Մեկնած ձեռքի խայթոցը բռունցքի կվերածի այն։ Երկաթե՜ Caliber.Az YouTube ալիքի տեսանյութ
«Անցյալ տարվա հրատարակություններից մեկում մենք արդեն խոսել ենք, իսկ հիմա ուզում ենք հիշեցնել նրանց, ովքեր գուցե մոռացել են մի փաստ. 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության ստորագրումը նշանավորեց այն իրավիճակի ձեռքբերում, որը Ադրբեջանը չի դրել որպես վերջնական նպատակ, այլ մեր երկրի վեհանձն համաձայնությունը՝ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, որպեսզի Հայաստանին հնարավորություն ընձեռվի փրկել շրջափակման մեջ ընկած 30.000-անոց զորախումբը՝ Երևանի կողմից հաղթական պետության պահանջները կատարելու դիմաց։
Այս մասին ասվում է Caliber.Az Youtube-ի ալիքի հերթական թողարկման մեջ։
Նշվում է, որ հայտարարության ստորագրման պահին Բաքվի մի շարք պահանջներ մնացել են անկատար՝ Քելբեջարի, Լաչինի և Աղդամի շրջանների ազատագրումը, նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի վերաինտեգրումը Ադրբեջանի վարչական կառույցներին և այս տարածքում սահմանադրական կարգի վերականգնումը, Ղազախի, Աղստաֆայի և Սադարակի շրջանների օկուպացված տարածքների ազատագրում, Նախիչըվանի հետ անխոչընդոտ կապի բացում, ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանի ողջ երկայնքով վերահսկողության վերականգնում՝ դրա հետագա սահմանագծմամբ և սահմանազատմամբ, ինչպես նաև Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած Ադրբեջանի քաղաքացիների ճակատագրի հետ կապված մարդասիրական բնույթի և ականապատ դաշտերի քարտեզների վերաբերյալ հարցեր:
«Այս բոլոր հարցերը եղել են՝ Ադրբեջանի պետության օրակարգում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի ազատագրման գործողության սկզբում և մնում են առ այսօր։ Ուստի, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրեց կապիտուլյացիայի ակտը՝ հայ զինվորների կյանքը փրկելու և Հայաստանից փախած բնակչությանը Ղարաբաղ վերադարձնելու դիմաց, նրան հնարավորություն տրվեց ավարտին հասցնել մնացած հարցերն առանց արյունահեղության. վերադարձնել Աղդամը, Քելբեջարը, Լաչինը, անարգել կապ բացել Նախչըվանի հետ, վերադարձնել ադրբեջանական անկլավները, անարյուն դուրս գալ Ղարաբաղից, որպեսզի ճանապարհ բացել Ադրբեջանի այս տարածաշրջանի խաղաղ վերաինտեգրման համար, վերադարձնել Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ անհետ կորած մեր քաղաքացիների աճյունները, տրամադրել ականապատ դաշտերի քարտեզները։
Այսինքն՝ կամավոր անել այն, ինչ Ադրբեջանը կարող էր ինքնուրույն վերցնել՝ օրենքի ուժով և ուժի օրենքով։ Բայց Ադրբեջանի ղեկավարությունը մեծահոգաբար հնարավորություն տվեց Երևանին կատարել բոլոր արդար պահանջները՝ առանց Եռաբլուրում նոր գերեզմանների։ Ինչը՞ պարզ չէ այստեղ: Կամ մենք շարունակում ենք ձեր ծեծը և վերցնում ամեն ինչ, կամ խղճալով կանգ ենք առնում և հնարավորություն ու ժամանակ ենք տալիս մեր պահանջներն անարյուն կատարելու։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանում, կապիտուլյացիայից հետո, առավոտյան, որոշել են, որ պատերազմը ավարտվել է ոչ թե պայմանականորեն, այլ վերջնական։ Այն, ինչ կորցրել են, կորցրել են, իսկ այն, ինչ մնացել է, դա արդեն հավերժ է»,- նշված է տեսանյութում, որին մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ստորև։

Укус протянутой руки превратит ее в кулак. Железный! Видео YouTube-канала Caliber.Az
«В одном из прошлогодних выпусков мы уже говорили, и сейчас хотим напомнить тем, кто, может быть, забыл, один факт: подписание в ночь с 9 на 10 ноября 2020 года Азербайджаном трехстороннего заявления ознаменовало собой достижение не той ситуации, которую Азербайджан ставил в качестве конечной цели, а великодушное согласие нашей страны остановить боевые действия, чтобы дать шанс Армении спасти попавший в кольцо окружения 30-тысячный войсковой контингент в обмен на выполнение Ереваном требований государства-победителя».
В нем отмечено, что на момент подписания заявления оставался невыполненным ряд требований Баку – освобождение Кяльбаджарского, Лачинского и Агдамского районов, реинтеграция бывшей Нагорно-Карабахской автономной области в административные структуры Азербайджана и восстановление на этой территории конституционного строя, освобождение оккупированных территорий Газахского, Агстафинского и Садаракского районов, открытие беспрепятственной связи с Нахчываном, восстановление контроля над всей протяженностью азербайджано-армянской государственной границей с ее последующей делимитацией и демаркацией, а также вопросы гуманитарного характера, связанные с судьбой пропавших без вести в первую карабахскую войну граждан Азербайджана и картами минных полей.
«Все эти вопросы были на повестке дня азербайджанского государства на момент начала 27 сентября 2020 года освободительной операции и остаются по сей день. Поэтому, когда премьер-министром Армении Николом Пашиняном был подписан акт о капитуляции, ему в обмен на сохранение жизни армянских солдат и возвращение из Армении в Карабах сбежавшего населения была предоставлена возможность выполнить оставшиеся вопросы бескровно – вернуть Агдам, Кяльбаджар, Лачин, открыть беспрепятственное общение с Нахчываном, вернуть азербайджанские анклавы, бескровно самоудалиться из Карабаха, чтобы открыть путь для мирной реинтеграции этого региона Азербайджана, вернуть останки наших граждан, пропавших без вести во время первой карабахской войны, предоставить карты минных полей.
То есть добровольно сделать то, что Азербайджан мог взять сам - силой права, и правом силы. Но руководство Азербайджана великодушно дало Еревану шанс выполнить все справедливые требования без новых могил в Ераблуре. Чего тут непонятного? Либо продолжаем ваше избиение и забираем все, либо, сжалившись, останавливаемся и даем возможность и время выполнить наши требования бескровно.
Очевидно, в Армении наутро после капитуляции решили, что война окончена не условно, а окончательно. То, что потеряли, то потеряли, а то, что осталось - это уже навсегда!», - отмечено в видео, подробно с которым можно ознакомиться ниже.