Հայաստանի կառավարությունը հինգշաբթի կայացած նիստում հավանություն է տվել՝ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի հետ բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման համար 92,3 մլն եվրոյի չափով վարկ ներգրավելու համաձայնագրի ստորագրմանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, միջոցներն ուղղվելու են 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքով նախատեսված դեֆիցիտի ֆինանսավորմանը։
Բյուջետային աջակցության տրամադրման համար անհրաժեշտ պայման նշված են՝ կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացման, իրավահավասարության ամրապնդման և մարդկային կապիտալի զարգացման, արդարադատության համակարգի արդյունավետության բարձրացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված գործողությունները:
Վարկը տրամադրվում է 19 տարի մարման ժամկետով, հինգ տարի արտոնյալ ժամկետով ֆիքսված տոկոսադրույքով (6 ամիս EURIBOR) գումարած լողացող սպրեդ (թարմացվում է Բանկի կողմից եռամսյակը մեկ): Մինչև բանակցությունները ձևավորված ինդիկատիվ տոկոսադրույքը կազմել է 3,492% (2,822%+0,67%)։

Армения берет кредит из-за дефицита госбюджета
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило подписание соглашения с Международным банком реконструкции и развития по привлечению кредита в размере 92,3 миллиона евро для финансирования дефицита бюджета.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, средства будут направлены на финансирование дефицита, заложенного в законе о госбюджете на 2023 год.
Необходимым условием для предоставления бюджетного содействия указаны действия, направленные на смягчение последствий изменения климата, укрепление равенства и развитие человеческого капитала, повышение эффективности системы правосудия и противодействия коррупции.
Кредит предоставляется со сроком погашения 19 лет с пятилетним льготным периодом по фиксированной процентной ставке (6-месячный EURIBOR) плюс плавающий спред (обновляется Банком ежеквартально). Индикативная процентная ставка, сформированная до переговоров, составила 3,492% (2,822%+0,67%).
Платежи по обслуживанию кредита должны выполняться раз в полгода - 15 июня и 15 декабря. Погашение основной суммы будет осуществляться с 15 июня 2028 года по 15 июня 2041 года равными долями (3,57% от суммы кредита), а последнее погашение - 15 декабря 2041 года (3,61%).