02 Ապրիլի 2024 12:56
Բարդայի արվարձանին մենք մոտեցանք առավոտյան ժամը տասնմեկին։ Առաջին բանը, որ աչք էր զարնում,- դա սգո հագուստով մարդիկ էին, բոլորը սպասում էին հայկական գերության մեջ տանջված ադրբեջանցիների աճյունների բերվելուն։ Գերեզմանատեղերը հայտնաբերվել էին՝ ազատագրված Խոջալու քաղաքի կենտրոնում (նախկին գորգի գործարանի մոտակայքում) անցկացվող լայնածավալ վերականգնման և շինարարական աշխատանքների շրջանակներում։
Դուք հիշեք նրանց անունները, մարդիկ, հիշեք և երբեք, ոչ մի հանգամանքների դեպքում մի մոռացեք, փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել, որ այդ մարդկանց ծեծելով են սպանել, և նրանցից միայն երկուսն են գնդակահարվել.
Ալիև Աղալի Նաիբ օղլու, 01.06.1933
Ալիևա Սուրայա Բեհբուդ գըզի, 01.06.1933
Նաջաֆով Շիրասլան Ղամիշ օղլու, 1952
Սելիմով Խազար Սայավուշ օղլու, 01.09.1974
Սելիմովա Թամիլլա Աղամիրզա գըզի 01.06.1935
Ջավադով Ալի Մուսուլ օղլու, 15.06.1954
Իսմայիլով Իսմայիլ Բահման օղլու, 01.08.1955թ.
Գազանային սպանության զոհերին վերահուղարկավորել են Խոջալուի Շեհիդների ծառուղում։ Ինձ համար շատ դժվար է պատկերացնել, թե հատկապես ինչ են զգացել զոհերի հարազատները, ովքեր երեսուներկու տարի անց ստացել են իրենց հարազատների դիակները։ Մարդն ստեղծված է այնպես, որ երբեք հույսը չի կտրում, մարդը միշտ հույս ունի, եթե և ոչ հրաշքի, ապա գոնե լավագույնի, ահա սպանվածների հարազատներն էլ են ապրել այս ամբողջ ընթացքում, հույս ունենալով. «Մեկ էլ տեսար, Տեր աստվա՞ծ։ Մեկ էլ տեսար նա դեռ ո՞ղջ է: Միգուցե՞ նա գերության մեջ է, բայց դեռ կենդանի է։ Թող նա ինչ-որ կերպ վերադառնա, Տեր աստվա՜ծ: Դու չէ որ ամեն ինչ կարող ես, թող նա վերադառնա թեկուզ հաշմանդամ, բայց թող միայն վերադառնա»։ Այլևս հույս չմնաց, բայց սպանվածների հարազատները երբեք ոչինչ չեն մոռանա։ Մնացած բոլորը նույնպես չպետք է մոռանան, որ այդ մարդկանց ծեծելով են սպանել, և նրանցից միայն երկուսն են գնդակահարվել։
Պետք չէ հույս ունենալ ինչ-որ «միջազգային իրավունքի» հաղթանակի վրա, այն չի աշխատում, հավասարապես չպետք է սպասել նաև դատապարտման խոսքեր «միջազգային հանրության» կողմից։ Պաշտոնական մակարդակով Խոջալուի ցեղասպանությունը չի դատապարտվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ ոչ մի երկրի կողմից։ Սրանից պետք է հետևություններ անել և երբեք իր առջև նպատակ չդնել՝ համապատասխանել ինչ-որ մեկի գաղափարին այն մասին, թե ինչպես պետք է ճիշտ ապրել: Գտնել դահիճներին և նրանց հանձնել ադրբեջանական դատարանին։ Ցանկալի է ցուցադրական, իսկ դատավարության ընթացքում հնարավոր է նույնիսկ մահապատժի վերացման մորատորիում մտցնել։ Եվ բոլոր նախատինքներին մենք միշտ կարող ենք պատասխանել. «Ամեն ինչ ճիշտ ենք անում, և պատրաստվում ենք էլ ավելի ճիշտ անել»:
Իրավաբանական վերլուծության և հետազոտությունների հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռամիլ Իսկենդերլիի հետ զրույցում, նա կարծիք հայտնեց այն մասին, որ դահիճների քրեական հետապնդումը ազգային օրենսդրության միջոցով ավելի հաջող է, քան միջազգային գծով, և այստեղ չես առարկի։ Հետևաբար սպանվածների հանդեպ մեր պարտքն է հանդիսանում այնպես անել, որպեսզի բոլոր դահիճները, որպեսզի այդ բոլոր սարգսյաններն ու օհանյանները, բոլոր մեղավորները, եթե և չեն բռնվել, մեռնեն սրտի պայթունից միայն այն մտքից, թե ինչ է լինելու նրանց հետ, երբ նրանց. վերջապես բռնեն։ Օրինակ կվերցնենք Իսրայելից, հիշո՞ւմ եք Մոսադի «Միվցահ Էլոհիմ» գործողությունը։
Մենք ժամանակին թերագնահատում էինք օկուպանտներին և նրանց ատելության աստիճանը, բայց շրջադարձը, այնուամենայնիվ տեղի ունեցավ, մենք հասկացանք, որ նրանցից ամեն ինչ կարելի է սպասել, միայն տեսեք, հիմա մենք այդ «ամեն ինչին» պատրաստ ենք, և որևէ մեկին, ոչինչ և երբեք չենք պատրաստվում մոռանալ, քանի որ այս ըմբռնումն առանց այդ էլ չափազանց թանկ է նստել մեզ վրա:
«Ահա կմաքրենք հողը, այգի կտնկենք, և ինքներս դեռ կհասցնենք զբոսնել այդ այգում», - ինչպես ասել է քրեական հետախուզության բաժնի պետը յուրահատուկ, բայց շատ հետաքրքիր «Իմ ընկեր Իվան Լապշինը» ֆիլմում։ Այսպես ուրեմն, մենք մեր հողը ընդմիշտ մաքրել ենք, այգիներ մենք տնկում ենք, և դա մեզ մոտ ստացվում է նույնպես այնքան լավ, ինչպես բանտարկել անջատողականներին, և բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ մենք անպայման կհասցնենք զբոսնել այդ այգիներում։ Որովհետև գլխավորը ցանկությունն է։ Մաքրել, տնկել, իսկ հետո՝ անպայման զբոսնել։ Եվ ցանկալի է զբոսնել այնպես, որ տեսնեն և՛ բարեկամները, և՛ թշնամիները։ Բարեկամներին դա կուրախացնի, իսկ ինչ վերաբերում է թշնամիներին և նրանց հովանավորներին՝ թող ման գան անզոր բարկությամբ, դա հաճելի բոնուս կլինի:
Եվ չհամարձակվեք լաց լինել, դուք լսու՞մ եք ինձ: Նրանց արյունն անվրէժ չմնաց։ Ուստի չհամարձակվեք լաց լինել, դուք լա՞վ եք լսում ինձ: Պետք չէ լաց լինել, լացել ընդհանրապես պետք չէ, պետք է շարունակել ապրել, հիշել և երբեք ոչինչ չմոռանալ: Թող մեզ շարունակեն մեղադրել ոխակալության մեջ, դա մեզ նույնիսկ ձեռնատու է, որովհետև եթե Հայաստանը հանկարծ մտածի ռևանշի մասին՝ մենք արդարանալու բան կունենանք նրանց առջև, ով կոչվում է «միջազգային հանրություն»։ Հիստերիա մի արեք, դա մեզ վրա այնքան էլ չի ազդում, դուք չէ որ գիտեի՞ք, որ մենք չարախնդիր ենք։ Գիտեին։ Դուք պետք է որ հիշեիք, որ մենք հայաֆոբե՞ր ենք։ Պետք է հիշեիք, դա ձեր աչքերում եմ տեսնում: Ուրեմն ինչո՞ւ էիք հրահրում Հայաստանին, հրահանգիչներ ուղարկում և զենք մատակարում։
Ես նույնիսկ հնարավոր եմ համարում, որ Հայաստանում որոշ շրջանակներ ենթադրում են, որ իրենց հովանավորների օգնությամբ կարող են ռևանշ վերցնել, և դա կլինի մի ծիծաղելի մուլտֆիլմ, դրա նման մի բան, ինչպիսին մեր մասին էին նկարել մեր հաղթանակից առաջ, բայց նրանք դա պարզապես չեն հասկանում, որ այն զվարճալի մուլտֆիլմ չի լինի, այն նրանց համար կդառնա շատ սարսափելի հեքիաթ: Ընդ որում դեպի ռևանշ ցանկացած հավակնություններով հանդերձ։ Ամեն բան, ինչ շարժվում է, կդառնա օրինական թիրախ, իսկ այն, ինչ չի շարժվում, կսկսի սարսափից շարժվել և նույնպես կդառնա օրինական թիրախ։
Արյունով առատորեն ջրված հողի վրա շատ հաճախ են աճում ծաղիկներ, սա կյանքի օրենքն է: Սա կյանքի օրենքն է, որը շարունակվում է չնայած ամեն ինչին, չնայած նրան, որ դեռ ոչ բոլոր դահիճներն են պատժվել, չնայած նրան, Ղարաբաղը ականներից մաքրելու և այն ծաղկած այգու վերածելու համար, դեռ որոշակի ժամանակ կպահանջվի։
Եվ նաև... գիտեք, Խոջալիում կատուներ են հայտնվել։ Մեկի հետ ես նույնիսկ հասցրեցի ծանոթանալ, իսկ կատուները՝ շատ լավ նշան են, դա շատ լավ նշան է, որովհետև կատուները չեն ապրում այնտեղ, որտեղ վատ է, և կատուները չեն ապրում այնտեղ, որտեղ չար մարդիկ են ապրում: Կյանքը Խոջալիում վերածնվում է, կյանքը միևնույն է շարունակվում է, և որպեսզի այն շարունակվի, հարկավոր է անպայման հիշել նրանց մասին, որոնց տանջել են օկուպանտները։

Здесь всегда будут наши флаги. И никто не будет забыт
К пригороду Барды мы подъехали часов в одиннадцать утра. Первое, что бросилось в глаза, — это люди в траурных одеждах, все ждали прибытия останков замученных в армянском плену азербайджанцев. Захоронения были обнаружены в ходе раскопок в центре освобожденного города Ходжалы (неподалеку от бывшей ковровой фабрики) в рамках проводимых здесь масштабных восстановительных и строительных работ.
Вы запомните их имена, люди, запомните и никогда, ни при каких обстоятельствах их не забывайте, результаты экспертизы показали, что эти люди были забиты насмерть и только двое из них расстреляны:
1. Алиев Агали Наиб оглу, 01.06.1933
2. Алиева Сурая Бехбуд гызы, 01.06.1933
3. Наджафов Шираслан Гамиш оглу, 1952
4. Селимов Хазар Саявуш оглу, 01.09.1974
5. Селимова Тамилла Агамирзе гызы, 01.06.1935
6. Джавадов Али Мусул оглу, 15.06.1954
7. Исмаилов Исмаил Бахман оглу, 01.08.1955.
Жертвы зверского убийства были перезахоронены в Ходжалы на Аллее шехидов. Мне очень сложно представить, что именно чувствовали родственники жертв, которые получили тела своих родных спустя тридцать два года. Человек устроен так, что его никогда не покидает надежда, человек всегда надеется, если и не на чудо, то хотя бы на лучшее, вот родственники убитых тоже жили все это время, надеясь: «А вдруг, Господи? А вдруг он еще жив? Может быть, он в плену, но все равно жив? Пусть он вернется хоть каким, Господи! Ты же всё можешь, пусть он вернется хоть искалеченным, но пусть он только вернется». Надежды больше не осталось, но родственники убитых никогда и ничего не забудут. Все остальные тоже не должны забывать, что эти люди были забиты насмерть, и только двое из них расстреляны.
Надеяться на торжество какого-то там «международного права» не стоит, оно не работает, равно как и не стоит ждать слов осуждения со стороны «международного сообщества». На официальном уровне геноцид в Ходжалы не был осужден ни одной страной — членом постоянного Совета безопасности ООН. Из этого нужно делать выводы и никогда не ставить перед собой цель соответствовать чьему-либо представлению о том, как надо жить правильно. Найти палачей и предать их азербайджанскому суду. Желательно показательному, и на время судопроизводства можно даже ввести мораторий на отмену смертной казни. А на все упреки мы всегда можем ответить: «Всё правильно делаем, и собираемся делать еще правильнее».
В ходе беседы с Рамилем Искендерли, председателем общественной организации по правовому анализу и исследованиям, он высказал мысль о том, что уголовное преследование палачей по линии национального законодательства более успешно, чем по международной линии, и тут не поспоришь. Поэтому нашим долгом перед убитыми является сделать так, чтобы все палачи, чтобы все эти саргсяны и оганяны, все виновные если и не были отловлены, скончались от разрыва сердца при одной только мысли о том, что с ними будет, когда их наконец-таки схватят. Будем брать пример с Израиля, помните операцию Моссада «Мивцах Элохим»?
Мы в свое время недооценили оккупантов и степень их ненависти, но перелом все-таки произошел, мы поняли, что от них можно ждать чего угодно, только вот теперь мы к этому «чему угодно» готовы, и никому, ничего и никогда не собираемся забывать, потому что это понимание и без того обошлось нам слишком дорого.
«Вот вычистим землю, посадим сад и сами еще успеем погулять в этом саду», — как сказал начальник уголовного розыска в своеобразном, но очень интересном фильме «Мой друг Иван Лапшин». Так вот, землю свою мы очистили навсегда, сады мы сажаем, и это получается у нас так же хорошо, как и сажать сепаратистов, и есть все основания полагать, что и погулять в этих садах мы обязательно успеем. Потому что главное — это желание. Чистить, сажать, а после — обязательно гулять. И гулять желательно так, чтобы видели и друзья, и враги. Друзей это будет радовать, а что до врагов и их покровителей — пусть исходят бессильной злобой, это пойдет приятным бонусом.
И не смейте плакать, вы слышите меня? Их кровь не осталась неотомщенной. Поэтому не смейте плакать, вы меня хорошо слышите? Не надо плакать, плакать вообще не нужно, нужно жить дальше, помнить и никогда ничего не забывать. Пусть нас и дальше обвиняют в злопамятности, это нам даже на руку, потому что если Армения вдруг задумается о реванше — нам будет чем оправдаться перед тем, что называется «международным сообществом»: не истерите, на нас это действует не очень, вы же знали, что мы злопамятные? Знали. Вы должны были помнить, что мы армянофобы? Должны были, по глазам вижу. Так зачем же вы подстрекали Армению, присылали инструкторов и поставляли ей оружие?
Я даже допускаю, что определенные круги в Армении полагают, что с помощью покровителей они смогут взять реванш, и это будет смешной мультфильм, вроде того, какие они снимали про нас до нашей победы, но они просто не понимают, что это не будет смешным мультфильмом, это станет для них очень страшной сказкой. Причем при любом поползновении к реваншу. Всё, что движется, станет легитимной целью, а то, что не движется, начнет шевелиться от ужаса и тоже станет легитимной целью.
На земле, обильно политой кровью, очень часто вырастают цветы, это закон жизни. Это закон жизни, которая продолжается несмотря ни на что, ни на то, что еще далеко не все палачи понесли наказание, ни на то, что для того, чтобы очистить Карабах от мин и превратить его в цветущий сад, еще потребуется определенное время.
И еще... знаете, в Ходжалы появились кошки. С одной я даже успел познакомиться, а кошки — это очень добрая примета, это очень хороший знак, потому что кошки не живут там, где плохо, и кошки не живут там, где живут злые люди. Жизнь в Ходжалы возрождается, жизнь всё равно продолжается, и чтобы она продолжалась, нужно обязательно помнить о тех, кого замучили оккупанты.