Երևանում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի արդյունքներով ստորագրվել է 14 փաստաթուղթ Եվ ոչ մի հատ Ադրբեջանի դեմ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) մասնակից երկրների ղեկավարները որոշել են՝ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը զինել ժամանակակից սպառազինությամբ, ռազմական և հատուկ տեխնիկայով և հատուկ միջոցներով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Այս փաստաթուղթը ներառված է՝ չորեքշաբթի օրը Երևանում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում ստորագրված 14 որոշումների ցանկում։ Փաստաթղթերի ցանկը հրապարակված է Կրեմլի կայքում։
Գագաթնաժողովում որոշումներ են ընդունվել՝ ՀԱՊԿ-ի ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության և բժշկական աջակցության համատեղ ձևավորման, ՀԱՊԿ կապի համակարգի կարգավորման և ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման համակարգի կատարելագործման վերաբերյալ արձանագրային որոշում:
Մի շարք փաստաթղթեր վերաբերում են կազմակերպչական և կադրային հարցերին: Դրանցից՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդում նախագահության ժամկետների, ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի նախագահի, ՀԱՊԿ համագումարի և ցուցահանդեսային միջոցառման, կազմակերպությունում նախագահության, ։ և Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստի անցկացման ժամանակի և վայրի մասին։
Ստորագրված որոշումներից մեկը վերաբերում է ՀԱՊԿ-ի փոխգործակցությանը այլ կառույցների հետ. ԱՊՀ-ի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հետ համագործակցությունը զարգացնելու մտադրությունների մասին։ Մյուս փաստաթղթերը վերաբերում են ՀԱՊԿ բյուջեին և պարգևատրումներին՝ կապված ՀԱՊԿ 20-րդ և 30-րդ տարեդարձի հետ։

По итогам саммита ОДКБ в Ереване подписаны 14 документов
Лидеры стран - участниц Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) приняли решение об оснащении Миротворческих сил ОДКБ современными вооружением, военной и специальной техникой, специальными средствами, сообщает ТАСС.
Этот документ входит в перечень из 14 решений, подписанных на саммите ОДКБ в среду в Ереване. Список документов опубликован на сайте Кремля.
На саммите приняты решения о совместном формировании радиационной, химической и биологической защиты и медицинского обеспечения ОДКБ, о положении о системе связи ОДКБ, протокольное решение о совершенствовании системы кризисного реагирования ОДКБ.
Несколько документов касаются организационных и кадровых вопросов. Среди них - о генеральном секретаре ОДКБ, о сроках председательства в Совете коллективной безопасности ОДКБ, о председателе Межгосударственной комиссии по военно-экономическому сотрудничеству ОДКБ, о конгрессно-выставочном мероприятии ОДКБ, о председательстве в организации, времени и месте проведения очередной сессии Совета коллективной безопасности.
Одно из подписанных решений касается взаимодействия ОДКБ с другими структурами: о намерениях развивать сотрудничество с СНГ и Шанхайской организацией сотрудничества. Другие документы касаются бюджета ОДКБ и награждения в связи с 20-летием и 30-летием ОДКБ.