Օմբուդսմեն. Ֆրանսիան խոչընդոտում է խաղաղությանը
Ֆրանսիայի նման երկրները խոչընդոտում են խաղաղությանը և անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերում միջազգային իրավունքի նկատմամբ:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 75-ամյակին նվիրված՝ «Մարդու իրավունքներ - 75 Բաքվի համաժողով. համընդհանուրության և անբաժանելիության խթանում՝ գլոբալ և ազգային մարտահրավերները լուծելու համար» միջազգային համաժողովում ասել է՝ Մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ ատելության հիման վրա իրականացված էթնիկ զտումների, տեղահանությունների և ցեղասպանության քաղաքականության արդյունքում՝ խաղաղ ադրբեջանական բնակչության դեմ բազմաթիվ հանցագործություններ են կատարվել խաղաղության և մարդկության դեմ, ինչպես նաև ռազմական հանցագործություններ, ցեղասպանություն, էկոցիդ, ուրբիցիդ և կուլտուրիցիդ։
«Ադրբեջանի՝ շուրջ 30 տարի օկուպացիայի տակ գտնվող և 44-օրյա Հայրենական պատերազմի արդյոււնքում ազատագրված տարածքներում հայտնաբերված զանգվածային գերեզմանները, բազմաթիվ քաղաքների և գյուղերի մեծ մասի ավերումը, պատմական, մշակութային, կրոնական հուշարձանների, բուսական և կենդանական աշխարհի բազմաթիվ տեսակների ոչնչացումը, մեր տարածքների զանգվածային աղտոտումը ականներով ևս մեկ անգամ ապացուցում են դա»,- ասել է Օմբուդսմենը։

Омбудсмен: Франция препятствует миру
Как сообщает Report, об этом сказала Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Сабина Алиева на международной конференции в Баку на тему «Права человека - 75 Бакинская конференция: Продвижение универсальности и неделимости для решения глобальных и национальных вызовов», посвященной 75-летию Всеобщей декларации прав человека.
По ее словам, в результате политики этнических чисток, депортаций и геноцида, проводимой Арменией на почве ненависти к азербайджанцам, в отношении мирного азербайджанского населения были совершены многочисленные преступления против мира и человечности, а также военные преступления, геноцид, экоцид, урбицид и культурицид.
«Массовые захоронения, обнаруженные на территориях Азербайджана, удерживавшихся под оккупацией в течение почти 30 лет и освобожденных в результате 44-дневной Отечественной войны, разрушение большинства городов и сел, исторических, культурных, религиозных памятников, уничтожение многих видов флоры и фауны, массовое загрязнение наших территорий минами еще раз доказывают это. Кроме того, вызывает беспокойство тот факт, что судьба около 4 тысяч наших соотечественников, пропавших без вести в результате военной агрессии Армении, до сих пор неизвестна. К сожалению, такие страны, как Франция, которая сегодня считает себя колыбелью демократии, но проводит политику исламофобии и неоколониализма, на протяжении многих лет грубо нарушали права человека, проявляя неуважение к положениям Всеобщей декларации прав человека, универсальным принципам международного права, продолжая препятствовать достижению мира между народами», - сказала омбудсмен.