Իլհամ Ալիևը՝ Չմիավորման շարժման ուժեղացման մասին
Ադրբեջանը, որը 4 տարի՝ մինչև այս տարվա հունվարը, հաջողությամբ ղեկավարել է Չմիավորման շարժումը, մշտապես զգացել է Կոնգոյի աջակցությունը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Կոնգոյի Հանրապետության նախագահ Դենիս Սասու-Նգեսսոյի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Կոնգոն միշտ աջակցել է մեր նախաձեռնություններին, ինչի արդյունքում մեր նախագահության ընթացքում ապահովվել է Չմիավորման շարժման ինստիտուցիոնալ զարգացումը։ Հենց մեր նախագահության օրոք ստեղծվեցին Խորհրդարանական ցանցը, Երիտասարդական և Կանանց հարթակները: Այսօր Չմիավորման շարժումն ավելի ուժեղ կազմակերպություն է, քան նախկինում էր։ Կարծում եմ, որ մենք բոլորս շահագրգռված ենք համաշխարհային մասշտաբով բարձրացնելու այս կազմակերպության դերը աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացներում»,- նշել է պետության ղեկավարը։

Ильхам Алиев об усилении Движения неприсоединения
Азербайджан, успешно возглавлявший Движение неприсоединения в течение 4 лет, до января этого года, всегда ощущал поддержку Конго.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев в заявлении для прессы совместно с президентом Республики Конго Дени Сассу-Нгессо.
«Конго всегда оказывало поддержку нашим инициативам, в результате чего в период нашего председательства было обеспечено и институциональное развитие Движения неприсоединения. Именно в период нашего председательства были созданы Парламентская сеть, Молодежная и Женская платформы. Сегодня Движение неприсоединения является более сильной организацией, чем прежде. Считаю, что все мы заинтересованы в повышении роли, которую играет эта организация в глобальном масштабе и происходящих в мире процессах», - отметил глава государства.