Именно поэтому, думаю, переговоры в Алматы пройдут в конструктивном формате.
— Возможны ли подвижки между Арменией и Турцией в ближайшей перспективе?
— В вопросе урегулирования турецко-армянских отношений всё зависит от того, как и когда будут решены вопросы между Азербайджаном и Арменией и подписано мирное соглашение. Других проблем я не вижу. Так как по последним заявлениям руководителей Турции и Армении видно, что стороны готовы оставить исторические обиды в стороне и действовать, исходя из существующих реалий и интересов. Поэтому, как только будет подписано мирное соглашение между Баку и Ереваном, турецко-армянская граница откроется, а существующие ограничения снимутся.
— Вы допускаете разворот Армении на Запад в среднесрочной перспективе?
— Ответ на этот вопрос тесно связан с тем, как и когда завершится конфликт в Украине.
— Полагаете, Москве удастся удержать Армению в орбите своего влияния?
— Все зависит от ситуации в Украине. Если будет победа в том виде, как Москва это видит, то да, думаю, сможет. Если нет, то не сможет. Я уверен в том, что в конце концов Россия победит. Но вопрос — когда? Дело в том, что время идет, а народ Армении, обратите внимание, я не говорю про руководство, а именно армянское население, с каждым днем больше и больше ментально отстраняется от России, и это проблема.
— Насколько вероятна полномасштабная война Ближнем Востоке с подключением в нее Ирана?
— Исходя из последних событий между Ираном и Израилем, можно сделать выводы о том, что никто не заинтересован в большой войне, но, так как ни один вопрос не решен, исключить ее тоже никто не может. По ситуации в Газе мы видим, что действия Израиля несоразмерны с террористической атакой ХАМАС, чтобы их назвать просто ответом или наказанием ХАМАС. Нет. То, что происходит в секторе Газа, — это нечто большее, и, видимо, Израиль не остановится, пока не добьется своего, несмотря на гибель мирных людей. Но обеспечит ли успех Израиля стабильность в регионе? Вот в чем вопрос. Думаю, нет. Еще не нужно забывать, что в глобальном плане вся эта ситуация и в целом всё, что происходит на Ближнем Востоке, связано с противостоянием великих держав, с контролем транзитных путей и т. д. Так что конфликтный потенциал, в том числе и с опасностью распространения войны, будет появляться в обозримом будущем.