Ո՞ւմ դիերն են թաղված Ասկերանի բերդի մոտ Պետհանձնաժողովը՝ զանգվածային գերեզմանների մասին/ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել է, 2023 թվականի սեպտեմբերին հակաահաբեկչական միջոցառումներից հետո ձերբակալվել է Ռաշիդ Բեգլարյանը՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ գերեվարված ադրբեջանցիներին խոշտանգելու, ինչպես նաև ռազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով։ Նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ԱՀ Քրեական օրենսգրքի 112, 113, 115.2, 279.1 և 318.1 հոդվածներով։
Ռաշիդ Բեգլարյանը ցուցմունքի ժամանակ ասել է, որ 1992 թվականի փետրվարի 26-ին հայկական ապօրինի զինված կազմավորումների կազմում մասնակցել է շուրջ 200 խաղաղ բնակիչների սպանությանը, որոնց թվում հիմնականում կանայք, երեխաներ և ծերեր են եղել։ Սպանվածների մարմիններն ամփոփվել են Ասկերանի բերդի մոտ։
Անցած տարվա նոյեմբերին ԱՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի կողմից այս կապակցությամբ սկսված որոնողական աշխատանքները դադարեցվել են եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով։
Հետագայում Ասկերանի բերդի մոտ վերսկսվել են որոնողական աշխատանքները։ Պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել է զանգվածային գերեզման, որում եղել են ավելի քան 8 մարդու դի, որոնք ենթադրաբար սպանվել են Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ։

Чьи тела закопаны близ Аскеранской крепости? Госкомиссия о массовом захоронении / ФОТО
Как сообщалось, после антитеррористических мероприятий в сентябре 2023 года, по подозрению в пытках пленных азербайджанцев во время Первой Карабахской войны, а также по подозрению в совершении военных преступлений, преступлений против мира и человечности был задержан Рашид Бегларян. Он был привлечен к уголовной ответственности по статьям 112, 113, 115.2, 279.1 и 318.1 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
При даче показаний Рашид Бегларян сообщил, что 26 февраля 1992 года в составе незаконных армянских вооруженных формирований он участвовал в убийстве до 200 мирных жителей, среди которых преимущественно были женщины, дети и пожилые. Тела убитых были закопаны близ Аскеранской крепости.
Начатые в связи с этим поисковые работы Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан в ноябре прошлого года, из-за неблагоприятных погодных условий были приостановлены.
Впоследствии поисковые работы близ Аскеранской крепости были возобновлены. В процессе раскопок было обнаружено массовое захоронение, в котором находились тела более 8 человек, предположительно убитых во время Ходжалинского геноцида.