Պղնձե լեռան ավազակները
Հայաստանին անվանում են «քարերի երկիր»։ Եվ եթե այս բառակապակցությամբ հանդերձ դուք անմիջապես պատկերացնեք մոխրագույն գլաքարեր ու գետաքարեր, ապա միայն մասամբ ճիշտ կլինեք։ Բանը նրանում է, որ Հայաստանը, հիմնականում ժամանակին բոլշևիկների կողմից նրան նվիրված ադրբեջանական Զանգեզուրի շնորհիվ հարուստ է նաև այլ քարերով՝ օգտակար հանածոների հանքաշերտերով։ Չեմ ասում, որ դրանք շատ շատ են, սակայն միանգամայն բավականաչափ են, որպեսզի օտարերկրյա կապիտալով հայկական, կամ դուստր ձեռնարկությունների սեփականատերերը և կոռուպցիոն սխեմաներով նրանց հետ կապված պաշտոնյաները փող աշխատեն։ Դե, և բյուջեին էլ ինչ-որ բան հասնում է։
Պատահական չէ, որ Հայաստանում հատկապես հանքարդյունաբերությունն է զարգացում ստացել։ Մինչդեռ, այս գործընթացը դժվար է բառի ամբողջական իմաստով զարգացում անվանել։ Ոլորտը, ենթադրաբար, շահութաբերության նկատառումներից ելնելով, շահագործել են ամենապրիմիտիվ ձևով։ Որպես հետևանք՝ ահռելի վնաս շրջակա միջավայրին:
Բայց սա դեռ ամենը չէ: Անդրսահմանային գետերի վրա կամ մերձակայքում տեղակայված հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները՝ արտադրական թունավոր թափոններ նետելով այդ ջրամբարները, աղտոտում են հարևան երկրներ՝ի Վրաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի շրջակա միջավայրը: Մեր երկիրը այդ ցավալի ցուցակի առաջին տեղում է՝ ստացված վնասի մակարդակով։ Դրանում համոզվելու համար բավական է ծանոթանալ ամենապարզ վիճակագրությանը։ Հանքարդյունաբերական հանքաշերտերը և, համապատասխանաբար, ձեռնարկությունները անհավասարաչափ են բաշխված Հայաստանի տարբեր մարզերի միջև։ 3 տոկոսը՝ դեպի հյուսիս Լոռու մարզում է, 6 տոկոսը՝ դեպի արևելք Գեղարքունիքում է (Գյոյչայի շրջան), և 87 տոկոսը՝ Սյունիքում է (Զանգեզուր)։ Ինչպես տեսնում ենք, երեք մարզերից 2-ը, կամ այս արդյունաբերության մեջ զբաղվող բոլոր ձեռնարկությունների 95 տոկոսը գտնվում են Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով հանդերձ։
Ահա Հայաստանում գործող ընդամենը մի քանի հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններ, որոնք ոչնչացնում են տարածաշրջանի էկոհամակարգը։ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը Քաջարանում։ Ձեռնարկության թափոնները, որոնք պարունակում են կապար և այլ ծանր մետաղներ՝ աղտոտում են Օխչուչայ և Արազ գետերը։ Այստեղ տարեկան վերամշակվում է միջինը 20 մլն տոննա հանքաքար՝ առանց բնապահպանական որևէ ստանդարտի պահապանման։ 270 մլն քառակուսի մետր մակերեսով և հանքարդյունաբերության թափոնների ջրամբարով «Արծվանիկ» ջրամբարը վտանգ է ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար։ Կոմբինատի բաժնետոմսերի 60%-ը պատկանում է գերմանական «Сronimet Mining GmbH» ընկերությանը։
Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ։ Այստեղ տարեկան վերամշակվում է միջինը 4 մլն տոննա հանքաքար։ Կոմբինատի թափոնների պահեստում ներկա ժամանակ գտնվում է մոտավորապես 36,8 միլիոն խորանարդ մետր վտանգավոր թափոն: Կոմբինատը Կերչիվանչայ (Կարճևան) գետով Արազ գետը թունավորում է ծանր մետաղներ պարունակող հանքաքարի թափոններով։ Կոմբինատի ամբողջական բաժնետեր է հանդիսանում ամերիկյան «Comsup commodities» ընկերությունը։
Գեղարքունիքի (Գյոյչա) պղնձաձուլարանային գործարան։ Արտադրում է տարեկան մոտ 100 հազար տոննա պղինձ։ Պատկանում է հայկական «GeoProMining» ընկերությանը։ Ձեռնարկությունը մթնոլորտ է նետում մեծ քանակությամբ ծծմբի երկօքսիդ և այլ աղտոտիչ նյութեր, ինչը հանգեցնում է օդի աղտոտմանը և թթվային անձրևների: Գործարանի կեղտաջրերը թափվում են Արփաչայ, որը հանդիսանում է խմելու ջրի աղբյուր Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության որոշ շրջանների համար:
Հաստատման փուլում գտնվող «Ամուլսար» ոսկու հանքավայր։ Գտնվելով Ջերմուկ (Իսթիսու) հանքային հանգստավայրի մոտակայքում, շահագործման դեպքում հանքավայրը վտանգի տակ կդնի հարակից շրջանի հանքային աղբյուրները։ Առավել ևս, ձեռնարկության թափոնները կլցվեն Բարգուշադ գետը և Արազ գետը կախտոտեն նրա Հաքարի վտակով։
Մեր կողմից նշած վերջին ձեռնարկությունը դարձել է Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության և Հայաստանի կառավարության միջև կատաղի մարտերի թեմա։ Մի քանի տարիների ընթացքում հայ էկոակտիվիստները պայքարում են ձեռնարկության գործարկումը կանխելու համար։ Հայաստանում էկոլոգիական շարժումներն տագնապ են հայտնում նաև այլ ձեռնարկությունների հետ կապված։
Մինչդեռ, Ադրբեջանը, ոչ պակաս, և նույնիսկ կասկածում ենք, որ ավելի մեծ չափով, քան Հայաստանը, հանդիսանում է Հայաստանի հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունների պատճառած բնապահպանական վնասների ստացող։ Առավել ևս, Ադրբեջանը, լինելով միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ մտահոգված է տարածաշրջանի բնապահպանական իրավիճակով, անկախ նրանից, թե կոնկրետ որ երկիրը ավելի շատ է տուժում այս կամ այն ձեռնարկության գործունեությունից։
Հայաստանի ձեռնարկությունների գործունեությունից Բաքվի մտահոգությունը, մասնավորապես, արտահայտվել է 2023 թվականի հուլիսի 7-ին Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված բաց նամակում։ Նամակի հեղինակները իրենց համերաշխությունն են հայտնել՝ այդ երկրում բնապահպանական իրավիճակի առնչությամբ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության դիրքորոշմանը։ Ի թիվս այլ բաների, նամակում նշվում էր, որ ՄԱԿ-ը մաքուր, առողջ և կայուն շրջակա միջավայրը ճանաչում է որպես մարդու հիմնարար իրավունք։ Սակայն Հայաստանը, կատարելով բնապահպանական հանցագործություններ, դրանով իսկ հակադրվում է կայուն զարգացման ոլորտում ՄԱԿ-ի նպատակներին, մասնավորապես 3-րդ՝ «լավ առողջություն և բարեկեցություն», 6-րդ՝ «մաքուր ջուր և սանիտարիա», 12-րդ՝ «պատասխանատու սպառում և արտադրություն», 13-րդ՝ «պայքար կլիմայի փոփոխության դեմ» և 15-րդ՝ «ցամաքային էկոհամակարգերի պաշտպանություն»։ Ի լրացում, ադրբեջանցի ակտիվիստները վարչապետին կոչ են արել դադարեցնել էկոլոգիական տեսակետից առավել վնասակար Հայաստանի տասներկու ձեռնարկությունների գործունեությունը։
Սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը, արագ փողի հետևից վազելով, վնասակար ձեռնարկությունների գործունեությունը խստորեն կարգավորելու կամք չունի։ Նման փոփոխությունների հույսերը միայն օրեցօր մարում են՝ Երևանի վերազինման և ռազմական բյուջեի ավելացման արագացող կուրսի ֆոնին։ Ընդհակառակը, կարելի է ակնկալել, որ հավելյալ գումար փնտրելու մեջ Հայաստանի կառավարությունը կավելացնի նման ձեռնարկությունների թիվը։ Հիմա արդեն ռեւանշիզմի մասին երազանքները կարող են դառնալ դանդաղ գործողության ռումբ՝ Հարավային Կովկասի էկոլոգիական հավասարակշռության տակ։
Հայաստանի իշխանությունները պետք է շտապ կարգով վերանայեն բնապահպանական քաղաքականությունը, հրաժարվեն ռեւանշիստական օրակարգից, խաղաղություն կնքեն Ադրբեջանի հետ, և տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ միասին աշխատեն մեր ընդհանուր միջավայրի վերականգնման համար։
Իսկ առայժմ Հայաստանը ագրեսիվ է տրամադրված տարածաշրջանի նկատմամբ։ Եվ սա պետք է գտնի իր հանրային և իրավական հետևանքները։

Разбойники с медной горы
Армению называют «страной камней». И если при этом словосочетании вы себе сразу представляете серые валуны и булыжники, то будете только отчасти правы. Дело в том, что Армения, в основном благодаря подаренным ей в свое время большевиками азербайджанскому Зангезуру, богата и другими камнями – залежами минеральных пород. Не сказать, что их прямо очень много, однако вполне достаточно, чтобы заработать денег – владельцам армянских или дочерних предприятий с иностранным капиталом и связанных с ними через коррупционные схемы чиновников. Ну, и в бюджет что-то перепадает.
Не случайно, что именно горнодобывающая промышленность в Армении получила развитие. Впрочем, развитием в полном смысле слова этот процесс назвать трудно. Отрасль, надо полагать, из соображений рентабельности, эксплуатировали самым примитивным образом. Как результат – огромный вред окружающей среде.
Но и это еще не все. Расположенные на или вблизи трансграничных рек, горнодобывающие предприятия, сбрасывая в эти водоемы токсичные отходы производства, загрязняют экологию соседних стран – Грузии, Ирана и Азербайджана. Наша страна в этом печальном списке – на первом месте по уровню полученного ущерба. Для того, чтобы убедиться в этом, достаточно ознакомиться с самой простой статистикой. Горнорудные залежи и, соответственно, предприятия распределены неравномерно между различными областями Армении. 3 процента - в Лорийской области на севере, 6 процентов – в Гегаркуникской (Гёйчинский район) на востоке, и 87 процентов – в Сюнике (Зангезуре). Как видим, 2 из трех регионов, или 95 процентов всех предприятий, занятых в этой промышленности, находятся на условной границе с Азербайджаном, со всеми вытекающими отсюда последствиями.
Вот лишь несколько функционирующих в Армении горнодобывающих предприятий, разрушающих экосистему региона. Зангезурский медно-молибденовый комбинат в Каджаране. Отходы предприятия, содержащие свинец и другие тяжелые металлы, загрязняют реки Охчучай и Араз. Здесь перерабатывается в среднем 20 миллионов тонн руды в год без соблюдения каких-либо экологических норм. Водохранилище «Арцеваник» площадью 270 миллионов квадратных метров с бассейном для отходов горнодобывающей промышленности комбината представляет угрозу для всего региона. 60% акций комбината принадлежит немецкой компании «Сronimet Mining GmbH».
Агаракский медно-молибденовый комбинат. В среднем за год здесь перерабатывается 4 миллиона тонн руды. На складе отходов комбината Давазам в настоящее время размещено около 36,8 миллиона кубометров опасных отходов. Комбинат отравляет реку Араз тяжелыми металлосодержащими рудными отходами посредством реки Керчиванчай (Карчеван).  Полным акционером комбината является американская компания «Comsup commodities».
Гегаркуникский (Гейчинский) медеплавильный завод. Производит около 100 тысяч тонн меди в год. Принадлежит армянской компании «GeoProMining». Предприятие выбрасывает в атмосферу большое количество диоксида серы и других загрязняющих веществ, что приводит к загрязнению воздуха и кислотным дождям. Завод сбрасывает сточные воды в Арпачай, которая является источником питьевой воды для некоторых районов Нахчыванской Автономной Республики.
Находящееся на стадии утверждения золоторудное месторождение «Амулсар». Расположенное близ минерального курорта Джермук (Истису), в случае эксплуатации месторождение поставит под угрозу минеральные источники близлежащего региона. Более того, отходы предприятия будут сбрасываться в реку Баргушад и загрязнять реку Араз посредством ее притока Хакари.
Последнее отмеченное нами предприятие стало предметом ожесточенных баталий между гражданским обществом Армении и армянским правительством. На протяжении нескольких лет армянские эко-активисты ведут борьбу за недопущение запуска предприятия. Экологические движения Армении бьют тревогу и в связи с прочими предприятиями.
Впрочем, Азербайджан, в не меньшей, и даже подозреваем, что в большей степени, чем Армения является реципиентом экологического ущерба, причиняемого горнорудными предприятиями Армении. Более того, Азербайджан, будучи ответственным членом международного сообщества, также в целом обеспокоен экологической ситуацией в регионе, в независимости от того, какая именно страна больше страдает от деятельности того или иного предприятия.
Обеспокоенность Баку безответственной деятельностью армянских предприятий была, в частности, выражена в открытом письме представителей азербайджанского гражданского общества премьер-министру Армении Николу Пашиняну от 7 июля 2023 года. Авторы письма выразили свою солидарность с позицией гражданского общества Армении по ситуации с экологией в этой стране. В числе прочего в письме отмечалось, что ООН признает чистую, здоровую и устойчивую окружающую среду основным правом человека. Однако Армения, совершая экологические преступления, выступает тем самым против целей ООН в области устойчивого развития, в частности 3-й – «хорошее здоровье и благополучие», 6-й – «чистая вода и санитария», 12-й –«ответственное потребление и производство», 13-й – «борьба с изменением климата» и 15-й – «защита экосистем суши». В дополнение, азербайджанские активисты призвали премьера приостановить деятельность двенадцати наиболее вредных с экологической точки зрения горнодобывающих предприятий Армении.
Однако у руководства Армении в погоне за быстрыми деньгами не хватает воли провести строгую регламентацию деятельности вредоносных предприятий. Надежды на такие изменения с каждым днем только тают на фоне ускоряющегося курса Еревана на перевооружение и повышение военного бюджета. Напротив, можно ожидать, что в поисках дополнительных денег армянское правительство будет увеличивать количество таких предприятий. Теперь уже мечты о реваншизме могут стать миной замедленного действия под экологическое равновесие Южного Кавказа.
Власти Армении должны в срочном порядке пересмотреть экологическую политику, отбросить реваншистскую повестку, заключить мир с Азербайджаном, и вместе с другими странами региона работать над восстановлением нашей общей окружающей среды.
Пока же Армения агрессивна по отношению к региону. И это должно найти свои общественно-правовые последствия.