«Զանգեզուր» նախագիծը. առողջ դատողություն ու ևս այլ բան
«Մտորումներ» հաղորդաշարի հերթական թողարկման մեջ Օրխան Ամաշովը պնդում է, որ, հարաբերական դժվարությունների և իրարամերժ պահերով հանդերձ` Ադրբեջանի մայրցամաքային մասը Նախչըվանի հետ կապող անխոչընդոտ ցամաքային երթուղին՝ «Զանգեզուր» նախագիծը կարող է իրականացվել «առողջ դատողության և այլ բանի հիման վրա»:
Կյանքի որոշ արտոնությունները կամ ուրախությունները կարելի է զգալ և ինչ-որ կերպ ապրել վիրտուալ կերպով, բայց անհնար է դրանք վայելել որպես այդպիսին: Իհարկե, կարելի է պատկերացնել որոշակի հավանականություն, իրեն պատկերացնել ուրիշի կերպարանքով և հիմնվելով որոշ նախադեպերի վրա և տրվել մտածված երազներին: Բայց սա միայն մինչև որոշակի պահ: Միայն թե սպասումի մոլեգին հուզմունքը սահման ունի:
Ճիշտ այդպես էլ սահման կա, թե որքան երկար ժամանակ Ադրբեջանը կարող է ոչ միայն մտածել «Զանգեզուր» նախագծի մասին՝ անխոչընդոտ ցամաքային երթուղու, որը ներառում է երկաթուղու և ճանապարհի զուգահեռ հատվածներ, այլև հաշվի առնելով դրա հնարավոր օգուտներն ու առավելությունները, հիմնվելով այլ երկրներում նմանատիպ կապերի պրակտիկայի վրա՝ օր ու գիշեր աշխատել դրա իրականացման ուղղությամբ:
2024 թվականի սկզբին Հայաստանի հարավով դեպի Նախչըվան Բաքվի մուտքի հարցը Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացի շրջանակներում պահապանում է իր արդիականությունը։ Նախագահ Ալիևի հունվարի 10-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցը, դրան հաջորդած Հայաստանի բացասական արձագանքը և վարչապետ Փաշինյանի արտահայտությունները ցույց են տալիս, որ այդ հարցը, ներառյալ դրա հիմնական տարրերն ու իրարամերժ պահերը, նշանակալից չափով մնում են անփոփոխ: Բայց այնուամենայնիվ, եթե խորանալ հարցի մեջ, կտեսնես, որ իրավիճակը անընդհատ փոխվում է՝ երբեմն աննկատ, իսկ երբեմն էլ մի քիչ ավելի նկատելի։
Չնայած Իրանի տարածքով այլընտրանքային երթուղու կապակցությամբ ձեռնարկված որոշ գործնական քայլերին, Բաքուն հավատարիմ է այն կարծիքին, որ առանց Զանգեզուրի միջով այն ձևով անցուղի բացելուն, որը նա համարում է նպատակահարմար՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կապի ուղիների բացման գաղափարը առհասարակ անհնարին կլինի։ Ադրբեջանը, իհարկե, առաջնորդվում է 2020 թվականի պատերազմից հետո ձեռք բերված աշխարհաքաղաքական առավելություններով, նա ելնում է նրանից, որ հաղորդակցությունների զարգացման իր ծրագիրը լեգիտիմ է ձեռք բերված հաջողությունների շնորհիվ, և այս սխեմայում Հայաստանը, ելնելով իր կողմից արձանագրված պարտավորություններից, պետք է իր ավանդը ներդնի դրա իրականացման մեջ, իսկ Երևանի համար որպես դրդապատճառ պետք է ծառայի առողջ դատողությունն և տարածաշրջանի ընդհանուր շահերը։
Հայաստանը իր հերթին Բաքվի գործողություններում տեսնում է պարտադրանքի տարր, ինչը նրան դրդում է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորությունները վերանայելու փորձերին։ Կա ճյուղավորում իր ձեռքբերումներն ամրապնդելու Բաքվի ձգտումների և դա որպես երկու երկրների միջև ուժերի հարաբերակցության շրջանակներում հետագա նահանջի նախահաշիվ դիտելու՝ Երևանի հակվածության միջև: Երկու կողմերի վարքագծում նկատվում է բնական մրցակցություն, և հրատապ է հանդիսանում հարցն այն մասին, թե որտեղ կարող են լինել ընդհանուր կետը, ինչպիսի պայմանագիրը կարող է ավելի շատ իմաստ ունենալ, կամ ինչպիսի սխեման կարող էր առավել արդար և գործնական լինել:
Ադրբեջանի համար իրանական երթուղին հանդիսանում է ընդամենը այլընտրանքային, որը չի կարող ամբողջությամբ փոխարինել Զանգեզուրի անխոչընդոտ միջանցքին, բայց կարող է ծառայել երկու հիմնական նպատակների։ Առաջինը, անկախ նրանից, թե Բաքուն ունի արդյոք ելք դեպի Նախչըվան Հայաստանի հարավով, թե՞ ոչ, Իրանի միջով այլընտրանքային ճանապարհը չի խանգարի՝ ապահովելով լրացուցիչ կապ: Երկրորդը, Արազ գետի միջով երթուղին կարող է դիտարկվել որպես Հայաստանի վրա կառուցողական և ոչ ագրեսիվ ճնշման գործիք, որպեսզի նրան ստիպել ավելի օպերատիվ գործել «Զանգեզուր» նախագծի կապակցությամբ։
Ընդհանուր առմամբ, հակասական է մնում հարցերի երեք խումբ։
Առաջինը, Բաքվի և Երևանի միջև պահապանվում են տարաձայնություններ միջանցքի ավտոճանապարհային հատվածի մասով. Բաքուն պնդում է, որ այն պետք է անցնի երկաթուղային գծին զուգահեռ՝ հիմնվելով խորհրդային ժամանակաշրջանի հաղորդակցության ենթակառուցվածքի առկայության վրա, և ապացուցում է, որ Փաշինյանի «Խաղաղության խաչմերուկ» կամ «Հայկական խաչմերուկ» նախագծում առաջարկված տեղանքը հարմար չէ ավտոմայրուղու շինարարության համար։
Սկզբունքորեն, եթե հետևենք 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետին, ապա առաջնայինը պետք է լինի մայրցամաքային Ադրբեջանը Նախչըվանի հետ կապող ամենակարճ ճանապարհը։ Սա չի նշանակում, որ պետք է հրաժարվել այլ երթուղիներից, բայց Զանգեզուրի միջանցքի ծայրահեղ նշանակությունը ակնհայտ է։
Երկրորդը, կա շփոթություն հարցում այն մասին, թե որքան անարգել պետք է լինի երթևեկությունն այս երթուղով, և կապի այս գծի նկատմամբ Հայաստանի ինքնիշխանության մասին հարցում: Բաքուն համարում է, որ «Ադրբեջանից Ադրբեջան», այսինքն՝ մայրցամաքային Ադրբեջանից Նախչըվան տեղափոխվող քաղաքացիները, բեռները և տրանսպորտային միջոցները չպետք է ենթարկվեն որևէ ստուգման կամ մաքսազերծման։ Ըստ Բաքվի կողմից առաջարկած սխեմայի՝ երրորդ երկրի համար նախատեսված ցանկացած բեռներիի համար մաքսատուրքերը պետք է վճարվեն Հայաստանի օրենսդրության համապատասխան, քանի որ դրանք չեն ընկնում «Ադրբեջանից Ադրբեջան» սահմանման տակ։
Այդ նույն համատեքստում, եթե դատել՝ Բաքվի կողմից վերջերս արված որոշ պաշտոնական հայտարարությունների գումարային վերլուծությունից, կարելի է եզրակացնել, որ Ադրբեջանը դեմ չէր լինի Հարավային Հայաստանի Մեղրիից դեպի Հայաստանի մնացած մասը տեղափոխվող քաղաքացիների, բեռների և մեքենաների նկատմամբ «Հայաստանից Հայաստան» փոխադարձ սկզբունքի հիման վրա նման ռեժիմին։ Նման համապատասխանությունը որոշ չափով կմիավորեր 9-րդ կետով նախատեսված Հայաստանի պարտավորությունները «փոխադարձության» ձևակերպումով, որը բազմիցս հիշատակվել է բոլոր բանակցությունների ընթացքում:
Այլ կերպ ասած, եթե Հայաստանը ենթադրում է, որ Զանգեզուրի միջով անխոչընդոտ անցումը սահմանափակում է իր ինքնիշխանությունը, ապա Նախչըվանի տարածքով Հայաստանից Հայաստան տեղափոխվող քաղաքացիների, բեռների և տրանսպորտային միջոցների նմանատիպ ռեժիմը նրան թույլ կտա իրեն հավասար զգալ Ադրբեջանի հետ։
Երրորդ և, շատերի կարծիքով, առավել խնդրահարույց հարցը վերաբերվում է երթուղու վերահսկմանը։ Անկախ նրանից, թե որքան անխոչընդոտ պետք է լինի մուտքը Զանգեզուրի միջով, հարցն այն մասին, թե ով է ապահովելու տեղաշարժի անվտանգությունը՝ հանդիսանում է առանձին ասպեկտ, թեև առնչվում է ինքնիշխանության թեմային։
Չնայած Երևանը հավատարիմ է այն կարծիքին, որ երբեք չի համաձայնվել վերահսկողությունը ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ զորքերին փոխանցելուն, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի ձևակերպումը հանդիսանում է հակառակի անհերքելի ապացույց։ Ճշմարտությունը կայանում է նրանում, որ Հայաստանը պարտավոր է զիջել վերահսկողության տարրը, բայց չի ցանկանում դա անել իր ողջամիտ պատճառներով, օրինակ, որպեսզի Երևանի ինքնիշխանությունը էլ ավելի սահմանափակող ազդեցության լրացուցիչ լծակներ չտրամադրել Կրեմլին։
Այս տարրի նկատմամբ Բաքվի տեսակետը նույնպես հետաքրքիր է։ Ադրբեջանը, կարծես թե կարծում է, որ դա ինչ-որ չափով Ռուսաստանի և Հայաստանի գործ է, և եթե Կրեմլը պատրաստ է և կամենում է համոզել Երևանին միջանցք բացել ռուսական վերահսկողության ներքո, ապա դա ավելի քան ողջունելի է։ Ճիշտ է, ռուսական ազդեցությունն անմիջական ազդեցություն չի ունեցել, և հարցը մինչև հիմա մնում է չլուծված։
Մյուս կողմից, եթե Երևանը ինչ-որ հրաշքով կարողանա Մոսկվայի հետ երկկողմ հարաբերությունների միջոցով ազատվել ռուսական վերահսկողությունից, ինչպիսի՞ն կլինի Բաքվի արձագանքը։ Հավանական է, որ Ադրբեջանը կպահանջի երթուղու անվտանգության երաշխիքներ, հնարավոր է, սեփական մասնակցությամբ, այնքանով, որքանով Հայաստանին հնարավոր կլինի համոզել դրա նպատակահարմարության մեջ։
Այսպես ուրեմն...Ինչպիսի՞ն է լինելու ի վերջո Զանգեզուրով անցնող խոստումնալից ճանապարհի ռեժիմը։ Մեծ Բրիտանիայի Գերագույն դատարանի նախկին դատավոր և հայտնի պատմաբան Ջոնաթան Սամփշը մի անգամ ասել է, որ «օրենքների մեծ մասը՝ պարզապես առողջ դատողություն է միացված կոճակներով»:
Եթե խոստումնալից Զանգեզուրի միջանցքի ռեժիմը դիտարկել իրավական կարգավորման դաշտում, ապա այն պետք է հիմնված լինի նաև առողջ դատողության վրա՝ հաշվի առնելով կողմերի կոնկրետ շահերը և գործնական պահանջները, որոնք պետք է մշակվեն։
Միանգամայն տրամաբանական է, որ Բաքվին անհրաժեշտ է տարածքի մայրցամաքային մասը Նախչըվանի հետ կապել ամենակարճ ճանապարհով, որը հանդիսանում է Հայաստանի հարավային տարածքը։ Առողջ դատողության տեսանկյունից Ադրբեջանի մի հատվածից մյուսն այս ճանապարհով երկկողմանի երթեւեկությունը պետք է լինի անխոչընդոտ, այսինքն՝ առանց խորքային ստուգումների կամ մաքսազերծման անհրաժեշտության։ Միանգամայն տրամաբանական է, որ Հայաստանը կարող է ակնկալել նմանատիպ ռեժիմի ընդունում Նախչըվանի տարածքով Մեղրին երկրի մնացած հատվածին կապող երթուղու համար։
Առողջ դատողության տեսանկյունից, երկաթուղին ճանապարհը և ավտոմայրուղին պետք է կառուցվեն միմյանց զուգահեռ՝ ամենակարճ 42 կիլոմետրանոց երթուղով։ Բաքուն, հաշվի առնելով Երևանի 9-րդ կետով ստանձնած պարտավորությունները, ակնկալում է երթուղու անվտանգության որոշակի երաշխիքներ։ Այնքան էլ տրամաբանական չէ, որ Հայաստանը, որի սահմանները Իրանի և Թուրքիայի հետ հսկվում են Ռուսաստանի կողմից՝ հանկարծ Զանգեզուրի երթուղու երկայնքով ռուսական լրացուցիչ վերահսկողությունը համարի ոտնձգություն իր ինքնիշխանության դեմ։
Իսկ ի՞նչ է նշանակում «ևս այլ բան»: Սա պայմանավորվածությունների կոնկրետ շարք է, որոնք Բաքուն և Երևանը պետք է համաձայնեցնեն երկկողմանի կարգով, հաշվի առնելով «փոխադարձության» սկզբունքի վրա հիմնված փոխզիջումը։ Սակայն, հաշվի առնելով, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության համաձայն հենց Հայաստանն է ի պարտավոր ապահովել անարգել մուտքը Զանգեզուրի միջով, և հաշվի առնելով, որ այս հարցում փոխադարձությունը կարող է պահպանվել միայն սահմանափակ չափով՝ Հայաստանի հարավային տարածքը մնացած մասի հետ կապելու համար, կարևոր է հրաժարվել՝ Զանգեզուրի միջանցքի ռեժիմը հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ավելի լայն գործընթացի հետ համատեղելու գաղափարներից։
Ինչ վերաբերում է միջանցքի վերահսկմանը, ապա կարելի է մշակել՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև պատասխանատվության բաշխում նախատեսող որոշակի ճկուն բանաձեւ։ Ադրբեջանն ինքը կարող էր դառնալ այս պայմանավորվածության մաս, եթե Ռուսաստանը հանվի Զանգեզուրի նախագծից, ինչը ներկայումս քիչ հավանական է թվում, և, եթե ամբողջ պայմանավորվածությունը լինի բացառապես երկկողմանի։
Հիմա ի՞նչ կարելի է անել: Դե, նախ, իր պատրաստակամությունը ցույց տալու համար Հայաստանը կարող էր սկսել իր հարավային տարածքով անցնող հատվածի շինարարությունը։ Բացի այդ, անհրաժեշտ է հիշեցնել, որ խաղաղության պայմանագիր, սկզբունքորեն, ինչպես արդեն ասվել է շատերի կողմից, կարող է ստորագրվել նախքան միջանցքի բացումը։

Проект «Зангезур»: здравый смысл и кое-что еще Размышления Орхана Амашова
В очередном выпуске цикла передач «Размышления» Орхан Амашов утверждает, что при относительных трудностях и противоречивых моментах проект «Зангезур» - беспрепятственный сухопутный маршрут, соединяющий материковую часть Азербайджана с Нахчываном - может быть реализован на основе «здравого смысла и кое-чего еще».
Некоторые привилегии или радости жизни можно ощутить и как-то прочувствовать виртуально, но невозможно насладиться ими как таковыми. Конечно, можно представить себе определенную вероятность, воображая себя в чужой ипостаси и основываясь на каких-то прецедентах, и предаться вдумчивым мечтаниям. Но это лишь до определенного момента. Есть предел головокружительному волнению от одних только ожиданий.
Точно так же есть предел тому, как долго Азербайджан может не просто размышлять над проектом «Зангезур» - беспрепятственном сухопутном маршруте, включающем параллельные участки железной и автомобильной дорог, но учитывая его потенциальные выгоды и преимущества, опираясь на практику подобных сообщений в других странах, круглосуточно работать над его реализацией.
В начале 2024 года вопрос о доступе Баку к Нахчывану через юг Армении в рамках процесса разблокирования региональных коммуникаций на Южном Кавказе сохраняет свою актуальность. Интервью президента Алиева местным телеканалам 10 января, последующая негативная реакция Армении и высказывания премьер-министра Пашиняна показывают, что этот вопрос, включая его основные элементы и противоречивые моменты, остается в значительной степени неизменным. Но все же, если углубляться в вопрос, то видишь, что ситуация постоянно меняется - иногда незаметно, а иногда чуть более заметно.
Несмотря на некоторые практические шаги, предпринятые в отношении альтернативного маршрута через Иран, Баку придерживается мнения, что без открытия прохода через Зангезур в той форме, которую считает подходящей, идея с открытием путей сообщения между Азербайджаном и Арменией в целом будет невозможна. Азербайджаном, конечно, движут геополитические преимущества, полученные после войны 2020 года, он исходит из того, что его программа развития коммуникаций легитимна благодаря достигнутым успехам, и в этой схеме Армения на основе ее зафиксированных обязательств должна внести свой вклад в ее реализацию, а мотивацией для Еревана служат здравый смысл и общие интересы региона.
Армения, в свою очередь, усматривает в действиях Баку элемент навязывания, побуждающий ее к попытке пересмотра своих обязательств, вытекающих из Трёхстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. Существует дихотомия между стремлением Баку закрепить свои достижения и склонностью Еревана рассматривать это как предвестник дальнейшего отступления в рамках баланса сил между двумя странами. В поведении двух сторон прослеживается естественная конкуренция, и актуальным является вопрос о том, где может быть общая точка, какое соглашение может иметь больший смысл или какая схема была бы более справедливой и практичной.
Для Азербайджана иранский маршрут является лишь альтернативой, которая не может полностью заменить беспрепятственный Зангезурский проход, но может служить двум основным целям. Во-первых, независимо от того, имеет ли Баку доступ к Нахчывану через юг Армении или нет, альтернативный маршрут через Иран не помешает, обеспечивая дополнительную связь. Во-вторых, маршрут через реку Араз можно рассматривать как инструмент конструктивного и неагрессивного давления на Армению, чтобы заставить ее действовать более оперативно в отношении проекта «Зангезур».
В целом, противоречивыми остаются три группы вопросов.
Во-первых, между Баку и Ереваном сохраняются разногласия по поводу автодорожной части прохода: Баку настаивает на том, что она должна проходить параллельно железнодорожному пути, ссылаясь на наличие коммуникационной инфраструктуры советской эпохи, и доказывает, что местность, предложенная в проекте Пашиняна «Перекресток мира» или «Армянский перекресток», не подходит для строительства автомобильной дороги.
В принципе, если следовать 9 пункту Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, то приоритетным должен быть кратчайший маршрут, соединяющий материковый Азербайджан с Нахчываном. Это не означает, что от других маршрутов следует отказаться, но критическая важность Зангезурского коридора очевидна.
Во-вторых, существует путаница в вопросе о том, насколько беспрепятственным должно быть движение по этому маршруту, и в вопросе о суверенитете Армении по отношению к этой коммуникационной линии. Баку считает, что граждане, грузы и транспортные средства, перемещающиеся из «Азербайджана в Азербайджан», то есть из материкового Азербайджана в Нахчыван, не должны проходить никаких проверок и таможенного оформления. По схеме, предложенной Баку в отношении любых грузов, предназначенных для третьей страны, таможенные платежи должны быть уплачены в соответствии с законодательством Армении, поскольку они не подпадают под определение «из Азербайджана в Азербайджан».
В том же ключе, если судить по совокупному анализу некоторых официальных заявлений, недавно сделанных Баку, можно сделать вывод, что Азербайджан был бы не против такого же режима для граждан, грузов и транспортных средств, перемещающихся из Мегри в Южной Армении в остальную часть Армении через Нахчыван на основе взаимного принципа «из Армении в Армению». Такая согласованность в некоторой степени объединила бы обязательства Армении по 9 пункту с формулировкой «взаимности», которая неоднократно упоминалась на протяжении всех переговоров.
Другими словами, если Армения полагает, что беспрепятственный проход через Зангезур ограничивает ее суверенитет, то аналогичный режим для граждан, грузов и транспортных средств, перемещающихся из Армении в Армению через Нахчыван, позволит ей чувствовать себя на равных с Азербайджаном.
Третий и, по мнению многих, наиболее проблематичный вопрос касается контроля над маршрутом. Независимо от того, насколько беспрепятственным должен быть доступ через Зангезур, вопрос о том, кто будет обеспечивать безопасность передвижения, является отдельным аспектом, хотя и связанным с темой суверенитета.
Хотя Ереван придерживается мнения, что он никогда не соглашался на передачу контроля пограничным войскам ФСБ России, формулировка 9 пункта Трёхстороннего заявления от 10 ноября 2020 года является неопровержимым доказательством обратного. Правда заключается в том, что Армения обязана уступить элемент контроля, но не хочет этого делать по собственным разумным причинам, например, чтобы не предоставлять Кремлю дополнительные рычаги влияния, еще больше ограничивающие суверенитет Еревана.
Взгляд Баку на этот элемент тоже интересен. Азербайджан, похоже, считает, что это в определенной степени дело России и Армении, и если Кремль готов и хочет убедить Ереван открыть коридор под эгидой российского контроля, то это более чем приветствуется. Правда, российское влияние не оказало немедленного воздействия, и вопрос до сих пор остается нерешенным.
С другой стороны, если Еревану каким-то чудом удастся избавиться от российского контроля через двусторонние связи с Москвой, какова будет реакция Баку на это? Вероятно, Азербайджан потребует гарантий безопасности маршрута, возможно, с собственным участием, в той мере, в какой Армению можно будет убедить считать целесообразным.
Итак... Каким же в конечном итоге будет режим перспективного маршрута через Зангезур? Бывший судья Верховного суда Великобритании и известный историк Джонатан Сампшн однажды сказал, что «большинство законов - это просто здравый смысл с включёнными кнопками».
Если рассматривать режим перспективного Зангезурского коридора в плоскости юридического урегулирования, то он также должен базироваться на здравом смысле с учетом конкретных интересов сторон и практических требований, которые должны быть проработаны.
Вполне логично, что Баку необходимо соединить материковую часть территории с Нахчываном через кратчайший путь, которым является южная территория Армении. С точки зрения здравого смысла, двустороннее движение по этому маршруту из одной части Азербайджана в другую должно быть беспрепятственным, то есть без необходимости в интрузивном досмотре или таможенном оформлении. Вполне логично, что Армения может рассчитывать на принятие аналогичного режима для маршрута, соединяющего Мегри с остальной частью страны через Нахчыван.
С точки зрения здравого смысла, железнодорожный путь и автомагистраль должны быть построены параллельно друг другу - по кратчайшему 42-километровому маршруту. Баку, учитывая обязательства Еревана по 9 пункту, ожидает определенных гарантий безопасности маршрута. Не очень логично, что Армения, чьи границы с Ираном и Турцией охраняются Россией, вдруг сочтет дополнительный российский контроль вдоль Зангезурского маршрута посягательством на свой суверенитет.
А что значит «кое-что еще»? Это конкретный ряд договоренностей, которые Баку и Ереван должны согласовать в двустороннем порядке с учетом компромисса на основе принципа «взаимности». Однако, учитывая, что именно Армения обязана обеспечить беспрепятственный доступ через Зангезур в соответствии с Трёхсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года, и учитывая, что взаимность в этом вопросе может быть соблюдена лишь в ограниченной степени для соединения южной территории Армении с остальной, важно отказаться от идеи совмещения режима Зангезурского прохода с более широким процессом разблокирования коммуникаций.
Что касается контроля над коридором, то можно выработать некую гибкую формулу, предусматривающую распределение обязанностей между Россией и Арменией. Азербайджан сам мог бы стать частью этой договоренности, если Россия будет отстранена от Зангезурского проекта, что в настоящее время представляется маловероятным, и, если вся договоренность будет исключительно двусторонней.
Что можно сделать сейчас? Ну, во-первых, чтобы продемонстрировать свою готовность, Армения могла бы начать строительство участка, проходящего по ее южной территории. Кроме того, необходимо напомнить, что мирный договор в принципе, как об этом уже было сказано многими, может быть подписан до открытия коридора.