ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կներկայացվի առաջարկությունների փաթեթ` մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում
Կմշակվի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կներկայացվի Մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում գործող միջազգային փաստաթղթերի կիրառման բարելավմանն ուղղված առաջարկությունների փաթեթ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարվել է «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիաների դերը մշակութային արժեքների պաշտպանության գործում և դրանց կիրառման բարելավման ասպեկտները» թեմայով միջազգային գիտաժողովում, որը կազմակերպվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով ԱՀ Ազգային հանձնաժողովի, Զբոսաշրջության պետական գործակալության, Ադրբեջանի ICOMOS ազգային կոմիտեի և ADA համալսարանի կողմից։
Միջոցառման բացմանը ելույթ են ունեցել փոխվարչապետ Ալի Ահմեդովը, մշակույթի նախարար Անար Քերիմովը, փոխարտգործնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիևը, Զբոսաշրջության պետական գործակալության նախագահ Ֆուադ Նաղիևը։

ЮНЕСКО будет представлен пакет предложений в сфере охраны культурного наследия
Пакет рекомендаций и предложений по усовершенствованию применения существующих международных документов в сфере охраны культурного наследия будет разработан и представлен ЮНЕСКО.
Как передает Report, об этом сообщили на Международной научной конференции на тему «Роль конвенций ЮНЕСКО в защите культурных ценностей и аспекты улучшения их применения» при совместной организации Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, Государственного агентства по туризму, Национального комитета ICOMOS Азербайджана и Института развития и дипломатии Университета ADA.
На открытии мероприятия выступили заместитель премьер-министра Али Ахмедов, министр культуры Анар Керимов, заместитель министра иностранных дел Махмуд Мамедгулиев, председатель Государственного агентства по туризму Фуад Нагиев.