Իրանին նոտա են հանձնել՝ կապված Ադրբեջանի քաղաքացու անհետացման հետ
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ պատասխանելով տեղական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարցին։
Նրա խոսքով, 2023 թվականի մարտի 9-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը դիմում է ստացել այն մասին, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, Գերմանիայի Յենայի համալսարանի ուսանող Ֆարիդ Գաբիլ օղլու Սաֆարլին՝ ծնված 1997 թ., սույն թվականի փետրվարի 20-ին մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, սակայն մարտի 4-ից նրա մասին ոչ մի լուր չկա.
«Այս տեղեկությունը ճշտելու նպատակով ԱԳՆ-ն նոտա է հղել մեր երկրում Իրանի դեսպանատուն և այս պահին սպասում է պատասխանի։ Ադրբեջանի քաղաքացի Ֆարիդ Սաֆարլիի գտնվելու վայրը պարզելու համար համապատասխան աշխատանքները շարունակվում են։ Այս հարցի վերաբերյալ հանրությանը կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»։
Հաջիզադեն հիշեցրել է, որ 2023 թվականի հունվարի 27-ին Իրանում մեր երկրի դեսպանատան վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից հետո Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը նախազգուշացում է արել երկրի քաղաքացիներին՝ հորդորելով առանց ծայրահեղ անհրաժեշտության չմեկնել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, և նրանք, ովքեր այցելում են այդ երկիր, պետք է առավել զգույշ լինեն:

Ирану вручена нота в связи с исчезновением гражданина Азербайджана
Как сообщает Report, об этом сообщил начальник Управления пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде, отвечая на вопрос представителей местных СМИ.
По его словам, 9 марта 2023 года в министерство иностранных дел Азербайджана поступило обращение касательно информации информация о том, что гражданин Азербайджанской Республики, студент Йенского университета Германии Фарид Габил оглы Сафарли, 1997 года рождения 20 февраля отправился в Исламскую Республику Иран, но с 4 марта о нем не поступало никаких известий: «В целях уточнения указанной информации министерство иностранных дел направило ноту в посольство Ирана в нашей стране и в настоящее время ждет ответа от другой стороны. Продолжаются соответствующие мероприятия и расследования для определения местоположения гражданина Азербайджана Фарида Сафарли. Общественности будет предоставлена дополнительная информация по этому вопросу».
А. Гаджизаде напомнил, что после террористической атаки на посольство нашей страны в Иране 27 января 2023 года Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики распространило предупреждение гражданам нашей страны о том, что им не рекомендуется посещать Исламскую Республику Иран без необходимости, а тем, кто все же посетит эту страны необходимо проявлять повышенную осторожность.