«Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում հանգիստ ժամանակներ դեռ շուտ չեն լինի»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ քաղաքական գիտությունների թեկնածու, իսրայելցի փորձագետ, «Aziznews.com» կայքի խմբագիր Յուրի Բոչարովի հետ։
- Յուրի Բորիսովիչ, ինչպե՞ս եք գնահատում Իսրայելում Ադրբեջանի դեսպանատան բացումը։ Որքա՞ն երկար սպասել էր այս իրադարձությունը՝ Ադրբեջանից ներգաղթած հրեաների համար:
- Իմ կարծիքով, սա ավելի քան երկար սպասված իրադարձություն է, որը սպասվում էր ոչ միայն ադրբեջանական սփյուռքի, այլեւ ողջ Իսրայելի կողմից 30 տարվա ընթացքում, այսինքն մեր երկրների միջեւ երկկողմ հարաբերությունների հաստատումից ի վեր։ Ուստի կարելի է վստահորեն ասել, որ ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերություններում նոր էջ է բացվել։ Եվ սա է գլխավորը։
- Դուք ի՞նչ էք կարծում, այժմ ակտիվանալու է արդյո՞ք Իսրայելում ադրբեջանական սփյուռքի գործունեությունը։
- Իսրայելի ադրբեջանական սփյուռքը վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում՝ անհրաժեշտ կապեր և շփումներ է հաստատել հասարակական կյանքի բազմաթիվ ոլորտներում աշխատանքի համար: Իհարկե, դեսպանությունը զգալի ավանդ կներդնի այդ գործունեության մեջ, թեև ընդհանուր առմամբ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունը լուծելու է շատ ավելի մասշտաբային խնդիրներ։ Նկատի ունեմ ադրբեջանական և իսրայելական բիզնեսի տարբեր ոլորտների հետ կապերի հաստատումը։ Կարծում եմ, դրանում է կայանում հիմնականում դեսպանատան գլխավոր խնդիրը։ Եվ ես հույս ունեմ, որ Իսրայելում ադրբեջանական դիվանագիտական ներկայացուցչության բացումը կուժեղացնի աշխատանքի դինամիկան, այդ թվում նաև ադրբեջանական սփյուռքի։
- Իսրայելցի փորձագետները համարում են, որ Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև համագործակցության ընդլայնումը նոր իրողություն է ստեղծում Հարավային Կովկասում և կարող է լավ հեռանկարներ ունենալ։ Դուք կիսում եք արդյո՞ք այս կարծիքը։
- Ադրբեջանի և Իսրայելի հարաբերությունները երկու երկրների կողմից վաղուց գնահատվում են որպես ռազմավարական գործընկերություն՝ հեռու գնացող պլաններով։ Եվ այս իմաստով, Թել Ավիվում Ադրբեջանի դեսպանատան բացումը՝ ավելի քան խորհրդանշական քայլ է մեր երկրի համար։ Համաձայնվեք, որ այն փաստը, որ հենց մեր պետության տարածքում է բացվել շիա պետության առաջին դեսպանատունը, շատ բանի մասին է խոսում։ Այս կապակցությամբ զարմանալի չէ, որ իրադարձությունը մեծ հնչեղություն է առաջացրել աշխարհում։ Մինչդեռ այն անակնկալ էր նույնիսկ իսրայելցիների համար։ Եվ ամենևին էլ պատահական չէ, որ դրան արձագանքեցին և՛ մեր բարեկամները, և՛ մեր թշնամիները, ինչի մասին են վկայում Իրանում և Ռուսաստանում հնչած հայտարարությունները։
- Ադրբեջանն ու Իսրայելը արդյունավետ համագործակցում են ռազմատեխնիկական ոլորտում։ Ինչպիսի՞ն եք տեսնում նման փոխգործակցության հեռանկարները տեսանելի ապագայում:
- Ադրբեջանը հանդիսանում է Իսրայել նավթի հիմնական մատակարարներից մեկը, իսկ մեր երկիրը Բաքվին մատակարարում է ժամանակակից զինատեսակներ։ Գնումների ծավալով Ադրբեջանը Իսրայելի վարկանիշում գտնվում է երկրորդ տեղում Հնդկաստանից հետո, ինչը խոսում է անհավանական ծավալների ու ցուցանիշների մասին։ Սակայն սա պետական բիզնես է, թեև, ինչպես ինձ է թվում, վաղուց արդեն ժամանակն է համատեղ զարգացնել նաև մասնավոր ձեռներեցության ոլորտը։ Առավել ևս, որ Իսրայելի մասնավոր բիզնեսը կարող է շատ բան առաջարկել Ադրբեջանին, օրինակ՝ առողջապահության, կրթության, էներգետիկ, ջրային նախագծերի իրականացման, զբոսաշրջության զարգացման առումով։ Ուստի, ենթադրում եմ, որ տեսանելի ապագայում, ոչ կառավարական մակարդակով ընդգծվելու է հենց այդ ոլորտների ակտիվացումը։
- Ադրբեջանի և Իսրայելի մերձեցման ֆոնին որքանո՞վ կարող են էապես նվազել մեզ համար ոչ բարեկամական երկրների արտաքին սպառնալիքները։
- Արտաքին թշնամիների դեմ ուժերի միավորումը միշտ նվազեցնում է լարվածության մակարդակը, հատկապես մեր տարածաշրջանում։ Սակայն այս փուլում աշխարհում աշխարհաքաղաքական իրավիճակն ու Մերձավոր Արևելքի երկրների հարաբերությունների զարգացումը այնքան են միահյուսված, որ դժվար է կանխատեսել մի իրավիճակ, երբ ինչ-որ պահ երեկվա ընկերները դառնում են թշնամիներ, իսկ թշնամիները՝ բարեկամներ։ Ամենայն հավանականությամբ, այս փաստը կմեծացնի արտաքին սպառնալիքից պաշտպանվելու հնարավորությունը, թեև, ինչպես ինձ է թվում, ապագայում այն միայն կավելանա ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Իսրայելի, մինչդեռ, նաև Մերձավոր Արևելքի շատ այլ երկրների համար։ Դրան հիմնականում նպաստում է երկրների միջև խաղաղության և հարաբերությունների վերաֆորմատավորումը և, որպես արդյունք՝ նոր աշխարհաքաղաքական կարգի կառուցումը, որն առաջին հերթին կազդի մեր, ներկայումս ամենաթեժ և պայթունավտանգ տարածաշրջանի վրա։
- Ինչպես գիտեք, կովկասյան տարածաշրջանում լարվածությունը ստեղծում է Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը մերժող Հայաստանը։ Ձեր կարծիքով, որքա՞ն շուտ կհաջողվի նորմալացնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները։
- Հայաստանը այդպես էլ չդարձավ անկախ պետություն՝ բառիս լիովին իմաստով, ինչի արդյունքում այսօրվա դրությամբ փաստորեն հանդիսանում է խամաճիկ այլ երկրների ձեռքում։ Եվ այս առումով աշխարհաքաղաքական տարբեր դրեակատարներ փորձում են նրան օգտագործել իրենց շահերը առաջ մղելու համար։ Նկատի ունեմ ԵՄ-ի մի շարք պետություններ, ինչպես նաև Իրանն ու Ռուսաստանը։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանը Հայաստանի հետ համաձայնության գալու և խաղաղ կյանք ու տնտեսական զարգացում սկսելու հնարավորություն կունենա միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանում հայտնվի արտաքին ուժերին չկողմնորոշված իշխանություն։ Իսկ առայժմ, ակնհայտ է, որ Երևանը դես ու դեն է ընկնում աշխարհաքաղաքական մի քանի լուրջ դերակատարների միջև և չի կարող կառչել որևէ ճամբարից, որպեսզի իր համար վերջնականապես հստակեցնի իր դիրքորոշումը՝ կռվել, ընկերանալ, թե կանգ առնել։ Այնպես որ, քանի դեռ Հայաստանը հանդես է գալիս որպես ապակայունացնող գործոն, համապատասխան աշխարհաքաղաքական դերակատարները կլուծեն իրենց տնտեսական շահերը կովկասյան տարածաշրջանում։ Ընդ որում, սա կվերաբերի նաև Նոր Մետաքսի ճանապարհի հատվածին, որը պետք է անցնի Ադրբեջանից Թուրքիա և Զանգեզուրի միջանցքով։ Կարծում եմ, որ հատկապես սրա համար են պայքարում Եվրամիության շատ երկրները, ինչպես նաև ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը և Իրանը: Որից կենթադրեմ, որ, ցավոք, Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում հանգիստ ժամանակները շուտով չեն գա։

«Спокойные времена на Кавказе и Ближнем Востоке наступят не скоро»
Интервью Caliber.Az c кандидатом политических наук, израильским экспертом, редактором сайта Aziznews.com Юрием Бочаровым.
- Юрий Борисович, как вы расцениваете открытие посольства Азербайджана в Израиле? Насколько долгожданным было это событие для евреев - выходцев из Азербайджана?
- На мой взгляд, это более чем долгожданное событие, в ожидании которого находилась не только азербайджанская диаспора, но и весь Израиль на протяжении 30 лет, то есть с момента установления двусторонних отношений между нашими странами. Поэтому можно с уверенностью сказать, что открыта новая страница в азербайджано-израильских взаимоотношениях И это главное.
- Как вы считаете, активизируется ли теперь деятельность азербайджанской диаспоры в Израиле?
- Азербайджанская диаспора в Израиле за три десятка лет установила необходимые связи и контакты для работы во многих сферах общественной жизни. Разумеется, посольство внесет значимую лепту в эту деятельность, хотя в целом диппредставительство будет решать гораздо более масштабные задачи. Имею в виду налаживание связей с различными сферами азербайджанского и израильского бизнеса. Полагаю, главным образом в этом и заключается основная задача посольства. И я надеюсь, что открытие азербайджанского диппредставительства в Израиле усилит динамику работы в том числе и азербайджанской диаспоры.
- Израильские эксперты считают, что расширение сотрудничества Азербайджана и Израиля создаёт новую реальность на Южном Кавказе и может иметь хорошие перспективы. Разделяете ли вы такое мнение?
- Отношения Азербайджана и Израиля давно оцениваются обеими странами как стратегическое партнерство с далеко идущими планами. И в этом смысле открытие азербайджанского посольства в Тель-Авиве - более чем символический шаг для нашей страны. Согласитесь, что тот факт, что именно на территории нашего государства открылось первое посольство шиитского государства, говорит о многом. В этой связи неудивительно, что событие вызвало большой резонанс в мире. Причем оно стало неожиданным даже для израильтян. И далеко не случайно, что на это отреагировали и наши друзья, и наши враги, о чем свидетельствуют заявления, озвученные в Иране, России.
- Азербайджан и Израиль плодотворно сотрудничают в военно-технической сфере. Какими вы видите перспективы такого взаимодействия в обозримом будущем?
- Азербайджан является одним из главных поставщиков нефти в Израиль, а наша страна поставляет Баку современные виды вооружений. По объему закупок Азербайджан в рейтинге Израиля находится на втором месте после Индии, что говорит о неимоверных объемах и показателях. Однако это правительственный бизнес, хотя, как мне кажется, давно уже пора вместе развивать и сферу частного предпринимательства. Тем более что частный бизнес Израиля может многое что предложить Азербайджану, к примеру, в плане здравоохранения, образования, реализации энергических, водных проектов, развития туризма. Поэтому предположу, что именно на активизацию этих направлений на неправительственном уровне будет сделан акцент в обозримом будущем.
- Насколько существенно могут снизиться внешние угрозы со стороны недружественных нам государств на фоне сближения Азербайджана и Израиля?
- Объединение усилий против внешних врагов всегда снижает уровень напряженности, особенно в нашем регионе. Однако на данном этапе геополитическая ситуация в мире и развитие взаимоотношений между странами Ближнего Востока настолько переплетены, что сложно прогнозировать ситуацию, когда в какой-то момент вчерашние друзья становятся врагами, а враги – друзьями. Скорее всего данный факт усилит возможность защиты от внешней угрозы, хотя, как мне кажется, она будет в дальнейшем только возрастать как для Азербайджана, так и Израиля, впрочем, и для многих других стран Ближнего Востока. Главным образом, этому способствует переформатирование мира и взаимоотношений между странами и как следствие - выстраивание нового геополитического порядка, который в первую очередь отразится на нашем регионе, самом сейчас горячем и взрывоопасном.
- Как вы знаете, напряженность в Кавказском регионе создает Армения, отвергающая мир с Азербайджаном. Как скоро, на ваш взгляд, удастся нормализовать армяно-азербайджанские отношения?
- Армения так и не стала самостоятельным государством в полном смысле этого слова, в результате чего фактически является на сегодняшний день марионеткой в руках других стран. И в этой связи различные геополитические игроки пытаются использовать ее для проталкивания своих интересов. Имею в виду ряд государств ЕС, а также Иран и Россию. Думаю, что у Азербайджана появится шанс договориться с Арменией и начать мирную жизнь и экономическое обустройство только после того, как в Армении появится правительство, не ориентированное на внешние силы. А пока очевидно, что Ереван мечется между несколькими серьезными геополитическим игроками и не может прильнуть к какому- то лагерю, чтобы наконец уяснить для себя позицию - воевать, дружить или остановиться. Так что до тех пор, пока Армения выступает дестабилизирующим фактором, соответствующие геополитические игроки будут решать свои экономические интересы в Кавказском регионе. Причем это коснется и участка Нового Шелкового пути, который должен пройти из Азербайджана в Турцию и через Зангезурский коридор. Полагаю, именно за это борются многие страны Европейского Союза, а также США, Россия и Иран. Из чего предположу, что, к большому сожалению, спокойные времена на Кавказе и Ближнем Востоке наступят еще не скоро.