Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների վերականգնման ծախսերը կկազմեն 12 մլրդ մանաթ
Մինչև այս տարվա վերջ օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման վրա ծախսվող միջոցների ծավալը կհասնի 12 մլրդ մանաթի։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի մեջ (բացառությամբ Շուշայի շրջանի) ներառված օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ԱՀ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը։
Նշելով, որ վերականգնման ու վերակառուցման գործընթացն ընթանում է արագ տեմպերով, Է.Հուսեյնովն ընդգծել է, որ այդ գումարը տարեցտարի կավելանա։
Խոսելով օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին՝ Է.Հուսեյնովը նշել է, որ այդ տարածքներն ունեն գյուղատնտեսական, տնտեսական և զբոսաշրջության մեծ ներուժ, և վերականգնման գործընթացի ավարտից հետո այդ ներուժը լայնորեն կօգտագործվի։

Расходы на восстановление освобожденных территорий Азербайджана составят 12 млрд манатов
До конца текущего года объем средств, затрачиваемых на восстановление освобожденных от оккупации территорий, достигнет 12 млрд манатов.
Как сообщает Report, об этом заявил специальный представитель президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (кроме Шушинского района), Эмин Гусейнов.
Отметив, что процесс восстановления и реконструкции идет стремительно, Э.Гусейнов подчеркнул, что данная сумма будет увеличиваться из года в год.
Говоря об инфраструктурных проектах на освобожденных от оккупации территориях, Э.Гусейнов отметил, что эти территории имеют большой сельскохозяйственный, экономический и туристический потенциал, и после завершения процесса восстановления данный потенциал будет широко использован.