Քաղաքականություն  06 Մայիսի 2024 - 10:40
Ադրբեջանը կարող է երկրներին առաջարկել զինադադար կնքել Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) ընթացքում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով The Guardian-ին, այս մասին Observer թերթին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ աշխարհի երկրների մեծ մասը զինադադար է կնքում ամառային և ձմեռային Օլիմպիական խաղերի ժամանակ։
«Մենք քննարկումներ ենք անցկացնում տարբեր գործընկերների հետ COP-ի ժամանակ հրադադարի շուրջ, ինչպես դա լինում է Օլիմպիական խաղերի ժամանակ: Բայց քննարկումները դեռ վաղ փուլում են»,- ասել է Հաջիևը:
Նախագահի օգնականը նշել է, որ Ադրբեջանը գործադրում և կշարունակի հավելյալ ջանքեր գործադրել, որպեսզի COP29-ը դառնա խաղաղության ոլորտում ևս մեկ հաջողության պատմություն և խաղաղության հասնելու համաժողով:
«Մենք աշխատում ենք խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ: Կլիմայական ճգնաժամը, ամենայն հավանականությամբ, կխորացնի սննդի և ջրի պակասը, կարող է մեծացնել միգրացիան՝ մեծացնելով ճնշումը պետությունների վրա և առաջացնելով սահմանների հետ կապված խնդիրներ:
Անվտանգությունը բաղկացած է բազմաթիվ տարրերից, և չի կարելի ժխտել, որ կլիմայի ազդեցությունը, շրջակա միջավայրի փոփոխությունը կամ բնապահպանական խնդիրները կարևոր են ազգային անվտանգության և խաղաղության համար», - ասել է նախագահի օգնակաը:

ПОЛИТИКА  05 Мая 2024 - 17:33
Азербайджан может предложить странам заключить перемирие на время проведения 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Баку.
Как передает Report со ссылкой на The Guardian, об этом заявил в интервью газете Observer помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
Издание напоминает, что большинство государств мира заключают перемирие во время летних и зимних Олимпийских игр.
«Мы ведем дискуссии с разными партнерами о перемирии на время COP, как в период Олимпиады. Но это на ранней стадии обсуждения. Это потребует дополнительных консультаций и обсуждений», — сказал Х.Гаджиев.
Помощник президента отметил, что Азербайджан прилагает и будет продолжать дополнительные усилия, чтобы сделать COP29 еще одной историей успеха в области мира и конференцией для достижения мира, наряду с проблемой борьбы с изменением климата.
«Мы работаем над продвижением мирной повестки дня. Климатический кризис, вероятно, усугубит нехватку продовольствия и воды, может увеличить масштабы миграции, усиливая давление на государства и потенциально вызывая пограничные проблемы.
Безопасность состоит из множества элементов, и нельзя отрицать, что климатические воздействия, изменение окружающей среды или экологические проблемы имеют отношение к национальной безопасности и миру», – сказал он. «Изменение климата – это часть национальной и глобальной безопасности».