«Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը՝ վերջին շանս է աղքատության մեջ խրված Հայաստանի համար»
Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայ զինվորականների մոտ ակնհայտորեն պակասում էր ազգային ոգին, ազգային արժանապատվությունն ու հայրենասիրությունը՝ համոզված է թուրք պաշտոնաթող գեներալ Յուջել Կարաուզը։ Դրա ապացույցը, պրոֆեսիոնալ զինվորականի կարծիքով, հանդիսանում է այն, որ հրամանատարները ստիպված էին իրենց հայ զինվորներին գամել հրանոթներին, պինդ փակել տանկի մեջ, որպեսզի չփախչեին մարտի դաշտից։ Այդ մասին թուրք գեներալը հիշեցրել է Caliber.Az-ի հետ զրույցում, ենթադրելով, որ Ղարաբաղում նոր ռազմական գործողությունների դեպքում քիչ բան կփոխվի։
«Այսօր Հայաստանում ոչ մի մայր չի ուզում իր որդուն բանակ ուղարկել։ 2020 թվականի աշնան պատերազմի հետևանքով առաջացած վախն ու դեպրեսիան առ այսօր չի հեռանում հայերից։ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունները բարելավել չցանկացող պետությունը մեր աչքի առաջ բառացիորեն փլուզվում է։ Երկրի կառավարությունը դա տեսնում է, բայց ոչինչ չի ձեռնարկում։ Հայաստանին ուղակի անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ, հակառակ դեպքում նա կխրվի աղքատության մեջ և վաղ թե ուշ կվերանա աշխարհի քարտեզից։ Նրա բնակչությունը վաղուց սրընթաց նվազում է, և այդ գործընթացը աստիճանաբար կավելանա։ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը հանդիսանում է վերջին շանս Հայաստանի համար։ Եթե պաշտոնական Երեւանը չդիմի Բաքվի հետ հաշտեցման, ապա հետեւանքների համար պատասխանատվությունը կդրվի երկրի ղեկավարության վրա»,- կարծում է Կարաուզը։
Դրանով հանդերձ նա նշում է, որ Հայաստանը, իչպես եղել է տնտեսապես հետամնաց հանրապետություն՝ ղարաբաղյան պատերազմներից շատ առաջ, այդպես էլ մնացել է։
«Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքներով հայկական բանակը կորցրել է իր սպառազինության 70 տոկոսը։ Պարտությունից հետո երկրի տնտեսությանը լուրջ վնաս է հասցվել, որից նա մինչև այսօր ի վիճակի չէ դուրս գալ։ Բացի այդ, հետպատերազմյան դեպրեսիան նվազեցրել է հայ բնակչության աշխատունակությունը, չէ որ հազարավոր զինվորներ զոհվեցին, ավելի շատ վիրավորվեցին, և նրանք բոլորը, ըստ տարիքի, պետք է դառնաին բնակչության ամենաաշխատունակ մասը։ Բացի այդ, Հայաստանի իշխանությունները ոչ մի կերպ չեն աջակցում վետերաններին, զոհվածների ընտանիքներին, ինչը ամենևին չի նպաստում ազգային ոգու բարձրացմանը։ Մարդիկ մենակ են մնում իրենց խնդիրների հետ, և ընկնում են ռեժիմի նկատմամբ ծայրահեղ դժգոհության վերածվող ավելի մեծ հուսահատության մեջ»,- ընդգծում է մեր զրուցակիցը։
Պրոֆեսիոնալ զինվորականը համոզված է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ խաղաղությունը՝ միակ ելք է Հայաստանի համար։
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խաղաղությանը հավատարմության մասին իր դատարկ հայտարարության փոխարեն, պետք է իրական քայլեր ձեռնարկի այս ուղղությամբ։ Ցավոք, նրան չի բավականացնում վճռականություն և քաղաքական կամք, որպեսզի վերջապես ստորագրի խաղաղության պայմանագիրը։ Այսօր Հայաստանին կառավարում են արտաքին ուժերը, նրանք անկարգություններ են կազմակերպում հայ հասարակության մեջ։ Իսկ Փաշինյանը չնայած և ընդունում է, որ Ղարաբաղը՝ Ադրբեջան է, սակայն ապօրինի զինված կազմավորումները ամենևին դուրս չի բերում այնտեղից։ Խաղաղ պայմանագրի շուրջ յուրաքանչյուր հանդիպման մեկնարկից առաջ Հայաստանը, փորձելով ժամանակ շահել և փոխել օրակարգը՝ ռազմական սադրանքներ է իրականացնում։ Պաշտոնական Երեւանը պետք է հասկանա, որ խաղաղության օրակարգից հրաժարվելը օգուտ չի բերի Հայաստանին։ Բացի այդ, Ադրբեջանի համբերությունը անսահման չէ»,- եզրափակել է գեներալ Կարաուզը:
Մի' փորձեք մեր համբերությունը Ալիևի մեսիջը
29 Սեպտեմբերի 2023 - 17:50100 Դիտումներ
Նախչըվանի գազային ապաշրջափակման շեմին Caliber.Az-ի ակնարկը
27 Սեպտեմբերի 2023 - 14:2078 Դիտումներ
Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել է Լաչինի անցակետում և տեղափոխել Բաքու Ադրբեջանի ՊՍԾ հաղորդագրությունը
27 Սեպտեմբերի 2023 - 15:2777 Դիտումներ
«Խանքենդիի վրա Ադրբեջանի դրոշի ծածանումը հաշված օրերի հարց է» Սանան Ռզաևը զրուցում է Էլմար Մամեդյարովի հետ

«Мир с Азербайджаном - последний шанс для погрязшей в нищете Армении» Генерал Карауз на Caliber.Az
Во время 44-дневной войны в Карабахе у армянских военных явно недоставало национального духа, национального достоинства и патриотизма, уверен турецкий генерал в отставке Юджел Карауз. Доказательством тому, по мнению профессионального военного, является то, что армянских солдат их командирам приходилось приковывать к орудиям, наглухо закрывать в танке, чтобы не сбежали с поля боя. Об этом турецкий генерал напомнил в беседе с Caliber.Az, высказав предположение, что мало что изменится и в случае новых боевых действий в Карабахе.
«Сегодня в Армении ни одна мать не хочет отправлять своего сына в армию. Страх и депрессия, вызванные войной осени 2020 года, не оставляют армян и по сей день. Государство, не желающее наладить отношения с Азербайджаном и Турцией, разваливается буквально на глазах. Правительство страны это видит, но ничего не предпринимает. Армении просто необходимо подписать мирный договор с Азербайджаном, иначе она погрязнет в нищете и рано или поздно исчезнет с карты мира. Ее население давно и стремительно уменьшается, и этот процесс постепенно будет усиливаться. Мирный договор с Азербайджаном является последним шансом для Армении. Если официальный Ереван не пойдет на примирение с Баку, то ответственность за последствия будет лежать на руководстве страны», - считает Карауз.
При этом от отмечает, что Армения как была отсталой в экономическом плане республикой еще задолго до карабахских войн, так и осталась.
«По итогам Второй Карабахской войны армянская армия потеряла 70 процентов своего вооружения. После поражения экономике страны был нанесен серьезный ущерб, от которого она не в состоянии оправиться до сих пор. Кроме того, поствоенная депрессия снизила работоспособность армянского населения, ведь тысячи солдат погибли, еще больше получили ранения, и все они по возрасту должны были стать самой трудоспособной частью населения. К тому же армянские власти никак не поддерживают ветеранов, семьи погибших, что отнюдь не способствует подъему национального духа. Люди остаются наедине со своими проблемами, и впадают в еще большее уныние, переходящее в крайнее недовольство режимом»,- подчеркивает наш собеседник.
Профессиональный военный убежден, что мир с Азербайджаном и Турцией - единственный выход для Армении.
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян, вместо того чтобы впустую декларировать свою приверженность миру, должен предпринять реальные шаги в этом направлении. К сожалению, ему не хватает решимости и политической воли, чтобы подписать, наконец, мирное соглашение. Сегодня Арменией управляют внешние силы, они организуют волнения в армянском обществе. А Пашинян хоть и признает, что Карабах — это Азербайджан, но незаконные вооруженные формирования оттуда не выводит. Перед началом каждой встречи по мирному соглашению Армения, пытаясь выиграть время и изменить повестку, совершает военные провокации. Официальный Ереван должен понимать, что отказ от мирной повестки не принесет пользы Армении. К тому же терпение Азербайджана имеет пределы», - заключил генерал Карауз.