Հայ հարդքորին STOP են ասում
Հայ հանրությունը, ներառյալ քաղաքական գործիչներն ու լրագրողները, վրդովված են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում ներկայումս տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ՝ ՄԱԿ-ի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների պաշտոնական հայտարարություններից։
«Ղարաբաղում մնացել է 1000-ից ոչ ավել տեղացի բնակիչ, դրանով հանդերձ Խանքենդիում ավերածություններ չեն գրանցվել, և տեղի բնակիչները չեն բողոքել հրադադարից հետո բռնության դեպքերից»,- այսպես է հնչում Ղարաբաղ ուղարկված ՄԱԿ-ի առաքելության եզրակացությունը։ Իսկ տես ինչպիսի տեսք ունի հատուկ հանձնարարությունների դեսպան Էդմոն Մարուքյանի արձագանքը X սոցիալական ցանցում. «Այսպես կոչված ՄԱԿ-ի առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում արել է ամեն հնարավորը, որպեսզի օրինականացնել էթնիկ զտումները, կամայական կալանավորումները, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացումը և Ադրբեջանի կողմից կատարված այլ հանցագործությունները։ Այս մարդիկ վարկաբեկում են ՄԱԿ-ը որպես կառույցի։ Սպասում եմ ՄԱԿ-ի կողմից այս ներկայացուցիչների գործունեության հետաքննությանը»:
Մի քանի խոսք անձամբ Մարուքյանին. ՄԱԿ-ը իրեն ոչ թե հիմա է վարկաբեկել, այլ 27 երկար տարիների ընթացքում, երբ ջանք չգործադրեց իր չորս բանաձեւերը կյանքի կոչելու համար և գործնականորեն Հայաստանին տալով ադրբեջանական հողերի օկուպացման քարտ բլանշը։ Ակնհայտ է, որ հիմա այդ գլոբալ կազմակերպությունում այնուամենայնիվ հասկացել են, որ Ադրբեջանի բացարձակ իրավացիության ֆոնին չեն կարող անձնատուր լինել հայկական հորինվածքներին և փորձում են օբյեկտիվություն դրսևորել։ Այնպես որ այս դեպքում ՄԱԿ-ը իրեն չի վարկաբեկում, այլ, եթե կուզեք, վերականգնում է:
Սա լիովին արդարացված է նաև Միացիալ Նահանգների կապակցությամբ։ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերը հայտարարել է. «Այս իրավիճակի հետ կապված մենք շփվում ենք տեղերում (Ղարաբաղում) կոնտակտների հետ։ Բայց ցեղասպանության կամ էթնիկ զտումների մասին որոշումը հիմնվում է փաստերի վրա հենվող գործընթացի վրա»:
Այնպես որ, հայերը վրդովվելու առիթ չունեն։ Բայց տես, ադրբեջանցիները հարցեր ունեն ինչպես ՄԱԿ-ին, այնպես էլ ամերիկացիներին։ Ինչո՞ւ, օրինակ, նրանք անտեսեցին ադրբեջանցիների էթնիկ զտումները 1980-ականների վերջին Հայաստանում և 1990-ականների առաջին կեսին Ղարաբաղում։ Ինչու՞ փաստահավաք հանձնաժողովներ չուղարկեցին օկուպացված ադրբեջանական տարածաշրջան։ Եվ ինչ-որ բան հուշում է, որ և՛ ՄԱԿ-ը, և՛ Պետդեպարտամենտը հաճույքով կնենգափոխեին փաստերը, անշնորհք կշահարկեին աղբյուրներով և դեմ կգնային փաստերին՝ ներկայիս իրադարձությունները անվանելով զտումներ, եթե չհասկանային, որ նանց անպայման չարախնդությամբ կհիշեցնեն՝ ադրբեջանցիների դեմ ցեղասպանության ակտերի նկատմամբ իրենց անգործության վերաբերյալ։ Բացի այդ, ինձ թվում է, որ Արևմուտքը իսկապես չի ցանկանում արդիականացնել Արևմտյան Ադրբեջան փախստականների վերադարձի հարցը, այդ իսկ պատճառով ձգտում է խուսափել սիմետրիկ արձագանք առաջացնող ցանկացած թեմայից։
Բայց սա, այսպես ասած, միայն ենթադրություններ են համաշխարհային հանրության մտահոգությունների մասին։ Արևմտյան ադրբեջանցիների՝ իրենց պատմական հայրենիք վերադառնալու հարցը Բաքուն, ըստ ամենայնի, կբարձրացնի անկախ Հայաստանի և նրա հովանավորների ցանկություններից։
Իսկ ինչ վերաբերում է էթնիկական զտումներին, ապա հարկ է նշել, որ Բաքվի վրա ճնշումների ռեզերվը անվերջ չէ, իսկ էթնիկ զտումների մեղադրանքները չափազանց լուրջ բան են, որպեսզի շահարկել անարժանահավատ ապացույցներով այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը համաշխարհային հանրությանը հետևողականորեն և ակնառու կերպով բացահայտում է գործերի իրական վիճակը։ Ընդ որում, եթե գոնե ինչ-որ բանի պատճառ լիներ։ Հայկական նվնվոցն ու առասպելաբանությունը չարժե, որպեսզի նրանց պատճառով արատավորել իր համբավը։
Իրականում, եթե լավ խորամուղ լինել, ապա այդ նույն Միլլերը Երևանի համար արել է հնարավոր առավելագույնը։ Վերցնենք գոնե նրա ուղերձը. «Մենք կրկնում ենք անկախ միջազգային դիտորդական առաքելություն ստեղծելու մեր կոչը, որը կապահովեր թափանցիկությունը և Ղարաբաղի ժողովրդին կվստահեցներ, որ էթնիկ հայերի իրավունքները և անվտանգությունը, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ՝ պաշտպանված կլինեն»: Այսինքն շարունակում է առաջ մղել միջազգային մասնակցության մասին հին գաղափարը։
Առայժմ լիովին պարզ չէ, թե ՄԱԿ-ը և այլ միջազգային կազմակերպությունները ինչ կարգավիճակով են իրականացնելու Ղարաբաղում իրավիճակի հետագա մոնիտորինգը (եթե այն ընդհանրապես լինի): Ամեն դեպքում, Բաքվի համար գլխավոր վտանգն արդեն անցել է։ Չէ որ Արևմուտքը ցանկանում էր որոշակի առաքելություն ներդնել նախքան մեր զորքերի՝ ՌԽՔ-ի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտի մտնելը։ Նրանց նպատակն էր այնտեղ ստեղծել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության նման մի տեսակ կիսառազմականացված կառույց, որպեսզի փոխարինի ռուս խաղաղապահներին՝ վերջնական նպատակ ունենալով Ադրբեջանին թույլ չտալ վերահսկողության տակ առնել այդ տարածքը: Հետագայում նրանք կհասնեին այս գոտու համար որոշակի հատուկ կարգավիճակի։ Բաքուն քայլ առ քայլ ոչնչացրեց այդ ծրագրերը։ Եվ հիմա, մասնավորապես ամերիկացիները, մի կողմից, փորձելով փրկել իրենց դեմքը, իսկ մյուս կողմից, հայկական ոճով հրաշքի հույս ունենալով, շարունակում են բարձրաձայնել այդ անհեթեթ մտադրությունները։ Դե ուզում եք հինգ առաքելություն կազմակերպեք՝ Ղարաբաղը լիովին վերահսկվում է և կվերահսկվի Ադրբեջանի աշխատակազմի կողմից։ Մեր երկրի տարածքում ռազմականացված գործակալ խառնակույտ ստեղծել չի ստացվի։ Ադրբեջանը՝ Հայաստանը չէ, խնդրում ենք չշփոթել։ Առավել ևս, միջազգային ներկայացուցչության ձևաչափն առաջարկվելու է Բաքվի, այլ ոչ մեկ այլի կողմից, և բացառապես Ադրբեջանի ազգային ինքնիշխանության շահերից ելնելով։

Армянскому хардкору говорят STOP В Ереване обиделись на ООН и США
Армянская общественность, включая политиков и журналистов, возмущена официальными заявлениями представителей ООН и США относительно событий, происходящих сейчас в Карабахском экономическом районе Азербайджана.
«В Карабахе осталось не более 1000 местных жителей, при этом в Ханкенди не зафиксировано разрушений, и местные жители не жаловались на случаи насилия после прекращения огня», - так звучит заключение миссии ООН, направленной в Карабах. А вот как выглядит реакция посла по особым поручениям Эдмона Марукяна в соцсети Х: «Так называемая миссия ООН в Нагорном Карабахе сделала все возможное, чтобы узаконить этнические чистки, произвольные задержания, разрушения гражданской инфраструктуры и другие преступления, совершенные Азербайджаном. Эти люди дискредитируют ООН как институт. Жду расследования со стороны ООН деятельности этих «представителей».
Несколько слов лично Марукяну: ООН дискредитировала себя не сейчас, а в течение 27 долгих лет, когда не прилагала усилий для выполнения четырех своих резолюций и практически дав Армении карт-бланш на оккупацию азербайджанской земли. Очевидно, сейчас в этой глобальной организации все же поняли, что не могут на фоне абсолютной правоты Азербайджана потакать армянским нарративам, и пытаются проявить объективность. Так что в данном случае ООН себя не дискредитирует, а, если хотите, реабилитирует.
Полностью оправданно это и в отношении Соединенных Штатов. Руководитель пресс-службы Госдепартамента Мэтью Миллер заявил: «Мы общаемся с контактами на местах (в Карабахе) по этой ситуации. Но решение о геноциде или этнической чистке основывается на процессе, базирующемся на фактах».
Так что, у армян нет повода для возмущений. А вот у азербайджанцев есть вопросы, как к ООН, так и американцам. Почему, например, они игнорировали этнические чистки в отношении азербайджанцев в конце 1980-х годов в Армении и первой половине 1990-х в Карабахе? Почему не направляли комиссии в оккупированный азербайджанский регион для сбора фактов? И что-то подсказывает, что и ООН, и Госдеп с удовольствием натянули бы сову на глобус и пошли бы против фактов, окрестив нынешние события чистками, если бы не понимали, что им обязательно злорадно напомнят об их бездействии в отношении актов геноцида против азербайджанцев. Кроме того, сдается мне, что Запад очень не хочет актуализации вопроса возвращения беженцев в Западный Азербайджан, поэтому старается избежать любой темы, вызывающей симметричную реакцию.
Но это, так сказать, лишь предположения по поводу беспокойства мировой общественности. Вопрос о возвращении западных азербайджанцев на историческую родину Баку будет, судя по всему, поднимать независимо от желания Армении и ее покровителей.
Что же касается этнических чисток, то следует заметить, что резерв давления на Баку не бесконечен, а обвинения в этнических чистках слишком серьезное, чтобы манипулировать недостоверными доказательствами в условиях, когда Азербайджан последовательно и наглядно раскрывает мировой общественности истинное положение дел. К тому же было бы из-за чего. Армянские нытье и мифология не стоят того, чтобы из-за них пачкать свою репутацию.
На самом деле, если вдуматься, то тот же Миллер сделал для Еревана максимум возможного. Взять хотя бы его обращение: «Мы повторяем наш призыв к созданию независимой международной наблюдательной миссии, которая обеспечила бы прозрачность и заверила население Карабаха в том, что права и безопасность этнических армян, которые пожелают вернуться, будут защищены». То есть продолжает впаривать старую идею о международном участии.
Пока не совсем ясно, в каком качестве ООН и другие международные организации будут проводить дальнейший мониторинг ситуации в Карабахе (если он вообще будет). В любом случае главная опасность для Баку уже миновала. Ведь Запад хотел внедрения некой миссии до того, как наши войска войдут в зону временной ответственности РМК. Их целью было создание там полувоенизированной структуры – сродни гражданской миссии ЕС в Армении, чтобы заменить российских миротворцев с конечной целью не допустить контроля Азербайджана над этой территорией. В дальнейшем они бы добивались для этой зоны некоего особого статуса. Баку шаг за шагом разрушал эти планы. И теперь, в частности американцы, с одной стороны, пытаясь сохранить лицо, а с другой, на армянский манер надеясь на чудо, продолжают озвучивать эти абсурдные намерения. Да хоть пять миссий организуйте – Карабах полностью контролируется и будет контролироваться азербайджанской администрацией. Создать агентурно-военизированный конгломерат на территории нашей страны не получится. Азербайджан – не Армения, просьба не путать. Более того, формат международного представительства будет предложен Баку, а никем иным, и исключительно с позиции интересов национального суверенитета Азербайджана.